בג"ץ: למה לא הורסים בתי מחבלים יהודים? כי הציבור ממילא מוקיע אותם

בתיהם של חמש משפחות מחבלים שרצחו יהודים בגל הטרור הנוכחי, ייהרסו, לאחר שעתירותיהן נדחו בבג"ץ • השופט סולברג הסביר מדוע לא הורסים בתי יהודים שרצחו ערבים: "במגזר היהודי יש גינוי תקיף והחלטי מקיר לקיר, מה שאין כן בצד שכנגד"

בית הדין הגבוה לצדק דחה היום את עתירות משפחותיהם של מספר מחבלים נגד החלטת צה"ל להרוס את בתיהם. מדובר בחמשת בתי המחבלים שרצחו את דני גונן, מלאכי רוזנפלד ובני הזוג איתם ונעמה הנקין, הי"ד.

מנגד, קיבל בג"ץ את עתירת משפחתו של אחד מרוצחי מלאכי רוזנפלד וקבע כי ביתה שבכפר סילוואד לא ייהרס, משום שהוא ממוקם בבניין בן 7 קומות ויש חשש שהריסת הדירה תמוטט את הבניין כולו.

קרא עוד:
[postim]

נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור והשופטים חנן מלצר ונועם סולברג, קבעו בפסק הדין כי לאחר שהוצגו בפניהם הראיות המוכיחות את אשמתם של המחבלים במעשי הרצח, אין כל מניעה לבצע את ההריסה, לצורך הרתעת מחבלים פוטנציאליים נוספים – למרות הסבל הנגרם בכך למשפחות, שלא תמיד היו מודעות לכוונות בניהם לרצוח יהודים.

"הציבור היהודי מורתע ועומד ואינו מוסת"

אמירה מעניינת ביותר סיפק השופט סולברג בפסק הדין, בעניין הטענה שהשמיעו משפחות המחבלים וארגוני זכויות האדם המלווים אותן, על כך שיש אפליה בין המחבלים הפלסטינים לבין מחבלים יהודים שרצחו ערבים על רקע לאומני.

"דין הטענה להידחות", כתב סולברג. "במגזר היהודי אין צורך באותה הרתעה סביבתית שהיא תכליתה של הריסת הבתים. הציבור היהודי, ככלל, מורתע ועומד ואינו מוסת.

סולברג הוסיף כי כמובן יש לטפל בכל חומרת הדין ביהודים המבצעים פיגועים נגד ערבים והזכיר את רצח מוחמד אבו ח'דיר ורצח בני משפחת דוואבשה, "אך השוני עולה על הדמיון בכמה וכמה היבטים ובעיקר לצורך ענייננו – ביחס הסביבה: גינוי תקיף והחלטי מקיר לקיר במגזר היהודי, מה שאין כן בצד שכנגד".

(צילום ארכיון: מוטי סנדר – ויקיפדיה)

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו