טראמפ התבטא נגד מדיניות "סין אחת" וזכה לבוז מהסינים: "אתה ילד"

דונלד טראמפ הסביר את השיחה שביצע עם נשיאת טייוואן באומרו כי אין צורך להכיר אוטומטית בטענותיה של סין, אלא במסגרת הסכם כולל • התנהלותו הרגיזה את הסינים שתקפו אותו בחריפות רבה. "בוּר כמו ילד שאינו מבין ביחסי חוץ", כתבו עליו במעצמת השמש העולה

כתבות נוספות בנושא:

המתווה שהוצג לגנץ: אביתר תמורת חומש; בימין תוקפים - "הסכמים יש לכבד"
הפיצוץ בחתונה: מתקן קונפטי ששולבו בו זיקוקים הביא לפציעתם של הצעירים
המאמץ הדיפלומטי: מקרון נפגש תוך 36 שעות עם פוטין, זלנסקי ושולץ
רוסיה תפתח בתרגיל ענק בבלארוס; ארה"ב שולחת אלפי חיילים • צפו
 • מוסררה: עשרות בעלי מלאכה זורמים לבית משפחת שור

  תוכן מקודם

 • מצב חירום: גדולי ישראל בעצרת תפילה למען החולים

  תוכן מקודם

 • מעייני הישועה: האב החולה לא זיהה את ילדיו

  תוכן מקודם

 • ממש בכמה צעדים אתם יכולים לעבור בנק לחצו לפרטים

  תוכן מקודם

דונלד טראמפ VS סין, הסיבוב השני: בראיון לרשת "פוקס ניוז" קרא טראמפ תיגר על מדיניות "סין אחת", שבמסגרתה דוגלת סין ברעיון שטייוואן היא חלק מסין ודורשת ממדינות אחרות לנתק את קשריהן עם טייוואן: "אני מבין לגמרי את מדיניות 'סין אחת', אבל אני לא יודע מדוע עלינו להיות מחויבים למדיניות 'סין אחת', אלא אם אנחנו מגיעים לעסקה עם סין הכוללת נושאים אחרים, כולל מסחר".

"נפגענו קשות מהפיחות במטבע הסיני, מהמיסוי שמטילים עלינו בשעה שאנחנו לא מטילים מס עליהם, מהקמת הבסיס הענק שלהם בדרום ים סין, שהם לא צריכים להקים ומכך שהם לחלוטין אינם מסייעים לנו עם צפון קוריאה. לצפון קוריאה יש נשק גרעיני וסין הייתה יכולה לפתור את הבעיה, והיא לא מסייעת לנו", אמר טראמפ.

האמירות של טראמפ הובילו לתגובה קשה בתקשורת הממסדית בסין. בעיתון Global Times הגדיר מאמר המערכת את טראמפ "בוּר כמו ילד" שאינו מבין במדיניות חוץ: "מדיניות 'סין אחת' אינה נתונה למקח וממכר. נראה כי טראמפ מבין רק בעסקים ומאמין שלכל דבר יש מחיר ושאם הוא יהיה חזק מספיק הוא יוכל לקנות ולמכור בכוח". במאמר הזהיר העורך כי "בגלל היעדר ניסיון עלול טראמפ להיות מושפע ומנווט בידי יועציו הנִצים". עוד הזהיר שאם טראמפ ינטוש את מדיניות ארצות הברית ביחס ל"סין אחת", הוא יחולל "משבר אמיתי".

דובר משרד החוץ של סין, גנג שואנג, מסר היום שארצו "מודאגת מאוד" מהצהרותיו של טראמפ והוסיף שאם וושינגטון מתכוונת לחזור בה מהמחויבות שלה למדיניות "סין אחת", "לא יהיה עוד עניין של צמיחה בריאה וקבועה ביחסי סין-ארה"ב".

כזכור, לפני כעשרה ימים, בצעד שלא נראה כמותו קרוב ל-40 שנה, שוחח הנשיא הנבחר עם נשיאת טייוואן טסאי אינג-וון אשר התקשרה לברך את טראמפ על ניצחונו. מאוחר יותר אישר משרד הנשיאות הטייוואני את קיום השיחה, וציין כי היא סוכמה מראש וכי שני המנהיגים דנו ביחסים בין שתי המדינות ובחיזוק שיתוף הפעולה ביניהן.

שיחת הטלפון, שנמשכה כעשר דקות, היא הראשונה שנערכת בין ההנהגה האמריקנית לזו הטייוואנית באופן רשמי זה כמעט 40 שנה, לאחר שהנשיא לשעבר ג'ימי קרטר שינה ב-1979 את ההכרה הדיפלומטית בטייוואן, והכריז כי האי הוא חלק מ"סין האחת" – עיקרון שבמסגרתו מכירה ארה"ב ברפובליקה העממית של סין כשליטת טייוואן הלגיטימית. עם זאת, ארצות הברית וטייוואן שמרו מאז על קשרים לא רשמיים ענפים.

סין הגישה מחאה רשמית בעקבות השיחה. משרד החוץ הסיני מסר כי הוא שיגר "מסר נוקשה" ל"צד האמריקני הרלוונטי", וקרא לטיפול זהיר בנושא טייוואן כדי להימנע מ"הפרעות מיותרות" ליחסים בין שתי המדינות. "עקרון 'סין האחת' עומד בלב מערכת היחסים הפוליטית שבין בסין לארה"ב", נמסר. שר החוץ של סין, וואנג יי, אמר כי הוא מקווה שהיחסים בין סין לארצות הברית לא "ייפגעו או ישתנו" לאור שיחת הטלפון בין המנהיגים. "מדובר בתכסיס ובפעולה קטנונית של טייוואן", ציין שר החוץ הסיני, והוסיף שהוא מאמין שהשיחה לא תשפיע על המדיניות האמריקנית הנוכחית כלפי סין.

טראמפ עצמו התייחס בראיון לרשת "פוקס ניוז" לשיחה הזו: "אני לא רוצה שסין תכתיב לי מה לעשות והשיחה הזו הועברה אליי. אני לא יזמתי אותה. זו הייתה שיחה קצרה. היא אמרה 'אני מברכת אותך על הניצחון'. זו הייתה שיחה נחמדה. קצרה. מדוע שמדינה אחרת תאמר לי שאסור לי לקבל את השיחה? אני חושב שזה היה מאוד לא מכובד לא לקבל את השיחה".

הכתבות המעניינות ביותר

רבבות במעמד סיום המחזור השני של 'הדף היומי בהלכה' של 'דרשו' בארנה • שידור חי
האדמו''ר מסקולען ירושלים במעונו של גאב"ד ירושלים
שמחת הנישואין לבן רב קהל חסידים טבריה ובת אב"ד מאקווא נתניה
דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
החל מחזור 23 לעידוד כתיבת חידו"ת שע"י ממלכת התורה 'וכתבתם'
מעמד 'כבוד חכמים ינחלו' לאברכי כולל להוראה ויז'ניץ עפולה
המקובל רבי ציון בוארון ערך תפילת שובבי"ם בכולל "זוהר השלום" באשדוד
האדמו"ר מנדבורנה ירושלים במעמד פתיחת הכולל בבית מדרשו בבני ברק
שלג כבד מכסה שוב את החרמון; 20 ס"מ נוספו במפלס התחתון • צפו
הרמב"ם היומי • ספר קרבנות הלכות תמורה פרק ד' • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
עִנְבֵי הַגֶּפֶן בְּעִנְבֵי הַגֶּפֶן • שמחת התנאים לנכדת האדמו"ר מוואסלוי
דינר לטובת ישיבת באבוב בני ציון • גלריה
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – ט' באדר א' ה'תשפ"ב
גדולי תורה ורבני עולם התשובה באו לאחל מזל טוב בחתונת בת הרב יגאל כהן • גלריה
פריצת דרך בהפקת אנרגיה: כור גרעיני ניסיוני בבריטניה שבר שיאים
תיעוד: האדמו"ר מסאדיגורה ירושלים בציון הרשב"י במירון

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture