צילום: פלאש 90

דיווח: "עסקת המאה" לא תכלול הקמת מדינה פלסטינית

גורמים אמריקניים מעריכים ל"וושינגטון פוסט" כי "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ תוצג בקיץ ותכלול אוטונומיה בלבד עבור הפלסטינים. עוד דווח שבכירים לשעבר באיחוד האירופי קוראים לדחות את התכנית מכיוון שהיא לא הוגנת עבור הפלסטינים

התוכנית האמריקאית של הנשיא דונלד טראמפ ל"עסקת המאה" בין ישראל לפלסטינים לא תכלול מדינה פלסטינית ריבונית, כך לפי פרסום אתמול ב"וושינגטון פוסט". לפי גורמים ששוחחו עם צוותו של יועצו של טראמפ, ג'ארד קושנר, שמוביל את התוכנית, ההצעה האמריקאית צפויה לכלול הכרה מצד מדינות ערביות בישראל וקבלת הסטטוס קוו לגבי אוטונומיה פלסטינית, בניגוד למדינה ריבונית.

"המוח" מאחורי התכנית, שפרטיה הרשמיים עדיין נשמרים בסוד, הוא חתנו ויועצו המיוחד של טראמפ ג'ארד קושנר שעבד עליה בשנתיים האחרונות מאז כניסתו לתפקיד. טראמפ סיפר למקורביו שב"עסקת המאה" שלו הוא רוצה להפריך את הגישה המסורתית לגבי האופן שבו פותרים משבר, אולם בשונה לדיפלומטיה הפרסונלית והבלתי שגרתית עם צפון קוריאה, טראמפ הטיל את עיקר המאמצים על חתנו.

גורמים ערביים המעורים בהצעתו של קושנר אמרו כי הוא לא חשף בפניהם אף פרט, אך אמר שהתכנית תכלול פיתוח הזדמנויות כלכליות עבור הפלסטינים ותעגן את השליטה הישראלית בגדה המערבית. לפי אנשים ששוחחו עם צוותו של קושנר, התכנית תכלול פיתוח כלכלי עבור הפלסטינים לצד הכרה במדינת ישראל, שמנגד תכיר ב"אוטונומיה" – ולא ב"ריבונות" פלסטינית.

בתוך כך, ב"גרדיאן" הבריטי פורסם מכתב של בכירים לשעבר באירופה, שגינו את התוכנית – וקראו לאיחוד האירופי לדחות אותה בטענה שהיא חד-צדדית ומוטה נגד הפלסטינים. העיתון ציטט ממכתב שנשלח לאיחוד האירופי ולממשלות באירופה, ועליו חתומים 25 שרי חוץ לשעבר, שישה ראשי ממשלות לשעבר ושני מזכירי נאט"ו לשעבר.

"הגיע הזמן שאירופה תעמוד לצד העקרונות שלנו לשלום בין ישראל ופלסטין", נכתב במסמך, שקרא ליישום פתרון שתי המדינות. "למרבה הצער, הממשל האמריקאי הנוכחי זנח את המדיניות האמריקאית הוותיקה", בהתייחסות להכרת הנשיא דונלד טראמפ בבירת ישראל. "הוא הכיר בטענות צד אחד בלבד לירושלים".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו