ועידת רבני אירופה: הפרס היוקרתי ע"ש הלורד הרב יעקובוביץ הוענק למלך ספרד

יהי זכרם ברוך' אמר המלך פליפה השישי בלשון הקודש בטקס מרשים בארמון המלוכה במדריד שבו העניק לו נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגאון רבי פנחס גולדשמידט את הפרס היוקרתי ע"ש הלורד הרב יעקובוביץ על תרומתו הייחודית להכרה ביהדות ובמורשתה; הצהרותיו על הלקחים מההיסטוריה; כיבוד הדיפלומטים הספרדים 'חסידי אומות העולם' בשואה; הצעדים האמיצים של ספרד לתיקון העוול שנעשה בגירוש היהודים בשנת 1492, והחלטתה האחרונה להעניק ליהודים יוצאי ספרד אזרחות ספרדית; 'אנו אמנם חוגגים את חידוש הקשר אבל לא שוכחים גם את ימי תור הזהב אך גם את ימי הרעה' • צילום: באדיבות צלם ארמון המלוכה מדריד

כתבות נוספות בנושא:

רבבות במעמד סיום המחזור השני של 'הדף היומי בהלכה' של 'דרשו' בארנה • שידור חי
האדמו''ר מסקולען ירושלים במעונו של גאב"ד ירושלים
שמחת הנישואין לבן רב קהל חסידים טבריה ובת אב"ד מאקווא נתניה
דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
 • "בגיל 35 הפכתי לסיעודי" הסיפור המטלטל של שעיה

  תוכן מקודם

 • עדות מזעזעת: "זה שורף את הגוף מבפנים"

  תוכן מקודם

 • ממש בכמה צעדים אתם יכולים לעבור בנק לחצו לפרטים

  תוכן מקודם

 • אם הכלה: הצער שלה שבר אותי והחלטתי לפרסם את הסיפור

  תוכן מקודם

                             מלך ספרד בטקס קבלת פרס 'ועידת רבני אירופה' ע"ש הלורד הרב יעקובוביץ:

           'אני מודה נרגשות על קבלת הפרס, ורואה בכך עידוד גדול וסגירת מעגל היסטורי בין היהודים לספרד'

'חובתנו לחקור, לחנך, למנוע, ולהביא ערכים דמוקרטיים כערובה לכבוד ולדו-קיום. אף חברה אינה בטוחה מפני טירוף. השואה ייצגה כישלון טוטאלי בפני הרוע ועלינו ללמוד את לקחיה של ההיסטוריה כדי שמשהו מסוג זה לא יוכל לעולם להתרחש שוב. אני מודה לכם נרגשות על קבלת הפרס, ורואה בכך עידוד גדול וסגירת מעגל היסטורי בין היהודים לספרד ברוכים השבים לספרד – כך אמר מלך ספרד פליפה השישי בטקס מרשים ומיוחד שבמהלכו הוענק לו פרס 'ועידת רבני אירופה' ע"ש הלורד הרב יעקובוביץ לשנת 2016.

המלך התייחס לחשיבות שבלימוד השואה ואמר כי המאבק באנטישמיות הינה חובה מקודשת במדינה חופשית ודמוקרטית; 'אני גאה בחקיקת חוקים לחובת לימוד השואה בבתי הספר, כדי להבטיח ששנאה כזו לא תשוב לעולם. נזכור את תקופת תור הזהב של היהדות בספרד ותרומתם העצומה לאנושות בכלל ולספרד במיוחד. הממלכה הספרדית פתוחה כיום בפני מיליוני יהודים צאצאי ספרד. ולעולם לא יגרמו עוד שנאה וחוסר סובלנות לבדידות ולהגליה. אני מתחייב להשיב את התרבות היהודית לספרד בשם הצדק ולמען הצדק ההיסטורי. זו תעודת הכבוד שלנו ואנו זוכרים את הנספים היהודים בכל התלאות כאן ובעולם כולו אך ורק בשל היותם יהודים; יהי זכרם ברוך' – סיים המלך בלשון הקודש.

בטקס שנערך בארמון המלוכה במדריד השתתפו; גאב"ד אירופה הגאון הגדול רבי חנוך הכהן ארנטרוי. נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה, הגאון רבי פנחס גולדשמידט. המנהל הרבני של הועידה וראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה הרה"ג רבי משה לבל. רבה של בלגיה ונציג 'ועידת רבני אירופה' במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי. רבה של מץ הרב ברוך פיזון. רבה של מדריד הרב משה בן דהן. רבנים מספרד, אנגליה וצרפת. מנכ"ל הועידה הרב משה לוין. נציגי ממשלת ספרד. שגרירים, נציגי האיחוד האירופי. נציגי מועצת הפטרונים של הועידה בראשות מר בוריס מינץ. ראשי 'חוליא' שע"י קרן 'מתנאל' מר אלברט וג'ואל אפללו וראשי ארגונים יהודיים באירופה.

הפרס מוענק מידי שנה לזכרו של הלורד הרב עמנואל יעקובוביץ' זצ"ל, נשיאה של 'ועידת רבני אירופה' והרב הראשי של הקהילות היהודיות המאוחדות של חבר העמים הבריטי. בשנתיים האחרונות זכו בפרס; קנצלרית גרמניה וראש ממשלת צרפת.

נשיא הועידה הגר"פ גולדשמידט שהעניק את הפרס פתח את דבריו בברכה בשם ומלכות; שחלק מכבודו לבשר ודם  כשכל המשתתפים עומדים על רגליהם ועונים אמן.  'המלך פליפה השישי הינו ראוי לקבל אות הוקרה על תרומתו הייחודית להכרה ביהדות ובמורשתה; הצהרותיו על הלקחים מההיסטוריה; כיבוד הדיפלומטים הספרדים 'חסידי אומות העולם'; הצעדים האמיצים של ספרד לתיקון העוול שנעשה בגירוש היהודים בשנת 1492, והחלטתה האחרונה להעניק ליהודים יוצאי ספרד אזרחות ספרדית.

'שמענו את דבריך, הוד מלכותו, באירוע 'יום השואה הבינלאומי ומניעת פשעים נגד האנושות' שהתקיים בסנאט כאן בספרד על חובתה של האנושות ללמוד את לקחי העבר וכאשר הזכרת באופן מיוחד את 'אלפי הספרדים אשר נרצחו במחנות'.  ראינו כיצד כיבדת את גבורתם של שבעה דיפלומטים ספרדים שהוכרו על ידי "יד ושם" כחסידי אומות העולם שהצילו יהודים ספרדיים ע"י הענקת דרכונים ספרדיים: אנשים אותם הגדרת; 'שהחליטו לא להתעלם מפני סבל אנושי'. השואה, אמרת לאחר מתקפת הטרור בהיפר כשר ובשרלי הבדו בפריז, 'ייצגה כישלון טוטאלי בפני הרוע'. גם אז אמרת נחרצות כי – 'עלינו ללמוד את לקחיה של ההיסטוריה, כדי שמשהו מסוג זה לא יוכל לעולם להתרחש שוב'. דבריך, הוד מלכותו, הדהדו כאזהרה חמורה'.

הגר"פ גולדשמידט הוסיף כי 'באות כבוד זה של העם היהודי אנו מבקשים להביע כבוד לספרד דרך מלכה על הצעדים האמיצים אשר נטלה בכדי לתקן את העוול שנעשה בגירוש היהודים. ב'חוק אזרחות' שחוקקתם פתחתם את דלתה של הממלכה הספרדית בפני מיליוני יהודים צאצאי ספרד. למעשה, בחוק חדש זה אפשרתם לכל מי שבידו להוכיח את מוצאו כצאצא של יהודים יוצאי-ספרד ולהציג 'קשר מיוחד' לספרד, להגיש בקשה לאזרחות ספרדית.

'משמעות צעדכם החשוב הזה הוא כי; בעוד ובעבר העניקה ספרד למספר מסוים של יהודים ספרדים את האפשרות להגיש בקשה לאזרחות, הצעה שלוותה בדרישה כי יוותרו על אזרחותם הנוכחית, החוק החדש אינו מותנה בדרישה כזו, וכתוצאה מכך עשוי להשפיע על עד כ-3.5 מיליון יהודים ממוצא ספרדי. למיטב ידיעתנו ריכוז היהודים הספרדיים הגבוה ביותר הינו בישראל, אולם ישנם גם רבים הגרים במדינות כמו ארגנטינה והודו. לידיעתך, המלך פליפה, העם היהודי מונה כ 20% מעדות המזרח או בלשון העם; ספרדים, אך מרבית העם היהודי ברחבי תבל מתפלל נוסח ספרד.

'אני מתכבד במעמד זה להעניק לך המלך פליפה השישי; קצין וטייס מוכשר, ומומחה ביחסים בינלאומיים את אות ההוקרה של 'ועידת רבני אירופה' בהיותך ובאישיותך מגלם מנהיגות ואמפתיה ומהווה מודל ראוי לחיקוי עבור העם על המסורת והתפקיד ההיסטורי של ספרד בעבר ובהווה. 'אנו אמנם חוגגים את חידוש הקשר אבל לא שוכחים גם את ימי תור הזהב אך גם את ימי הרעה' – סיים הרב גולדשמידט לקול תשואות המשתתפים.

צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד (2) הגרח ארנטרוי עם המלך פליפה השישי בטקס המלך יוצא מהארמון הפרס עש הלורד יעקובוביץ גוילי ספר תורה כי לא תשכח מפי זרעו הרבנים מגיעים לארמון עם הגרח ארנטרוי במהלך הטקס צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד (1) צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד (2) צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד (3) צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד (4) צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד (5) צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד (6) צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד (7) צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד (8)

הכתבות המעניינות ביותר

המתווה שהוצג לגנץ: אביתר תמורת חומש; בימין תוקפים - "הסכמים יש לכבד"
החל מחזור 23 לעידוד כתיבת חידו"ת שע"י ממלכת התורה 'וכתבתם'
מעמד 'כבוד חכמים ינחלו' לאברכי כולל להוראה ויז'ניץ עפולה
הפיצוץ בחתונה: מתקן קונפטי ששולבו בו זיקוקים הביא לפציעתם של הצעירים
המקובל רבי ציון בוארון ערך תפילת שובבי"ם בכולל "זוהר השלום" באשדוד
האדמו"ר מנדבורנה ירושלים במעמד פתיחת הכולל בבית מדרשו בבני ברק
שלג כבד מכסה שוב את החרמון; 20 ס"מ נוספו במפלס התחתון • צפו
הרמב"ם היומי • ספר קרבנות הלכות תמורה פרק ד' • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
עִנְבֵי הַגֶּפֶן בְּעִנְבֵי הַגֶּפֶן • שמחת התנאים לנכדת האדמו"ר מוואסלוי
המאמץ הדיפלומטי: מקרון נפגש תוך 36 שעות עם פוטין, זלנסקי ושולץ
רוסיה תפתח בתרגיל ענק בבלארוס; ארה"ב שולחת אלפי חיילים • צפו
דינר לטובת ישיבת באבוב בני ציון • גלריה
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – ט' באדר א' ה'תשפ"ב
גדולי תורה ורבני עולם התשובה באו לאחל מזל טוב בחתונת בת הרב יגאל כהן • גלריה
פריצת דרך בהפקת אנרגיה: כור גרעיני ניסיוני בבריטניה שבר שיאים
תיעוד: האדמו"ר מסאדיגורה ירושלים בציון הרשב"י במירון

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture