צילום: הבית הלבן

טראמפ עצר את המימון לארגון הבריאות העולמי: "ניהול לקוי במשבר"

נשיא ארה"ב תקף את הארגון במסיבת עיתונאים בבית הלבן בשל התמודדותו עם נגיף הקורונה, וטען שהוא "נכשל לעשות את תפקידו הבסיסי וחייב לשאת באחריות". הוא האשים את הארגון בעזרה לסין, שלדבריו "העלימה מידע על הנגיף" ובכך תרמה להתפשטותו

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע הלילה על הקפאת המימון האמריקני לארגון הבריאות העולמי, עד לסיומה של "בדיקה" סביב התנהלותו של הארגון. טראמפ תקף את הארגון, שאותו כבר האשים בעבר ביחס מועדף לסין, ואמר כי "המציאות היא שארגון הבריאות העולמי נכשל במשימתו הבסיסית, והגיע הזמן שהוא ייתן את הדין".

טראמפ אמר במסיבת עיתונאים בבית הלבן כי "הארגון כשל במחוייבותו העיקרית ועליו לקחת את האחריות". עוד אמר כי ארגון הבריאות העולמי לא בחן את הדיווחים הסיניים לגבי הנגיף, ומכיוון שזו לא דיווחה באופן אמין – הארגון קידם את המידע הכוזב שמסרה סין על נגיף הקורונה. לדברי טראמפ, הדבר הוביל להתפרצות המשמעותית של הווירוס בכל העולם.

ארה"ב היא התורמת הגדולה ביותר של ארגון הבריאות העולמי מתוך 196 המדינות, ומהווה כ-15% מתקציב הארגון. מוקדם יותר השנה היא שלחה יותר מ-57.8 מיליון דולר לארגון, ובנוסף תרמה כסף נוסף לפרויקטים מיוחדים. על פי ההחלטה, יוקפא המימון עד שייעשה בירור של התנהלות הארגון הבין לאומי. עצירת המימון מטעם ארה"ב תפגע קשות בארגון שכן היא המממנת העיקרית שלו.

נשיא ההסתדרות הרפואית האמריקאית התנגד להחלטת הנשיא ואמר כי הוא ביצע את המהלך "בזמן משבר הבריאות הציבורי הקשה ביותר במאה השנים האחרונות". לטענתו, "הפסקת המימון לארגון הבריאות, במקום להתמקד בפתרונות, הוא מהלך מסוכן ברגע רעוע בעולם". הסנאטור פטריק לאהי, סגן יו"ר ועדת התקציבים בארה"ב, מתח גם הוא ביקורת חריפה על טראמפ בעקבות ההצהרה ואמר כי ארגון הבריאות העולמי "יכול היה להחמיר יותר עם סין", אך הוא עדיין זקוק לתמיכה מצד ארה"ב ברגעים אלה.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר בתגובה להודעת טראמפ כי אין זה הזמן לצמצם במשאבים של הארגון, או של כל גוף הומניטרי אחר במאבק נגד נגיף קורונה. "זה הזמן לאחדות, ועל הקהילה הבין-לאומית לעבוד יחד בסולידריות כדי לבלום את הנגיף ואת השלכותיו הקשות", אמר גוטרש.

משרד החוץ הסיני התייחס להצהרת טראמפ ואמר כי על ארה"ב לעמוד בהתחייבויותיה לארגון הבריאות העולמי. גם האיחוד האירופי התייחס להחלטה וגינה אותה: "צר לנו על ההחלטה לעצור את המימון לארגון הבריאות העולמי, אין שום סיבה מספקת שתצדיק את המהלך הזה ברגעים הללו, כשהמאמצים שלהם נחוצים".

ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'אסינדה ארדרן, ביקרה אף היא את טראמפ: "בזמנים כאלה אנחנו צריכים לחלוק מידע, וארגון הבריאות העולמי עשה זאת. אנחנו נמשיך לתמוך בו". שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, צייץ בטוויטר נגד ההחלטה: "אין טעם כעת בהצבעה על אשמים, לנגיף אין גבולות. הארגון הוא השקעה נהדרת ומתוקצב עוד פחות ממשה שמגיע לו".

בתוך כך, לפי דיווח בסוכנות הידיעות AP, מסמכים פנימיים מצביעים על כך שבכירים בסין הזהירו את הציבור מפני הזן החדש של נגיף הקורונה שישה ימים תמימים לאחר שהם כבר ידעו על קיומו. בימים הקריטיים הללו, העיר ווהאן שהיוותה מוקד עיקרי שת הפרצות הנגיף בסין – אירחה עשרות אלפי אנשים בעיר במסגרת אירועי השנה החדשה בסין, ומיליונים במדינה החלו לטייל לקראת החגיגות.

"זה אדיר" אמר זו-פנג ג'אנג, אפידמיולוג מאוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס. "אם היו נוקטים פעולה שישה ימים קודם לכן, היו הרבה פחות חולים ומתקנים רפואיים היו מספיקים. יכולנו להימנע מקריסת המערכת הרפואית של ווהאן". מומחים אחרים ציינו כי ייתכן שממשלת סין המתינה עם האזהרה לציבור כדי למנוע היסטריה וכי היא כן נקטה פעולות אחרות במהירות.

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
8 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

טראמפ מבין שהמשבר הזה גמר לו את הקריירה אז הוא מנסה לשכנע לפני הבחירות שארגון הבריאות אשם….

גם באתרים של ציבורים שלומדים ליבה מתרגמים דברים שנאמרים באנגלית
אם אין אפשרות להביא תרגום מה הענין להביא זאת בכלל??

למה לא דואגים לכתוביות בעברית???

ככה עושים לאויבים תגובה מיידית ללא גימגומים .ובמקרה הזה סין צריכה לתת את הדין

מסכן טראמפ
טובע בדייסה שהוא בישל לעצמו
עכשיו הוא מחפש אשמים אחרים

טראמפ עשה את הצעד הנכון והוא לא יסיים ולא מסיים

לפרשן טרמאפ לא בדיוק מחפש קרירה הוא מסודר הוא פשוט הגיע לעשות שינו בגלל זה לא אכפת לו מהביקורות עליו

טראמפ לא מבין דבר אחד – שעל טעויות משלמים!

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו