צילום: פלאש 90

אולמרט VS ברק: קרב הגירסאות שמאחורי תקיפת הכור בסוריה

בשולי חשיפת פרטי מבצע השמדת הכור הגרעיני בסוריה, צצים ביתר שאת חילוקי הדעות והאיבה בין רה"מ לשר הביטחון באותה תקופה. אולמרט מאשים את ברק בניסיון לדחות את המבצע כדי שזה יירשם על שמו, ברק עונה: "הוא חפיפניק עם תעודות"

האם אהוד ברק, שכיהן כשר ביטחון בעת השמדת הכור הגרעיני בסוריה, ניסה לדחות את הפעולה הנועזת משיקולים אישיים? בסביבת רה"מ לשעבר אהוד אולמרט משיבים בחיוב. ע"פ אולמרט ואנשיו, ברק דרש לדחות את ביצוע הפעולה במספר חודשים, כאשר מה שהניע אותו הוא הרצון לרשת את אולמרט (שיודח, כך קיווה ברק, בעקבות דו"ח וינוגר – מה שלא קרה בסוף. ב"ב) ולהוציא לפועל את המבצע כשהוא זה שישב בלשכת רה"מ, כך שזה יירשם על שמו.

עמדתו של ברק לא התקבלה בסופו של דבר והמבצע יצא לפועל בעיתוי המקורי שנקבע.

הבוקר הגיב ברק לדברים ודחה את ההאשמות. "נושא תקיפת הכור הייתה בהחלט אחת הסיבות שחשבתי שצריך להיכנס לתפקיד מהר. ידעתי שהנושא הזה נמצא בטיפול, לא ידעתי מה לוח הזמנים, איפה הם נמצאים בהכנות או באיזה מידה זה קרוב לביצוע, אבל חשבתי, בכל הצניעות המתבקשת, שאני יכול לתרום לתוך תהליך ההתכוננות וקבלת ההחלטות. ולכן זו אחת הסיבות לכך שעמדתי על זה שאני אכנס לתפקיד במהירות", כך ברק בראיון לאתר YNET.

לדבריו, "נכנסתי לתפקיד באמצע יוני, ואני מגלה את הדבר הבא: יש דהירה אל אפשרות ביצוע של התקיפה. אבל אני מסתכל על התוכניות ואני מוצא שחסרים שני דברים שלפי דעתי הם חשובים מאוד. הדרישה המינימלית מכל תוכנית – והיו כבר אז שתי תוכניות על השולחן – היא שתהיה ודאות מוחלטת שהן הורסות את הכור ושהפעולה לא מביאה להתנגשות רחבה עם הסורים, שיכולה להביא להתנגשות עם החיזבאללה. ואם בכל זאת תהיה הידרדרות, אנחנו אמורים להיות מוכנים, וזה אומר הכנות בפיקוד הצפון, הכנות בעורף, הכנות של צה"ל בהיבטים של חימושים מדויקים, חלקי חילוף קריטיים. ובמובן הזה אני קצת שופך מים קרים על המהירות הזאת.

אני מצאתי ששתי התוכניות שעמדו על הפרק אז לא עמדו במבחנים האלה שתיארתי. על אחת מהן לא יכולת לומר בביטחון שהיא תהרוס את הכור, למרות שיכולת לומר מאוד בביטחון שהיא לא תביא למלחמה. על התוכנית השנייה יכולת לומר בוודאות מוחלטת שהיא תהרוס את הכור, אבל היה סיכוי סביר, לא גבוה אבל ממשי, שזה יביא להתמודדות רחבה עם סוריה ואולי עם חיזבאללה".

על הטענות שמשמיעים נגדו אולמרט ואנשיו משיב ברק: "אלה סתם המצאות שמומצאות בדיעבד. אולי חלק מהמתח עוד צמח תוך כדי, כתוצאה מהסתירה או הפער בין הבהילות שבה טיפל בדבר הזה אולמרט לבין האיטיות המתוכננת שאני דרשתי שתתקיים. הרגשתי במתח הזה ובעובדה שבסביבת אולמרט מתחילים למלמל את זה, 'ברק עוצר אותנו, אולי הוא רוצה…' לא יודע מה. נהגתי לומר בתחילת כל התכנסות, 'את הכור הזה צריך להרוס. ואני אגיד את זה גם בסוף, שאת הכור הזה צריך להרוס. אם אני אשכח להגיד את זה באמצע – אז תזכירו לי'. כי היה לי ברור שיהיו ניסיונות לעשות מניפולציות של הדברים האלה. אין לזה שום שחר".

לדבריו, "אדם מבוגר שיצא לו לראות את הדברים האלה מהצד אמר לי, 'תשמע, זה מה שגורם מפגש בין חפיפניק עם תעודות לבין מקצוען, פרפקציוניסט. בין איש שלא תכנן אף פעם ולא פיקד אף פעם על מבצע לבין בן אדם שעשה את זה עשרות פעמים לאורך עשרות שנים'".

אלי ישי משחזר: "מרן הרב עובדיה הורה לי להצביע בעד התקיפה"

דרמטי: המטוסים משמידים את הכור, מפקדי חיה"א עוקבים מרחוק • צפו

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

וואלה, פעם ראשונה ששניהם צודקים…

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו