David Cohen/Flash90

ניצחון להתנגדות החרדית: כחול לבן לא השיגה רוב ומשכה את "חוק השוויון"

כחול לבן הודיעה כי משכה את "חוק יסוד השוויון" והוא לא יעלה להצבעה היום. הם הבטיחו כי "בכוונת הסיעה להעלות את החוק בשבוע הבא". סמוטריץ: "הליכוד והחרדים חייבים למנוע את זה בכל מחיר, כולל פיזור מהיר ומיידי של הכנסת". גפני איים: "זו הכרזת מלחמה"

כתבות נוספות בנושא:

המתווה שהוצג לגנץ: אביתר תמורת חומש; בימין תוקפים - "הסכמים יש לכבד"
הפיצוץ בחתונה: מתקן קונפטי ששולבו בו זיקוקים הביא לפציעתם של הצעירים
המאמץ הדיפלומטי: מקרון נפגש תוך 36 שעות עם פוטין, זלנסקי ושולץ
רוסיה תפתח בתרגיל ענק בבלארוס; ארה"ב שולחת אלפי חיילים • צפו
 • דירת חדר וחצי: העניות שנחשפה לאחר הפטירה

  תוכן מקודם

 • קשה לי לשמוח כשאין לי אפילו את הסכום ההתחלתי להוצאות החתונה

  תוכן מקודם

 • דרך חדשה לחיים – הסיפור המפתיע של נערה יתומה

  תוכן מקודם

 • האדמו"ר מערלוי בקריאת קודש: אין ערוך לגודל הזכות

  תוכן מקודם

כחול לבן הודיעה כי משכה את "חוק יסוד השוויון" והוא לא יעלה להצבעה היום. הם הבטיחו כי "בכוונת הסיעה להעלות את החוק בשבוע הבא". הסיבה היא שלחוק זה לא צפוי להיות רוב, לאחר שגם בימינה וגם בסיעת דרך ארץ שבגוש כחול לבן החליטו להתנגד להצעת החוק. כידוע, במפלגות החרדיות מתנגדים בכל תוקף להצעת החוק.

במפלגות הליכוד, ימינה, ש"ס ויהדות התורה גייסו את כל חברי הכנסת כדי להצביע נגד, ובשל החשש שכחול לבן לא תצליח להשיג רוב בהצבעה הוחלט למשוך את הצעת החוק. ח"כ משה גפני, מראשי יהדות התורה, העביר אתמול מסר לבכירי כחול לבן לפיו "זו הכרזת מלחמה", כלשונו, שלדבריו, "תהיה לכך השלכות פוליטיות עתידיות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ הסביר כי "מחטף כזה שיוביל השמאל בכנסת יהיה בכיה לדורות. הפיכה שיפוטית על סטרואידים שתחסל את עקרונות המדינה היהודית. זה משהו שהוא הרבה מעבר לתרגיל פוליטי כזה או אחר. הליכוד והחרדים חייבים למנוע את זה בכל מחיר, כולל פיזור מהיר ומיידי של הכנסת כדי שאי אפשר יהיה לחוקק את האסון הזה".

כזכור, ראש הממשלה החליפי גנץ הורה ביום שני ליו"ר הסיעה ח"כ גינזבורג לקדם עוד השבוע הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה, זאת בניגוד לעמדת הקואליציה והיהדות החרדית. מכחול לבן נמסר כי "לפי החלטת גנץ, יקודמו שלוש הצעות חוק חדשות, מתוך כוונה להשלים את הליך החקיקה כבר בכנסת הנוכחית. כחול לבן רואים בחבילת חקיקה זו אבני דרך משמעותיות בדרך לחברה טובה יותר ובטוחים שכל מי שבערכיו רואה את הציבור ואת טובת המדינה – יתמוך".

חוק יסוד השוויון אותו מציעים בכחול לבן קובע "לעגן במסגרת חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו את הזכות לשוויון ואת האיסור על הפליה". חוק יסוד מגילת העצמאות מציע "לעגן בחוק-יסוד את החובה לפרש את מכלול החקיקה הישראלית, לרבות חוקי יסוד אחרים, לאור הכרזת העצמאות כחובה פרשנית חוקתית, מה שיבטיח את מעמדה של הכרזת העצמאות כמקור השראה מחייב לפרשנות המשפט הישראלי כולו".

חוקים אלו נפיצים מאוד ומעוררים התנגדות עזה בקרב המפלגות החרדיות ומפלגות הימין. החרדים מתנגדים להם משום שעשויות להיות להם השפעות רחבות על נושאים הלכתיים ואפילו על סוגיית חוק הגיוס. "העלאת החוקים הללו", אומרים גורמים פוליטיים בכירים שצוטטו ב'ווינט', "היא אירוע גדול מבחינת המפלגות החרדיות שלא יכולות לחיות איתם בשלום".

גם בימין מעוררים החוקים הללו ביקורת קשה והתנגדות נחרצת. חוק יסוד השוויון וחוק יסוד מגילת העצמאות יעניקו לבג"ץ כוח רב ויכולת הכרעה בסוגיות רבות שיכולות להתגלגל לפתחו אם יאושרו החוקים. גם ימינה צפויה להצטרף להתנגדות הליכוד והחרדים לחוקים הללו. השאלה היא כיצד תנהג הרשימה המשותפת.

סיעת ש"ס תקפה את יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ בעקבות כוונתו לקדם חוקים נגד עמדת הקואליציה והיהדות החרדית: "השר בני גנץ וכחול לבן החליטו לפרק את הממשלה וללכת לבחירות. הניסיון לקדם הצעות חוק שנועדו להגביר מחלוקות ולעורר פילוג, במקביל לפיזור הכנסת, נועדו אך ורק לקושש קולות ומשדרים מצוקה פוליטית קשה".

יו"ר יהדות התורה השר יעקב ליצמן אמר כי "גנץ מנסה לקושש קולות רגע לפני שהולכים לבחירות ונזכר לקדם חוקים שחשובים לו". ליצמן, שצוטט ב'וואלה', הוסיף כי "במקום שיעשה מאמץ להגיע לפשרה לטובת אזרחי ישראל, הוא מדרדר אותנו לבחירות. אם מטרתו להתריס, אנחנו גם נרצה לקדם חוקים שחשובים לנו כמו בלימת גיורים שאינם גיורים ממלכתיים או חוק גיוס שיסדיר את מעמדם של בני הישיבות אחת ולתמיד".

יו"ר הכנסת יריב לוין הוקלט השבוע מספר לחברי סיעת הליכוד כיצד הוא מתכנן לסכל את אישור ההצעות של כחול לבן. בהקלטות של לוין, שפורסמו ב'כאן חדשות', הוא נשמע אומר: "צריך לעשות מאמץ גדול, לנסות להפיל את זה, על אף שמבחינה מספרית אנחנו מתחילים את העניין הזה בפחיתות".

"לא בטוח שיש לנו רוב", אמר לוין כשהתייחס לניסיונות לסכל את הצעות החוק. "ברור לחלוטין שאם זה יעבור וזה יגיע לדיונים בוועדות, נצטרך לנהל קרב שלם שבוועדה. ודרך אגב כשזה יגיע אליי – אעשה כמיטב יכולתי כדי שזה לא יהיה". חברי כנסת שנכחו בשיחה הציעו ללוין לנעול את המליאה ולמנוע באופן פיזי את אישור הצעות החוק. יו"ר הכנסת לא התייחס להצעות הללו.

הכתבות המעניינות ביותר

רבבות במעמד סיום המחזור השני של 'הדף היומי בהלכה' של 'דרשו' בארנה • שידור חי
האדמו''ר מסקולען ירושלים במעונו של גאב"ד ירושלים
שמחת הנישואין לבן רב קהל חסידים טבריה ובת אב"ד מאקווא נתניה
דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
החל מחזור 23 לעידוד כתיבת חידו"ת שע"י ממלכת התורה 'וכתבתם'
מעמד 'כבוד חכמים ינחלו' לאברכי כולל להוראה ויז'ניץ עפולה
המקובל רבי ציון בוארון ערך תפילת שובבי"ם בכולל "זוהר השלום" באשדוד
האדמו"ר מנדבורנה ירושלים במעמד פתיחת הכולל בבית מדרשו בבני ברק
שלג כבד מכסה שוב את החרמון; 20 ס"מ נוספו במפלס התחתון • צפו
הרמב"ם היומי • ספר קרבנות הלכות תמורה פרק ד' • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
עִנְבֵי הַגֶּפֶן בְּעִנְבֵי הַגֶּפֶן • שמחת התנאים לנכדת האדמו"ר מוואסלוי
דינר לטובת ישיבת באבוב בני ציון • גלריה
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – ט' באדר א' ה'תשפ"ב
גדולי תורה ורבני עולם התשובה באו לאחל מזל טוב בחתונת בת הרב יגאל כהן • גלריה
פריצת דרך בהפקת אנרגיה: כור גרעיני ניסיוני בבריטניה שבר שיאים
תיעוד: האדמו"ר מסאדיגורה ירושלים בציון הרשב"י במירון
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

נכון הוא נראה זקן בתמונה הזאת

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture