(פרדו מימין). צילום: פלאש 90

ראש המוסד לשעבר על השמדת הכור: "קדם לזה כשלון מהדהד"

בדברים שנשא הבוקר ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, הוא מתח ביקורת על ההחלטה להתיר לפרסום את דבר המבצע, וחשף גם את הצדדים המודיעיניים הפחות-מחמיאים של ההתרחשויות. "בלי קומץ לוחמי המוסד שהביא את המידע איש לא היה יודע על הכור"

להצלחה אבות רבים: בצל קרב הגירסאות בין אולמרט לברק קיים קרב קרדיטים בין המוסד לאמ"ן באשר לשאלת חשיפת המידע על הכור הסורי.

במוסד טוענים כי אמ"ן התרשל ונכשל בזיהוי הפרוייקט, ורק הוא (המוסד) הצליח לעמוד על הסכנה ולהביא ראיות ברזל לקיומה. כמו כן מציינים במוסד את העובדה שהשמדת הכור התבצעה חודשים ספורים לפני שבנייתו הושלמה והוא הפך לפעיל. המשמעות: מחדל מודיעיני מתמשך אפשר לסורים להמשיך בפרוייקט שלהם באין מפריע.

מהמודיעין הראשוני ועד התקיפה: 'מחוץ לקופסה' – שלב אחרי שלב


אם המוסד לא היה נרתם לענין, כך לטענת בכירים, הרי שישראל היתה ניצבת בפני מציאות של כור גרעיני פעיל מעבר לגבול. פעולת השמדה של כור כזה היא כבר ענין מורכב ובעל השלכות נפיצות בהרבה. באמ"ן, מנגד, דוחים את הטענות ואומרים כי גם הם היו שותפים לגילוי הסכנה והבאת המידע.

"היה פה כישלון מהדהד. מזל שאותו קומץ לוחמים הצליח להביא את המידע הזה ומזל לחלוטין שאותו קומץ לוחמים לא ידע גם לאחר ששב הביתה שהביא למשהו", אמר הבוקר ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, בכנס בנתניה.

אלי ישי משחזר: "מרן הרב עובדיה הורה לי להצביע בעד התקיפה"


למרות זאת הוא חלק מחמאות להתנהלות המדינית והצבאית מהרגע שהתקבל המידע. "העובדה שברגע שהמידע נודע, אז כל צמרת הביטחון הישראלית על כל שלוחותיה ויחידותיה- צה"ל, המוסד ושירות הביטחון הכללי, משרד החוץ שעשה עבודה נפלאה וצוותי צללים כאלה ואחרים של אמנון ליפקין שחק ז"ל ואורי שגיא ויעקב עמידרור והרבה אחרים שנתנו עצותיהם ובאיתות לחימה מדינת ישראל יודעת לגייס את מיטב הנוער ולהגיע לתוצאה מבריקה".

פרדו הסתייג מההחלטה לפרסם את הדברים כעת. "אני לא בטוח שהיה חיוני לצאת עם פרסום המבצע כעת".

דרמטי: המטוסים משמידים את הכור, מפקדי חיה"א עוקבים מרחוק • צפו

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

אני לא מבין מה כל הברברת הזו
כשלסורים יש כבר כור חדש בתוך הר ואף א' עוד לא פיצץ את זה
זה נראה כאילו באים לחפות את הכישלון העכשוי

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו