הקורונה פוגעת בזיכרון? מחקרים בארה"ב הראו תופעות אלצהיימר אצל חולי קורונה

צילום: Sophie-Marie Aicher and Delphine Planas

הקורונה פוגעת בזיכרון? מחקרים בארה"ב הראו תופעות אלצהיימר אצל חולי קורונה

על פי המחקר, תופעות של תחילת מחלת האלצהיימר נחזו אצל חלק מחולי הקורונה המבוגרים. החשש הוא, ממצב בו תסמיני הקורונה נותרים לאורך זמן ומהסיכוי שיתפתחו בעיות נוירולוגיות

מחקר שנערך בבית הספר הרפואי גרוסמן בניו יורק, הראה כי מבוגרים שחלו בנגיף הקורונה עלולים להיפגע נוירולוגית מהנגיף, אפילו יותר מאנשים שמפתחים דמנציה ואלצהיימר.

המחקר התבצע בשנת 2020 על 251 חולים שחלו בקורונה בין חודש מארס לחודש מאי. טרם ההידבקות, החולים לא הראו שום ביטוי של פגיעה בזיכרון או התחלה של אלצהיימר. החולים חולקו לקבוצות של עם תסמינים נוירולוגיים וללא תסמינים. בטווח הקצר נצפו שבעה סימנים לנזק מוחי שהיו גבוהים יותר אצל חולי קורונה מאשר אצל חולי אלצהיימר.

פרופ' ג'ניפר פרונטה, מחברת המאמר, אמרה כי "הממצאים מראים שמטופלים שאושפזו עקב נגיף הקורונה ובעיקר מטופלים שמראים פגיעה נוירולוגית – בעלי פוטנציאל גבוה לפגיעה מוחית, מאנשים שמתחיל אצלם תהליך של הידרדרות לאלצהיימר".

המחקר תומך ומאשר ממצאים שכבר פורסמו ב-2021 על ידי המרכז הרפואי סן אנטוניו שבארה"ב. הרופאים חקרו חולים בגיל צעיר שחוו תסמינים נוירולוגיים במהלך מחלת הקורונה, וגילו כי הם צפויים לסבול מהשפעות מוחיות ותפקודיות הקשורות לחרדה ודיכאון.

עוד ציינו החוקרים כי לאנשים מבוגרים שחלו בקורונה, בגילאי 70-60, היו תסמינים שהזכירו את תחילת מחלת האלצהיימר.

למרות שרוב חולי הקורונה מחלימים מהנגיף לחלוטין וכל הסימפטומים נעלמים כלא היו ישנם גם מקרים אחרים בהם סימפטומים שונים כמו עייפות ובעיות זיכרון כן נשארים לאורך זמן. המחקר בודק את האפשרויות שהקורונה עשוי להשאיר בעיות נוירולוגיות לאורך זמן ולהתפתח. כמובן שיארך זמן על מנת לענות על השאלות המטרידות הללו.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו