Yonatan Sindel/Flash90

28 שריפות היום בעוטף עזה; מאות מפגינים מתפרעים סמוך לגדר הרצועה

דיווח: מקורות בחמאס העריכו כי ההסלמה בדרום תימשך גם בימים הקרובים. משלחת המודיעין המצרי צפויה להגיע מחר לרצועת עזה ולדון עם ראשי חמאס בהרגעת השטח. קאטר הודיעה לחמאס על הארכת משך העברת המענק הקאטרי לרצועת עזה עד לסוף שנת 2020

לפחות 28 שריפות פרצו משעות הבוקר (ראשון) ביישובי העוטף, זאת כתוצאה מבלוני תבערה ששוגרו מעזה לשטח ישראל. צוותי הכיבוי פעלו בעיקר באזור המועצה האזורית אשכול, שם התלקחו 8 שריפות בשדות קוצים. כמו כן, לפי דיווחים פלסטיניים מאות מפגינים מתפרעים סמוך לגדר הרצועה כפי שעשו אמש. לפי אחד הדיווחים אחד המפגינים אף נפצע מירי חי.

ב'כאן חדשות' צוטטו מקורות בחמאס שהעריכו כי ההסלמה בדרום תימשך גם בימים הקרובים. לפי אותם גורמים, מדובר בהסלמה מבוקרת שעדיין לא הושגו יעדיה. משלחת המודיעין המצרי צפויה להגיע מחר לרצועת עזה ולדון עם ראשי חמאס בהרגעת השטח. אולם, מקורות בחמאס מתרשמים כי המשלחת לא תביא עמה בשורה שתביא לסיום המתיחות בדרום.

עוד דווח כי קאטר הודיעה לחמאס על הארכת משך העברת המענק הקאטרי לרצועת עזה עד לסוף שנת 2020, ולא עד לסוף חודש ספטמבר כפי שתוכנן תחילה. לדברי מקורות פלסטינים, חמאס אינו מסתפק בכך ודורש ערבויות להמשך העברת המענק הקטרי גם בשנת 2021 ולהאצת הפרוייקטים הבין-לאומיים ברצועה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בראיון ל'גלי צה"ל' למתיחות הביטחונית בדרום בימים האחרונים ואמר: "חמאס והג'יהאד האסלאמי כבר למדו את המשמעות של להתגרות בישראל. מי שמתגרה בנו – דמו בראשו. אנחנו נעשה מה שצריך כדי להחזיר את השקט, ואני חושב שהם גם יודעים את זה. אני מציע להם לזכור את מה שהיה לפני זמן לא רב. אתה ראית כבר שהתקיפות והעוצמה מביאים גם דברים טובים".

צה"ל החל לשלוח הודעות מאיימות למי שהוא מזהה שלוקח חלק בהפרחות: "בגלל השתתפותך בהפרחת בלוני תבערה לעבר ישראל, אנו מזהירים אותך שהפכת ליעד לפעילות צה"ל", נכתב בהודעה המאיימת שקיבלו מחבלים בעזה. בצה"ל יורים עם רובי צלפים במטרה לפגוע בהם ולמנוע מהם לגרום לשרפות.

שר הביטחון בני גנץ קיים הבוקר הערכת מצב ביטחונית, בהשתתפות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, על רקע המצב בדרום. בסיומה אמר גנץ: "על כל בלון או רקטה שינחתו בישראל ויפרו את ריבונותה רשומה כתובת אחת- חמאס. בשיגור הרקטות והבלונים ראשי החמאס שורפים את הענף שעליו תושבי רצועת עזה יושבים ופוגעים ביכולתם לחיות בכבוד ובביטחון. צה"ל יגיב בעוצמה על כל הפרת ריבונות עד להשבת השקט המוחלט בדרום. אם בשדרות לא יהיה שקט גם בעזה לא יהיה שקט".

כזכור, בתום התייעצויות ביטחוניות, אישר שר הביטחון בני גנץ את המלצת הרמטכ"ל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים (המתפ"ש) וגורמי הביטחון, והורה על סגירת מרחב הדיג ברצועת עזה לחלוטין, באופן מיידי ועד להודעה חדשה, החל מהבוקר (ראשון). זאת בעקבות הירי הרקטי הלילה, המשך הפרחת בלוני התבערה מרצועת עזה לשטח מדינת ישראל והפרת השקט הביטחוני.

אזעקת צבע אדום הופעלה הלילה בשעה 00:59 בעיר שדרות וביישוב איבים. בהמשך נמסר מדובר צה"ל כי זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל שיורטו על ידי לוחמי ההגנה האווירית. על פי המשטרה, רקטה נוספת נפלה בחצר בית בעיר שדרות וגרמה לנזק קל למבנה. על פי מד"א, גבר בן 58 נפצע משבר זכוכית. שתי נשים נחבלו בדרכן אל המרחב המוגן, וכמה בני אדם נוספים לקו בחרדה.

מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו הלילה יעדי טרור נוספים של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה – כך נמסר מדובר צה"ל. על פי ההודעה, במהלך התקיפה הותקף מתחם צבאי לאחסון אמצעי לחימה רקטיים של ארגון הטרור חמאס. זאת התקיפה השנייה הלילה בתגובה לירי הרקטות, אחרי תקיפה מוקדם יותר הערב בתגובה לטרור הבלונים.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו