נתניהו: "החובה המוטלת עליי – לשמור על היכולת העצמית של ישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בכנסת בעקבות חתימת 40 ח"כים • על התחמשות איראן: "כל מנהיג אחראי יודע שאסור לתת לזה לקרות" • לבני על נתניהו: "השתמש באיום ואיבד את התקווה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (ד') בכנסת בעקבות חתימת 40 ח"כים, דבר המחייב אותו להופיע בפני מליאת הכנסת.

קרא עוד:

[postim]

"בגין פעל ב-1981"

נתניהו עסק בעיקר בנושא האיראני. בנאומו הזכיר נתניהו ראשי ממשלה קודמים שפעלו מול איומים והתבקשו על-ידי ארצות הברית להמתין. "ב-1981 אותה חובה הדריכה את בגין כשהתמודד עם שאלת הכור הגרעיני בעיראק. הוא ידע היטב את הביקורת הבינלאומית שתבוא כולל מארה"ב והנשיא רייגן, אך עדיין מילא את החובה שלו ופעל".

ראש הממשלה נשמע נחרץ ביותר: "עם הזמן נגלה כי היחסים שלנו עם ארה"ב רק ילכו ויתהדקו. אנו מעדיפים שאיראן תנטוש את הגרעין שלה בדרכי שלום אבל החובה המוטלת עליי היא לשמור על היכולת העצמית של ישראל להגן על עצמה מול כל אתגר".

"איראן – איראן – איראן"

"רבים אומרים, יפה שהעלית את נושא הגרעין האיראני לראש סדר היום הבינלאומי, אבל הנה דווקא הנושא הפלסטיני מתפוצץ לנו בפרצוף" אמר נתניהו והמשיך, "תבינו, הגורם הדומיננטי שמניע את האירועים בעזה זה לא הנושא הפלסטיני, זה איראן. עזה זה איראן. מניין באים הטילים? מאיראן. הכסף? מאיראן. מי מכשיר טרוריסטים? איראן. מי נותן את ההוראות? איראן".

ראש הממשלה הוסיף: "תארו לכם שמאחורי ארגוני הטרור עומדת מדינה שקוראת להשמיד אותנו ושהיא חמושה בפצצות גרעין. אתם מוכנים לזה? אני לא מוכן לזה, וכל מנהיג אחראי מבין שאסור לתת לזה לקרות".

"בן גוריון ב-48"

נתניהו אמר כי הוא זוכה להסכמה מקיר לקיר בקונגרס האמריקני וגם להסכמת אובמה בכל הקשור לזכותה של ישראל להגן על עצמה. "ישראל מעולם לא הפקידה את גורלה בידי אחרים וגם לא בידי הטובים שבידידיה, זו החובה העליונה המוטלת עליי כראש ממשלת ישראל. החובה הזו עמדה לנגד עיניו של דוד בן גוריון ב-1948 כשהכריז על הקמת המדינה. מזכיר המדינה האמריקני מרשל האגדי ביקש מבן גוריון לחכות ואמר שיש זמן, אבל בן גוריון לא חיכה והחליט להכריז על הקמת המדינה".

נתניהו אמר כי מי שחושב שהסכם עם אבו מאזן יביא לעצירת הצנטריפוגות באיראן שוגה באשליות. "לכל מקום שפינינו נכנסה איראן. יצאנו מלבנון – איראן נכנסה, יצאנו מעזה – איראן נכנסה. יש כאלה שמציעים היום לצאת מיהודה ושומרון – איראן תיכנס לשם. אני לא מאמין שיש מישהו אחר. חרף ההתנגדות וההתרסות שלכם, אני מאמין כי אסור לחזור על הטעות הזו פעם שלישית".

לבני: "לנו היה תהליך מדיני"

אחרי נתניהו עלתה לדבר יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני. היא אמרה לחברי הכנסת כי קדימה בתקופת כהונתה כשרת החוץ יכלה לצאת למבצע "עופרת יצוקה" ולהילחם בטרור כיוון שניהלה תהליך מדיני. "יכולנו לשתף פעולה עם העולם הערבי תוך כדי ניהול תהליך מדיני, שמרנו על יחסים עם טורקיה כי היה לנו תהליך מדיני".

לבני אמרה כי ביקורו של נתניהו בוושינגטון נרשם כהצלחה כיוון שהוא הצליח להעלות לסדר היום את הנושא האיראני, אבל להוריד ממנו את הנושא הפלסטיני "ולמחוק את התקווה של אזרחי ישראל". לדבריה, "זהו ניצחון פוליטי ענק, ועוד ניצחון כזה – ואבדנו. היסטוריונים יזכרו את תקופת כהונתך כמי שהשתמש באיום והרג את התקווה".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו