תיעוד דרמטי: האיראנים השתלטו על מכלית בריטית בלב ים • צפו

בסרטון שפרסמה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" ניתן לראות את רגע ההשתלטות על כלי השיט: ספינות קרב קטנות של משמרות המהפכה מלוות את הספינה, והליקופטר חג מעליה - ומצניח לסיפונה כוחות. בתגובה: בבריטניה מקדמים סנקציות על איראן

המשבר בין בריטניה ואיראן מגיע לשיא חדש. בעוד מכלית של איחוד האמירויות עדיין מוחזקת תחת מעצר באיראן, לאחר ש'נגררה לתיקונים' בתחילת שבוע שעבר, השתלטו האיראנים על מכלית נפט שניה במספר, כשהפעם מדובר במכלית של חברה בריטית. על המכלית היו 23 אנשי צוות, אך אף אחד מהם אינו אזרח בריטי. מדובר באזרחי רוסיה, הודו, לטביה והפיליפינים.

לפי גרסת האיראנים, שזכתה לתגובה חריפה מצד שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט, מכלית הנפט "נתקלה" בספינת דייגים איראנית, והייתה מעורבת ב"תאונה" שדווחה מיד לשלטונות. אלה "נאלצו" לגרור אותה לשטחם, לאחר שהספינה הבריטית התעלמה מקריאות האזהרה. טהרן מאשימה את בריטניה ב"פיראטיות" במימי המפרץ הפרסי.

שר החוץ של בריטניה, ג'רמי האנט, הגיב בחריפות על האירועים, וטען ש"יהיו לכך השלכות חמורות והתגובה הקשה עוד תגיע". הוא הבהיר בלשון חד־משמעית, שמכלית הנפט נגררה לשטח איראן מתוך המים הניטרליים של מצרי הורמוז. מנגד, שר החוץ האיראני ג'וואד זריף טען ש"בריטניה חייבת להפסיק להיות שותפה לטרור הכלכלי שמפעילה ארצות־הברית נגד איראן".

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הביע תמיכה בבריטניה והבטיח לסייע. הוא אמר לעיתונאים כי המעשה האחרון מוכיח "את מה שאני אומר כל
הזמן. הם עושים צרות, רק צרות". עקב ההתפתחויות, הנשיא טראמפ הולך ומאמץ גישה ניצית יותר בכל הנוגע למתיחות עם איראן – כך אמרו מקורות בממשל ל-CNN.

לדברי שלושה בכירים, בימים האחרונים, עם ההתפתחויות במפרץ, הנשיא נשמע תקיף יותר ויותר בנוגע לאיראן. עד כה טראמפ הדגיש את רצונו בפתרון דיפלומטי למשבר עם טהרן, וכזכור אף נסוג ברגע האחרון מתוכנית לתקוף מטרות איראניות בחודש שעבר. אלא שלדברי אותם
מקורות, לנוכח המתיחות הנמשכת נדמה כי הנשיא שם פחות משקל על האפשרות למשא ומתן.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו