ביטול הצעד של טראמפ: ישראל הסירה את התנגדותה לחזרת ארה"ב לאונסק"ו

Avi Ohayon/GPO

ביטול הצעד של טראמפ: ישראל הסירה את התנגדותה לחזרת ארה"ב לאונסק"ו

ביידן רוצה לשוב לארגון ממנו פרש טראמפ, אך זקוק לתמיכה ישראלית כדי שהקונגרס יאפשר את המהלך. ישראל הסכימה לשנות את עמדתה אחרי שקיבלה ערבויות שהארגון ימנע צעדים חד-צדדיים ויכיר באתר יהודי בירושלים כאתר מורשת עולמית

ישראל מסירה את התנגדותה לחזרה של ארצות הברית לארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם, אונסק"ו, כך עדכנו בירושלים את הממשל האמריקני בימים האחרונים. לפי הדיווח הערב (רביעי) ב'וואלה' שהתבסס על בכירים ישראלים ואמריקנים.

העמדה הישראלית החדשה תביא להצבעה בקונגרס האמריקני על הקצאת יותר מ-500 מיליון דולר לתשלום החוב האמריקני לאונסק"ו וחזרתה של ארצות הברית כחברה מלאה בארגון.

כזכור, ב-2011 התקבלה פלסטין כמדינה חברה מלאה באונסק"ו ובסוף 2017 הודיע ממשל טראמפ כי ארה"ב עוזבת את אונסק"ו. משרד החוץ האמריקני נימק באותה עת את ההחלטה בהטיה האנטי-ישראלית בארגון. זמן קצר לאחר מכן ישראל עזבה גם היא את אונסק"ו.

מאז הקמת ממשלת בנט ממשל ביידן ביקש מספר פעמים מישראל לא להתנגד לחזרה אמריקנית לאונסק"ו. בכירים ישראלים ציינו כי האמריקנים הדגישו שהם רוצים לחזור לאונסק"ו כדי לבלום את ההשפעה ההולכת וגוברת של סין על סדר היום של הארגון.

לפי הפרשן ברק רביד, ממשל ביידן היה צריך שישראל לא תתנגד למהלך כדי לשכנע חברי קונגרס וסנאטורים דמוקרטים שהיו מודאגים מהאווירה האנטי-ישראלית באונסק"ו להצביע לטובת חוק שיאפשר לביידן לחזור ולהעביר כספים לאונסק"ו. רק בצורה כזו תוכל ארה"ב לשלם את החוב לארגון ולחזור להיות חברה מלאה.

כמו כן, ב'וואלה' דווח כי מנכ"לית אונסק"ו אודרי אזולאי פעלה בתקופה האחרונה במטרה לשכנע חברי קונגרס לתמוך במהלך ולהעביר מסרי הרגעה לישראל לפיהם היא לא תאפשר מהלכים אנטי-ישראלים או אפליה לרעה של ישראל באונסק"ו.

מנכ"לית אונסק"ו אף נעזרה באביה, יועצו של מלך מרוקו, אנדריי אזולאי, שמקורב לבכירים רבים בישראל וכן ביו"ר הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר כדי להעביר מסרים לממשלה בירושלים.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו