צילום: פלאש 90

מה צפוי בשוק הנדל"ן? הקבלנים מנסים לחזות

סקר ציפיות הקבלנים של CofaceBdi מעלה נתונים מעניינים: 82% מהקבלנים צופים כי קריסת חברות הביצוע תמשיך גם בשנה הקרובה ו – 72% מהקבלנים צופים גידול בפעילותם ב-2017 • הנתונים המלאים בפנים

כתבות נוספות בנושא:

האדמו''ר מסקולען ירושלים במעונו של גאב"ד ירושלים
שמחת הנישואין לבן רב קהל חסידים טבריה ובת אב"ד מאקווא נתניה
דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
החל מחזור 23 לעידוד כתיבת חידו"ת שע"י ממלכת התורה 'וכתבתם'
 • פיקוח נפש: 7 ילדים קטנים מחכים לעזרה שלכם

  תוכן מקודם

 • מזעזע: ההורים השכולים יושבים שבעה בבית הכנסת השכונתי

  תוכן מקודם

 • הייתי חוזרת הביתה ומחכה לאחותי הגדולה שתחזור עם פיתות לארוחת צהרים...

  תוכן מקודם

 • מוסררה: עשרות בעלי מלאכה זורמים לבית משפחת שור

  תוכן מקודם

למרות מאמצי הממשלה להגדיל את היצע הדיור באמצעות תוכנית מחיר למשתכן מסקר הציפיות השנתי אותו ערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi עולה כי רק 39% מהקבלנים צופים גידול בפעילות הענף השנה. את הסקר ערכה CofaceBdi בקרב מנהלים מכ- 100 חברות בנייה לקראת כנס הנדל"ן השנתי ה-20 של ארגון הקבלנים והבונים בת"א – יפו – בת ים.

ביזנעס שימושי

לגבי המשך פעילות הענף כולו ב-2018, צופים 44% מהקבלנים כי יהיה גידול או גידול מהותי בפעילות, זאת לעומת 46% שצפו זאת בשנה שעברה לגבי 2017. נזכיר כי הציפיות הגבוהות ביותר בשנים האחרונות היו לגבי השנים 2016 ו- 2015, אז צפו כ-65% מהקבלנים גידול או גידול מהותי בפעילות.

עם זאת בנוגע לפעילות החברות שלהם, 72% מהקבלנים צופים גידול או אף גידול מהותי בפעילותם ב-2017, זאת לעומת 59% בלבד שצפו זאת בסקר בשנה שעברה. רק 20% צפו כי פעילותם השנה תהיה ללא שינוי, ואילו 8% ענו כי השנה פעילותם תתאפיין בקיטון או קיטון משמעותי.

בנוגע להמשך עליית מחירי הדירות צופים 47% מהקבלנים כי בשנת 2018 תמשיך עליית המחירים, זאת לעומת 68% מהקבלנים שענו כך בסקר בשנה שעברה.

רוב מוחץ של 82% מהקבלנים צופים שהמשבר בתחום הביצוע לא הסתיים וכי בשנה הקרובה ימשיכו חברות הביצוע להיקלע לקשיים ונצפה קריסת חברות נוספות.

בנושא המימון, יותר משליש הקבלנים מעידים כי היכולת שלהם להשיג אשראי השנה השתפרה או השתפרה משמעותית, זאת לעומת 14% בלבד שענו כך בסקר בשנה שעברה.

בנוגע לעלות המימון ציינו 40% מהקבלנים כי זו התייקרה עבורם, זאת לעומת 60% מהקבלנים שענו כך בשנה שעברה. יש לציין כי שיעור הריבית הממוצע ב-2017 בבנק ישראל עמד על 0.1%, בדומה לשנה שעברה.

בדיקת החברה לגבי רווחיות הקבלנים מעלה כי בתחום היזום והנדל"ן המניב נהנות החברות מהרווחיות הגבוהה ביותר כאשר הרווח התפעולי במחצית הראשונה של 2017 עומד על 41.5% לעומת 42.4% בתקופה המקבילה אשתקד. קבלני הבניין הגדולים נהנו מ- 10.7% רווח תפעולי לעומת 9.7% בתקופה המקבילה וקבלני הבניין הבינוניים והקטנים נהנו מרווח תפעולי של 5.8% לעומת 4.5% אשתקד. למרות העלייה ברווחיות קבלני הבניין עדיין מדובר ברווחיות נמוכה המעמידה אותם בסיכון.

ואכן לפי מדדי BDI דרוג הסיכון ברוב ענפי הבנייה גבוה משל כלל המשק וקיימת הסתברות גבוהה לכשל בענף קבלני הבניין.

לדברי אייל ינאי, מנכ״ל משותף בחברת CofaceBdi, ״הנתונים שלנו וסקר ציפיות הקבלנים מבטאים מספר מגמות בשוק הנדל"ן. מחד אנו עדים לעלייה ברווחיות הקבלנים, ולעלייה בשיעור הקבלנים שטוענים שיכולתם להשיג אשראי עלתה, זה מסביר את ההערכה שפעילות חברתם תגדל בשנה הבאה למרות הקיפאון ולמרות שפחות קבלנים צופים שהמחירים ימשיכו לעלות. ההערכות שהפעילות תגדל נובעות גם ממספר גדול של קבלנים שזכו במכרזי מחיר למשתכן שצפויים לצאת לפועל במהלך השנה הקרובה. מצד שני אנו רואים שענף הביצוע עדיין במשבר כאשר 40% מהקבלנים מעריכים כי תהיה לכך גם השפעה על היצע הדירות וגם על איכות הבניה בענף.

במחצית הראשונה של 2017 נרשמה ירידה בהתחלות הבנייה, זו צריכה להיות נורת האזהרה של הממשלה, יצירת קיפאון מכוון פוגעת גם בקבלנים וגם בצמיחת המשק. בשנת 2016 התרומה של ענף הבנייה לצמיחת המשק עמדה על0.8% לעומת תרומה של 0.3% בשנים 2014 ו – 2015 בהן היו פחות התחלות בנייה. הממשלה צריכה ליצור את התנאים הנכונים שיאפשרו את הגדלת היצע הדיור וזאת באמצעות יצירת וודאות בשוק, הוצאת יותר מכרזים, וטיפול במשבר בקרב קבלני הביצוע על מנת שענף הבנייה ימשיך לתרום לצמיחת המשק.

אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב-יפו – בת ים ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ, הוסיף כי: "ממצאי הסקר מצביעים מחד על אופטימיות מסוימת בענף, עם רווחיות ועם יכולת השגת אשראי גבוהות יותר, ועם זאת אני נותר מודאג מהנתונים. ראשית כל, העובדה שהקבלנים והיזמים צופים שחברות הביצוע בענף עדיין בסיכון רק משקפת את המציאות. העובדות בשטח היום הן שאין מספיק קרקעות לבנייה – מזה שלוש שנים הממשלה לא משווקת קרקע לשוק החופשי כי אם רק במסגרת מחיר למשתכן. כמו כן, הענף סובל כבר תקופה ארוכה ממחסור בכוח אדם, שכמה שהמדינה מבטיחה להביא, את העובדים בפועל אנחנו לא רואים. והפרויקטים שכן יכולים לצאת לפועל תקועים בוועדות התכנון עם בירוקרטיה מכבידה ומסורבלת שמעכבת בחודשים ולפעמים שנים את העלייה לקרקע. במציאות כזו, לא פלא שכמחצית הקבלנים סוברים שמחירי הדיור ימשיכו לעלות.

סקר CofaceBdi נערך לקראת כינוס הנדל"ן השנתי של ארגון הקבלנים והבונים תל אביב-יפו-בת ים, שיתקיים השבוע, בהשתתפות אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת כולנו, אביגדור יצחקי, יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר, עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, רב טפסר דדי שמחי, נציב כבאות והצלה, אדריכלית עליזה זיידלר גרנות, מהנדסת העיר רמת גן, ומנכ"לים של חברות הבנייה והנדל"ן המובילות במשק. הכנס יעסוק בנושאים בוערים ורלוונטיים ביותר בענף הנדל"ן דרך דיונים ומושבים בהשתתפות ראשי ערים, מקבלי ההחלטות בישראל בתחום הנדל"ן, מומחים בתחום הפיננסי, ההנדסי ועוד.

מקור: http://bizzness.net/

הכתבות המעניינות ביותר

רבבות במעמד סיום המחזור השני של 'הדף היומי בהלכה' של 'דרשו' בארנה • שידור חי
המתווה שהוצג לגנץ: אביתר תמורת חומש; בימין תוקפים - "הסכמים יש לכבד"
מעמד 'כבוד חכמים ינחלו' לאברכי כולל להוראה ויז'ניץ עפולה
הפיצוץ בחתונה: מתקן קונפטי ששולבו בו זיקוקים הביא לפציעתם של הצעירים
המקובל רבי ציון בוארון ערך תפילת שובבי"ם בכולל "זוהר השלום" באשדוד
האדמו"ר מנדבורנה ירושלים במעמד פתיחת הכולל בבית מדרשו בבני ברק
שלג כבד מכסה שוב את החרמון; 20 ס"מ נוספו במפלס התחתון • צפו
הרמב"ם היומי • ספר קרבנות הלכות תמורה פרק ד' • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
עִנְבֵי הַגֶּפֶן בְּעִנְבֵי הַגֶּפֶן • שמחת התנאים לנכדת האדמו"ר מוואסלוי
המאמץ הדיפלומטי: מקרון נפגש תוך 36 שעות עם פוטין, זלנסקי ושולץ
רוסיה תפתח בתרגיל ענק בבלארוס; ארה"ב שולחת אלפי חיילים • צפו
דינר לטובת ישיבת באבוב בני ציון • גלריה
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – ט' באדר א' ה'תשפ"ב
גדולי תורה ורבני עולם התשובה באו לאחל מזל טוב בחתונת בת הרב יגאל כהן • גלריה
פריצת דרך בהפקת אנרגיה: כור גרעיני ניסיוני בבריטניה שבר שיאים
תיעוד: האדמו"ר מסאדיגורה ירושלים בציון הרשב"י במירון

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture