ממתק לשבת – פרשת ויגש • צפו

ממתק לשבת עם הרב נחמיה וילהלם שליט"א שליח חב"ד בנגקוק - תאילנד


מסופר על שני אחים שחיו יחד במשך הרבה שנים בחוות שכנות, כל החיים עיבדו יחד את השדות וידעו לעזור אחד לשני בעת הצורך. יום אחד הסתכסכו בגלל ויכוח טיפשי שהתחיל עם אי הבנה קטנה עד שהמצב הפך לבלתי נסבל, הם החליפו מילים פוגעות ומרות ואחרי זה שבועות של שקט.
בוקר אחד מישהו דפק על דלת ביתו של האח הבכור. כשפתח עמד גבר עם ארגז ובו כלים של נגר. "אני צריך עבודה" אמר הזר. "אולי אתה זקוק לכמה תיקונים בחווה ואוכל לעזור לך?"
כן אמר בעל החווה, "יש לי עבודה עבורך. תסתכל מעבר לנחל, אתה רואה את החווה הלבנה? שם גר אחי הצעיר, עד לא מזמן היה בינינו שטח ירוק מדהים אבל הוא החליט להטות את אפיק הנחל על מנת שיחצה בינינו ממש כגבול, בטוח עשה את המעשה הזה כדי להרגיז אותי, אבל הוא לא מכיר אותי, אני אחזיר לו… אני רוצה שתבנה לי גדר, 2 מטר גובה, לא רוצה לראות אותו יותר בחיים…"
הנגר שמע ואמר, "בסדר גמור, נראה לי שאני מבין את המצב…אעשה בדיוק מה שאתה צריך"
החוואי עזר לנגר להביא את הקרשים ולאסוף את הכלים ואז נסע העירה לסידורים.
בערב, חזר לחווה ובדיוק הנגר סיים את עבודתו.
החוואי נעצר במקומו המום לגמרי ולא הצליח להוציא מילה מפיו במקום לא היה שום גדר במקום הגדר היה שם גשר – גשר מקסים ומיוחד שאיחד את שתי גדות הנחל…
ממש יצירה אומנותית ואיזה מעקה מיוחד…
ואז האח הצעיר עבר את הגשר התקרב, חיבק בהתרגשות את אחיו המבוגר ולחש: "אתה באמת מיוחד … לבנות גשר אחרי כל מה שאמרתי ועשיתי…"
בעוד שני האחים מתחבקים אסף הנגר את כליו והתכוון ללכת,
"אנא השאר עוד כמה ימים" ביקש החוואי – "יש לי עוד כמה דברים לתקן בחווה …"
"הייתי מאד רוצה להישאר אדוני אבל יש לי עוד הרבה גשרים לבנות…" ענה הנגר החכם.
בפרשת השבוע אנחנו קוראים את המשך הסיפור של יוסף ועומדים נדהמים מול היכולת לגמול לאחיו טובה תחת רעה, מאיפה באמת היה ליוסף את הכוח לזה? הלא אחיו באמת עשו לו רע ואיך יוסף מסוגל לעבור על זה ולהמשיך הלאה? אלא שיוסף הסתכל על הפנימיות וידע שהיא זו שקובעת ובפנימיות יש נשמה שרוצה רק לעשות טוב ולכן גם אם "אתם חשבתם לרעה, השם חשבה לטובה."
עם ישראל נקראו על שם יוסף כפי שכתוב בתהילים "נוהג כצאן יוסף" המפרשים מסבירים שהסיבה היא בגלל שיוסף כלכל אותם בהיותם במצרים לכן זכה שייקרו על שמו, הרבי מליובאוויטש מסביר שזה שיוסף נתן להם אוכל זה לא דבר מהותי בעם ישראל ולא סביר שרק בגלל זה יקראו לעם ישראל על שמו, אלא הסיבה הפנימית היא כי יוסף נתן לעם ישראל את הכוח לגמול לחייבים טובות, הוא לימד אותנו שההתמודדות עם הרע היא דווקא בטוב, כשאנחנו נתייחס לפנימיות של הזולת ואפילו נגרום לו טובה תחת רעה, נעורר גם בו את פנימיותו ונגרום גם לו להתנהג מכאן ולהבא בצורה נכונה וטובה יותר,
יהי רצון שנצליח להשתמש בכוחות האלו שקיבלנו מיוסף לבנות גשרים מחברים במקום תעלות מפרידות ובזכות זה שנתנהג כך אחד לשני נוכל גם לפנות לקב"ה ולבקש ממנו שלמרות שאולי עשינו רע שיגמול לחייבים טובות ויביא לנו טוב נראה ונגלה בגאולה אמיתית ושלימה בקרוב ממש.
שבת שלום
הרב נחמיה וילהלם

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture