ממתק לשבת פרשת בהעלותך • צפו

ממתק לשבת פרשת בהעלותך • צפו

ממתק לשבת עם הרב נחמיה וילהלם שליט"א שליח חב"ד בנגקוק – תאילנד

באחד מביקוריו של הרב חיים גוטניק השליח באוסטרליה אצל הרבי אמר לו הרבי שכדאי שיעשה שיעורים בטהרת המשפחה לנשים במלבורן, הוא חזר למלבורן והכין ביחד עם אשתו תוכנית שלימה לסדרת שיעורים בנושא, הם עשו פירסום גדול מאוד ושכרו מקום מתאים ובערב של ההרצאה הראשונה הגיעה אשה אחת להרצאה, היא ביקשה שבכל זאת ילמד אותה והוא אכן לימד אותה, הם החליטו שלשבוע הבא יפרסמו עוד יותר ואולי יגיעו יותר ועדיין בשבוע הבא הגיעה שוב רק האשה הזו.

כשהרב גוטניק הגיע לרבי בפעם הבאה, שאל אותו הרבי איך היו השיעורים בטהרת המשפחה, הרב גוטניק התנצל ואמר "ניסינו מאוד אבל זה היה כישלון, פירסמנו והתכוננו ובסוף הגיעה רק אשה אחת" הרבי נהיה מאוד רציני ואמר לו לזה אתה קורא כישלון? למשה רבנו היתה אמא אחת, אמא אחת שמביאה ילד לעולם זה עולם שלם, הגיעה לך אשה אחת זו הצלחה גדולה.

בפרשת השבוע אנחנו קוראים על הלחם הנסי שעם ישראל אכלו במדבר – המן, זה היה באמת אוכל מדהים ללא פסולת ועם כל טעם כמעט שרצו להרגיש בו ובכל זאת עם ישראל מתלוננים, "זכרנו.. את הקישואים ואת האבטיחים ואת החציר ואת השומים ואת הבצלים" מסביר רש"י "אמר רבי שמעון מפני מה המן משתנה לכל דבר חוץ מאלו מפני שהם קשים למניקות" זאת אומרת שבמן יכלו להרגיש כל טעם שרצו מלבד הדברים האלו שהם קשים למניקות ונשאלת השאלה בגלל שיש קומץ מועט של נשים בעם ישראל שהם מניקות כרגע לכן כל עם ישראל צריכים להימנע מהטעמים האלו שיכולים להזיק למניקות?

מסביר הרבי מליובאוויטש שהתורה מלמדת אותנו כאן על חשיבותו של כל יהודי יחיד ועד כמה צריכה להיות הערבות של כל עם ישראל לכל יהודי יחיד, כשיש יהודי אחד שמשהו לא טוב לו ואפילו אם מדובר על תינוק יונק, כל עם ישראל מצטרפים אליו ומוותרים ביחד איתו על הדבר שיכול להזיק לו כדי שלא ירגיש שחסר לו משהו עכשיו.

ולכן גם רש"י מביא את המאמר בשמו של רבי שמעון בר יוחאי שהוא זה שאמר את המשפט "יכול אני לפטור את כל העולם מן הדין" ובזה הוא מדגים לנו עד כמה אדם יחיד בעולם יכול להשפיע על כל העולם, לכן חייבת להיות ערבות הדדית ודאגה משותפת של הכלל לאדם היחיד כמו שהאדם היחיד יכול לתרום לכל הכלל.

יהי רצון שניישם את הערבות ההדדית בינינו בכל תחום ובזכות הערבות והאהבה בתוכנו יזכה אותנו הקב"ה בקרוב לגאולה אמיתית ושלימה.

שבת שלום
הרב נחמיה וילהלם
בית חב"ד בנגקוק תאילנד

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture