השתתפות בחתונה ובקשה מרב הכותל: גבי אשכנזי חוזר אל הלילה הדרמטי

הרמטכ"ל לשעבר שפיקד על צה"ל במהלך השמדת הכור הסורי משחזר את הפעולה הנועזת, חושף את ההדלפה שגרמה להקדמת המבצע ומספר על ההשתפות בחתונה שעות קודם לכן • ואיזו בקשה הוא הפנה לרב שמואל רבינוביץ' באותו אירוע?

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, שפיקד על צה"ל במהלך מבצע השמדת הכור הסורי משחזר בראיון ל'וואלה' את ההתרחשויות הדרמטיות ומה שנלווה אליהן. "ראש אמ"ן נכנס אליי עם המידע שהגיע בנוגע לכור. הייתי בתחילת תפקיד, כמה שבועות שאני רמטכ"ל, עסוק בשיפור המוכנות של צה"ל, כשירות והלקחים של מלחמת לבנון השנייה. בכל זאת, עברנו איזה אירוע משמועתי, והיה חשוב מאוד לחזור ליכולות לחימה מלאה, הגם שהיו חשדות שסוריה עוסקת בכל מיני נושאים קונבנציונליים. בחלק מהמקרים היו גם ידיעות, אבל זה לא כמו שאתה מאומת שיש פרויקט חי וקיים", הוא אומר.

לדבריו, "היה לי ברור מההתחלה, אחרי שהמשימה הוטלה מהדרג המדיני על צה"ל, שנצטרך להשמיד את הכור באופן שלא ידרדר למלחמה, ואם תהיה מלחמה – דבר שהוא לא רק החלטה שלנו אלא גם החלטה של האויב, צריך גם לנצח בה. זה הוסיף מורכבות על מורכבות: לנסות לעשות את זה מבלי להגיע מתחת לסף המלחמה, מבלי לדחוף את אויב הסורי לתגובה משמעותית".

אשכנזי מוסיף: "הרכבנו צוות תכנון מבצעי ברמה של המטה הכללי והגופים הרלוונטיים, כשאנחנו מקפידים על חשאיות. הגדרנו את המשימה די מהר עם הדרג המדיני של השמדת הכור, תוך הימנעות ממלחמה, ואם היא תפרוץ, שננצח בה. זאת היתה ההגדרה של המשימה…היינו צריכים לנהל מערכה מודיעינית להשלמת המידע ולהמשיך לשפר את המוכנות של הצבא לאפשרות של הסלמה. הגדרנו לעצמנו תנאים – שנרצה לעשות את זה לפני שהכור יהיה 'חם' – הכוונה לכור גרעיני פעיל, וכמובן למנוע את חשיפת המבצע".
//www.jdn.co.il/breakingnews/970541
על השת"פ עם הדרג המדיני אומר אשכנזי: "היה לנו שיח מצוין עם הדרג המדיני, פגישות קובעות חשאיות גם עם שר הביטחון אהוד ברק וגם עם ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושיח שוטף שבועי. זה תרם לתחושה של שותפות באחריות ובמשמעות של המהלך הזה אם הוא אכן יקרה לאורך כל התהליך.

נהניתי ממטכ"ל משובח, ראש אמ"ן עמוס ידלין, מפקד חיל אוויר אליעזר שקדי, ראש אגף תכנון עידו נחושתן, אלוף פיקוד צפון ואחרים. כולם נתנו לי את הביטחון לבצע את המשימה ובאמת שבשל הזמן, עם מודיעין יוצא מן הכלל, תכנון מקורי ויצירתי שכלל תוכנית נועזת, ביצוע יוצא מן הכלל מושלם של טייסי חיל האוויר והחלטה אמיצה של הדרג המדיני".

סכנת דליפת מידע
אשכנזי מספר כי היה קיים חשש שהפרטים על הפרוייקט יפורסמו בתקשורת הזרה, מה שיגרום לסורים להעריך שישראל נערכת לפעולה וממילא לפעול בהתאם. מהסיבה הזאת הוחלט לבצע את המשימה מהר ככל הניתן. "בערב המבצע השתתפתי במודל מסכם של חיל האוויר, ותוך כדי הצגת המודל מסתבר לנו שיש סכנה לחשיפה. עיתונאי או כלי תקשורתי אמריקאי פנה בשאלות קונקרטיות לגבי הפרויקט הסורי הזה, ושאל האם ישראל יודעת עליו. אני ראיתי בזה סיכון לתנאים שנראים לי הכרחיים בשביל לבצע את המבצע הזה בהפתעה. לכן, הנחתי את שקדי ואת הצבא להיות מוכנים כבר למחרת היום. ביקשנו להיפגש עם הדרג המדיני, שגם התכנס – וקיבל את ההמלצה שלנו. בלילה יצאנו לבצע".

השעות שקדמו לתקיפה
זווית מעניינת נוספת מספק אשכנזי באשר לשעות שקדמו לתקיפה. "באותו ערב המזכירה שלי התחתנה, ומכיוון שאנשים עקבו אחרי מה אני עושה, הייתי צריך להיות בחתונה. לא רק בגלל שזו המזכירה שלי והנימוס חייב, אלא גם בשביל לא להסגיר לא שיניתי את לוחות הזמנים ואכן נכחתי בחתונה. אני זוכר שאני מסתכל על הקהל ששמח ורוקד ברחבה, ותוהה ביני לביני אם ימשיכו לישון בשלווה גם בבוקר".
//www.jdn.co.il/breakingnews/970563
ומה התרחש לאחר מכן? "מיד בסיום החתונה חזרתי ל'בור' בקריה כאשר אני מלווה ברה"מ, שר הביטחון ושרת החוץ. הושבנו אותם בחדר המיוחד, על מנת שישאירו למחלקת מבצעים לעשות מה שצריך והמתנו. המבצע החל ועבר חלק, הטייסים ביצעו את המשימה בצורה מושלמת וכולם התפזרו. אנשי הדרג המדיני אמרו מילות הערכה ובירכו את מי שצריך.

בהמשך חיכינו לראות מה תהיה התגובה של הצבא סורי או של הנשיא הסורי, ליתר דיוק. אלה היו כמה שעות מתוחות, לא היה ברור לנו אם ומה תהיה התגובה. עקבנו אחרי המתרחש והבנו לקראת אחר הצהריים-ערב, שכלל הנראה הערכה שלנו, שיש סיכוי שהסורים לא יגיבו, מתממשת, למרות שהיינו מוכנים עם כל הכוח ברמת הגולן ועם חיל האוויר במקרה שטעינו בהערכה".

בשולי הדברים נציין זווית חרדית מעניינת לשעות שקדמו לתקיפה. תא"ל במיל' אבי בניהו, ששימש כדובר צה"ל באותה תקופה (ובאופן כללי נחשב לאיש סודו של אשכנזי), סיפר הבוקר: "שעה קלה לפני התקיפה, השתתפנו בחתונה של מזכירתו של הרמטכ"ל. גם אכלנו וגם זה היה כיסוי יפה.

לקראת סיום האירוע פנה אשכנזי לרב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ, שנכח באירוע ואמר לו: ״סע לכותל ותתפלל לשלום חיילי צה״ל".

״מה קרה?", תהה הרב, ואשכנזי השיב "הגיע הזמן שתמלא פקודות בלי לשאול שאלות…".

בתמונות: מכתבי הוקרה של רה"מ ושר הביטחון למפקד חיל האוויר

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו