קרדיט צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הערכה: אדלשטיין יכנס היום את מליאת הכנסת להצבעה על החלפת יו"ר כנסת

לקראת הכרעה דרמטית בכנסת: יו"ר הכנסת יולי צפוי להכריע היום האם לכנס את מליאת הכנסת להצבעה על יו"ר כנסת חדש, הערכה הוא שאדלשטיין צפוי לאשר עוד היום את כינוס המליאה, בנוסף, ישנם דיווחים על כוונתו של יו"ר הכנסת אדלשטיין להתפטר

דריכות במערכת הפוליטית לקראת האפשרות שמליאת הכנסת תתכנס היום (רביעי ) להצביע על בחירת יו"ר הכנסת – כפי שבג"ץ הורה ליולי אדלשטיין. בליכוד אומרים שאתמול שמר אדלשטיין את הקלפים קרוב לחזה: הוא ערך התייעצויות עם אנשיו הקרובים ביותר, אבל לא עם גורמים פוליטיים, ולא עדכן כיצד בכוונתו לפעול.

אם תתקיים הצבעה, ובזכות הרוב למחנה כחול לבן, צפוי להיבחר לתפקיד ח"כ מאיר כהן מכחול לבן (יש עתיד). אולם עד כה לא הונחה במזכירות הכנסת הצעה שבה מופיע סעיף בחירת היו"ר על סדר היום. על אדלשטיין מופעלים לחצים כבדים מהצד הימני של המפה שלא לפעול בהתאם להוראת בג"ץ, בנימוק שאין זה מסמכותו לקבל החלטה כזאת.

מנגד בכירים בליכוד ובמפלגות הימין כמו גדעון סער, ניר ברקת, איילת שקד, נפתלי בנט ועוד, אמרו כי למרות שהחלטת בג"צ מקוממת ואינה נכונה, החלטות בית המשפט מחייבות את כולם ולכן אדלשטיין צריך לקבל את ההכרעה שהתקבלה בבג"צ

בתוך כך בליכוד ממשיכים להעריך, שהאפשרות לממשלת אחדות, בליכוד סבורים שהעובדה שכחול לבן משלימים מהליכם להשתלט על מוקדי הכוח בכנסת, מקטינה משמעותית את הסיכויים שבני גנץ ינסה לקדם ממשלת חירום. גורמים בליכוד שצוטטו ב'ווינט' אמרו "לא מתכוונים לקבל הצעה לממשלת חירום או לממשלת אחדות קצובה בזמן כל עוד גנץ שולט בכנסת, זה דבר שלא יהיה".

בכחול לבן שוקלים את האפשרות של ממשלת חירום שיוויונית למשך חצי שנה בלבד כשבתום התקופה יבדקו שם את כוונותיו של נתניהו. חברי הכנסת לפיד ויעלון מתנגדים ואילו יו"ר המפלגה בני גנץ וח"כ גבי אשכנזי הביעו תמיכה במהלך.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו