בכירים בישראל: "חלון הזדמנויות חד פעמי לעסקה עם החמאס"

על רקע משבר הקורונה, סיכוי ממשי להתקדמות בעסקת השבוים עם החמאס להחזרת הגופות. בכירים בישראל מעריכים: "אם לא נפעל מהר נאבד את ההזדמנות לעסקת שבויים". בירושלים מתעקשים על תשלום "סביר" ובחמאס דורשים הסכם שיביא בשורה לרצועה

המגעים בין ישראל לחמאס על עסקה להחזרת גופות חללי צה"ל והאזרחים הישראלים שמוחזקים ברצועה נמצא כעת בתהליכים. גורמים המעורים בנושא מעריכים כי ניתן יהיה להגיע לסיכום בשבועות הקרובים, אך הדבר דורש הכרעות קשות בשני הצדדים, כך דווח הבוקר (חמישי) ב'ישראל היום'.

המגעים בין ישראל לחמאס נכנסו בשבועות האחרונים להילוך גבוה. כתמיד, הם מתנהלים בעיקר מאחורי הקלעים, אולם באופן חריג נתנה להם ישראל ביטוי בשבוע שעבר, כאשר לשכת ראש הממשלה פרסמה כי "מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום וצוותו, בשיתוף עם המועצה לביטחון לאומי ומערכת הביטחון, ערוכים לפעול באופן קונסטרוקטיבי במטרה להשיב את החללים והנעדרים ולסיים את הסוגיה, וקוראים לשיח מיידי באמצעות מתווכים".

ההודעה יוצאת הדופן פורסמה במטרה לשדר לחמאס כי ישראל רצינית, ומוכנה להתקדם על מנת להגיע לפתרון הבעיה. גם חמאס שלח כמה איתותים חיוביים מצידו, בערוצים גלויים וחשאיים, כי הפעם יש סיכוי ממשי להגיע להסכם, ולהשיב לישראל את גופותיהם של חללי צה"ל הדר גולדין ז"ל ואורון שאול ז"ל, ואת האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א־סייד.

בעבר דרש חמאס מחיר גבוה בתמורה לעסקה. בארגון קיוו לקבל מאות אסירים שמוחזקים בבתי הכלא בישראל, בהם רוצחים ואסירים השפוטים לתקופות מאסר ארוכות. בישראל סירבו, והתעקשו במשך תקופה ארוכה לתשלום "סביר", שעיקרו הדדיות: גופות תמורת גופות, ושחרור סמלי של אסירים מבוגרים וחולים בתמורה לאזרחים שמוחזקים ברצועה. נראה שכעת יש נכונות בשני הצדדים להגמיש את עמדותיהם המקוריות.

בחמאס מוטרדים מאוד ממשבר הקורונה, ומקווים כי שחרור אסירים יהווה בשורה לתושבי הרצועה. מפרסומים בתקשורת הערבית עולה כי בארגון מתעקשים שכל עסקה עתידית תכלול את שחרורם המחודש של משוחררי עסקת שליט שנכלאו מחדש על רקע מעורבותם בפעילות טרור, וכאמור – את שחרורם של אסירים מבוגרים וחולים, וייתכן גם של נשים וקטינים.

גורמים בישראל אמרו כי יש כעת חלון הזדמנויות חד־פעמי של כמה שבועות, שבמהלכו ניתן יהיה להגיע לסיכום עם חמאס, ולהוציא את המהלך לפועל. הם הבהירו כי על הרקע הזה נדרש מהצדדים לפעול במהירות – לדון, לסכם ולצאת לדרך.

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
2 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

במחילה מכבוד המשפחות השכולות… לא מתיימר לחשוב שאני יודע מה הן מרגישות…
אתם באמת חושבים שייך לעשות עיסקה עם ארגון טרור? מה לשחרר מחבלים שיוכלו לרצוח עוד ועוד אנשים… על מה ולמה?
יש דברים שלא עושים נקודה!
הנסיון מהעסקאות הקודמות אראה שרק גרם לעוד ועוד פיגועים ורצח… האם תקחו את זה עליכם?

בין עם זה הזדמנות לשטח את עזה או לפחות לחסל בכיר ובין עם זה הזדמנות לשלום או לפחות לרגיעה – סמכו על ביבי הרופס – הוא וודאי יפספס אותה!

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו