אבל בכפר חב

Nati Shohat /Flash90

אבל בכפר חב"ד: החסיד שהדפיס את הגיליונות מתורתו של הרבי נפטר

הרה"ח רבי טוביה פלס היה זה שהוציא והדפיס את גיליונות 'דבר מלכות' שהפכו במהרה לשם דבר בחסידות ואף מחוצה לה. במהלך חייו הוא זכה למשימות מיוחדות מהרבי אשר חיבבו עד למאוד. היה בשנת השבעים ושלוש לחייו

ברוך דיין האמת: בשעה האחרונה מגיעה הידיעה המעציבה על פטירתו של הרב החסיד רבי טוביה פלס אשר היה מגדולי עסקני בית חב"ד ואחד האנשים שהפיצו את תורתו של כ"ק האדמו"ר מליובאוויטש זיע"א זאת לאחר שהלך ונחלש והוא בשנת השבעים ושלוש לחייו.

הרב החסיד רבי טוביה פלס היה עסקן חבד"י שזכה לעסוק בתחומים רבים בהפצת מעיינות החסידות, ולקבל קירובים שונים מהרבי. היה מוכר בעיקר בזכות פעילותו בהפצת תורתו של הרבי לקהל הרחב, בין היתר בהפצת והדפסת גליונות ה'דבר מלכות'.

על פי ההיסטוריה של חסידות חב"ד בשנת תש"ל נסע המנוח לשנת ה'קבוצה' ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית בחצר הרבי ב-770, אותה סיים לאחר תשעה באב. בשבת חזון תש"ל, בעת מלחמת ההתשה, שהה המנוח אצל הרבי. במהלך ההתוועדות בשבת הורה לו הרבי, שכשהוא מגיע לארץ, החל מט"ו באב, יעבור בכל החזיתות, מתעלת סואץ ועד לרמת הגולן, וימסור להם בשם הרבי כי הוא מאחל ומברכם בהצלחה רבה. הרבי נתן לו בקבוק 'משקה' לחלק לחיילים לאמירת 'לחיים', ואף הורה לו לחלק להם תפילין תמורת תשלום סמלי של לירה אחת.

הרבי נתן לו הוראות נוספות כיצד לבצע את השליחות: עליו לקחת שניים או שלושה חסידים מאנ"ש ששירתו בצה"ל. להשתדל לבקר את החיילים כשהם לבושים במדי הצבא. הרבי הוסיף כי כל הוצאות הסיבוב כולל חלוקת התפילין יהיו על חשבונו הפרטי, וכדאי לסיים את הסיבוב קודם לחודש אלול.

כשהגיע לארץ פנו צעירי חב"ד ויצרו קשר עם קצין בדרגת אלוף שהעניק רשיונות כניסה למחנות והבסיסים שבגבולות, וכן אישר את לבישת המדים. יחד עם ר' טוביה הצטרפו ר' זושא וילימובסקי ר' זאב קסלמן ור' שמעון בקרמן. לאחר יומיים בלבד של פעילות כתב ר' זושא דו"ח לרבי בו ציין כי נמכרו כבר 58 זוגות תפילין במחיר סמלי והחיילים נתנו צדקה בסך של 12 לירות. את הכסף שלח לרבי וציין שאלו מחיילי צה"ל.

בחסידות חב״ד מספרים כי היה זה בשבת קודש פרשת ויחי של שנת תשנ״א כאשר הרבי נשא דברים מיוחדים בדבר מעלתם של בני ישראל ויצא חוצץ נגד כאלו שדברו בגנותם של ישראל. לאחר שהשיחה הוגהה ויצאה לציבור החליט המנוח רבי טוביה פלס להפיץ אותה בקנה מידה עולמי, דבר שהיה חסר עד אז בהפצת השיחות של הרבי שהגיעו לקהל מצומצם יחסית.

ההפצה הפכה לקבועה, כאשר בכל שבוע התפרסמה השיחה המוגהת של הרבי מהשבוע האחרון. בתחילה יצאה החוברת בפורמט צילום של השיחה שהודפסה בשבועון כפר חב"ד בשם "דבר מלכות". עם הזמן התרחבה המתכונת והקונטרס הכיל בנוסף לליקוט השבועי גם אגרות קודש מובחרים.

הקבצים התקבלו באהדה רבה ברחבי העולם, ומידי שבוע הודפסו בעשרות אלפי עותקים ותפוצתם הייתה ברוב היישובים בארץ. שלושה חודשים לאחר שהחלה ההפצה ונחלה הצלחה אדירה, בחול המועד פסח התקיים בבני ברק כנס פעילים של מפיצי החוברות, שם סיפר בפני המשתתפים את העידודים הבלתי פוסקים מהרבי על הפצת השיחות.

המנוח היה נחשב לאחד מחשובי ובכירי החסידים בחסידות ורבים הוקירו לו טובה על הדרך הארוכה שהוא עשה למען הפצת תורתו של כ״ק האדמו״ר מליובאוויטש זיע״א. שמו הלך לפניו כחסיד נאמן לרבו והוא הקפיד ללמוד מידי יום שיעורי תורה רבים מתורתו הרחבה של הרבי.

בתקופה האחרונה הלך המנוח ונחלש עד שהבוקר בוא השיב את נשמתו ליוצרה למגינת ולדאבון לב. מסע הלוויתו תמ״א הבוקר בשעה 11:30 מביתו רחוב דבר מלכות 10 בכפר חב״ד ובשעה 14:00 מבית ההלוויות שמגר אל עבר הר הזיתים בחלקת חב״ד שם הוא ייטמן למנוחת עולמים. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו