קאבוס בן סעיד. צילום: מזכירות המדינה האמריקנית

סולטאן עומאן קאבוס בן סעיד מת בגיל 79; נתניהו: "מנהיג דגול שפעל לשלום"

הסולטאן של עומאן, קאבוס בן סעיד, הלך לעולמו אמש בגיל 79. מחליפו הוא היית'ם בן טארק אל סעיד, בן דודו של קאבוס ושר התרבות והמורשת. ראש הממשלה: "מברך את הסולטאן על דבריו כי מדיניות החוץ של עומאן ופעילותה למען השלום באיזור ימשכו"


וידאו מביקור רה"מ בעומאן. צילום: משרד רה"מ

הסולטאן של עומאן, קאבוס בן סעיד, הלך לעולמו אמש בגיל 79 – כך הודיעו כלי התקשורת הממלכתיים בסולטנות השוכנת לחופי מפרץ עומאן והים הערבי. הבוקר הודיעה הטלוויזיה הממלכתית במדינה כי מחליפו הוא היית'ם בן טארק אל סעיד, בן דודו של קאבוס ושר התרבות והמורשת מאז 2002. קודם לכן שימש בתפקידים שונים במשרד החוץ של עומאן.

לאחר מותו של קאבוס, המועצה הצבאית הבכירה בנסיכות קראה למשפחת המלוכה לבחור יורש עצר, בהתאם לחוק המחייב את המשפחה לבחור את ממשיך דרכו של הסולטאן בפרק זמן של שלושה ימים. היתם בן טארק אל-סעיד נבחר לתפקיד על ידי מועצת משפחת המלוכה בהתאם לצוואתו של הסולטאן קאבוס.

קאבוס נולד ב-18 בנובמבר 1940, לשושלת בת מאות השנים אל-סעיד ששולטת במחוז דרומית לבירה סאלאלה. הוא נשלח להתחנך בבריטניה, באקדמיה הצבאית המלכותית בסנדהארט וסיים את לימודיו בשנת 1962. לאחר לימודיו הצטרף לחיל הרגלים הבריטי בגרמניה, ולאחר מכן חזר לעומאן. ב-1970 תפס את השלטון בהפיכה שביצע בתמיכת בריטניה נגד אביו, הסולטן סעיד אבן טיימור.

הוא חולל כמה שינויים משטריים במדינה, כגון הקמת מועצת שרים, כינון חוקה וקיום בחירות, אך הותיר בידיו את מרבית הכוח השלטוני. למרות צעדי המודרניזציה, עומאן נותרה שלטון מלוכני, בה הכוח מרוכז בידיו של הסולטן בלבד, המשמש גם כמפקד הצבא ושר החוץ וההגנה. בתקופת האביב הערבי צצו מחאות במדינה, בתגובה פיטר הסולטן שליש מחברי הקבינט וביצע שורה של שינוים במדיניות הכלכלית.

 

ביקור רה"מ בעומאן – צילום: משרד רה"מ

 

באוקטובר 2018 ערך ראש הממשלה נתניהו ביקור מדיני נדיר בעומאן ונפגש עם הסולטן קאבוס בארמונו שבבירה מוסקט. לנתניהו התלוותה משלחת בכירים שכללה את ראש המוסד יוסי כהן, היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן-שבת, מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם, ראש הסגל יואב הורוביץ והמזכיר הצבאי לראש הממשלה תא"ל אבי בלוט. במהלך הביקור גם שוחחו נתניהו וקאבוס בארבע עיניים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו ואמר הערב כי, "אני שולח תנחומים לעם בעומאן ומשתתף בצערו הכבד על לכתו של הסולטאן קאבוס בן סעיד. לפני כשנה הוא הזמין את רעייתי ואותי לביקור חשוב ומרגש מאין כמוהו, בו הציע את סיועו לקידום השלום והיציבות באיזור. הוא היה מנהיג דגול שפעל ללא לאות למען קידום השלום והיציבות באיזורנו. תחת מנהיגותו, עומאן הפכה למדינה מרכזית ומתקדמת. אני מברך את הסולטאן החדש הית'ם בן טארק על מינויו ועל דבריו כי מדיניות החוץ של עומאן ופעילותה למען השלום באיזור ימשכו".

שר החוץ ישראל כ"ץ מסר כי, "אני משתתף בצער העם העומאני על אובדן הוד מעלתו הסולטאן קאבוס בן סעיד. מנהיגותו של הסולטאן קאבוס היא דוגמא ומופת כמי שפעל כל חייו למען עמו ולמען השלום. הסולטאן היה מנהיג אמיץ ואיש של שלום ופיוס שפעל רבות למען ארצו ועמו ולמען בטחון ויציבות האזור כולו. מחזקים את ידי העם בעומאן ואיתכם באבלכם".

במשרד החוץ פרסמו הודעה מיוחדת לפיה "ישראל משתתפת בצער העם העומאני ושולחת תנחומים עמוקים על אובדן המנהיג והידיד הוד מעלתו סולטאן עומאן קאבוס בן סעיד. הסולטאן היה מנהיג אמיץ ואיש של שלום ופיוס שפעל רבות למען ארצו ועמו ולמען בטחון ויציבות האזור כולו. מחזקים את ידי העם בעומאן ואיתכם באבלכם".

 

נתניהו נפגש עם שר החוץ של עומאן: "רבים הולכים בעקבותיכם" • צפו

 

נתניהו: "עומאן אישרה למטוסים ישראלים לטוס מעל שטחה"

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
2 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

הוא דאג לשלום העולמי בדיוק כמו נתניהו…..
וכמו שאני דואג לאגויאנות בפפואה גינאי…..

בד"ה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו