מקרון: "שכנעתי את טראמפ להישאר בסוריה"; הבית הלבן מכחיש

נשיא צרפת עמנואל מקרון טען הלילה כי שכנע את הנשיא טראמפ להשאיר את כוחותיו בסוריה "הסברתי לו שחיוני שארצות הברית תישאר שם". הבית הלבן מסר בתגובה: "הנשיא עדיין מעוניין להשיב את כוחות הצבא האמריקאי מסוריה בהקדם האפשרי"

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר הלילה כי שכנע את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להשאיר כוחות אמריקניים בסוריה בטווח הארוך. מקרון אמר כי בשיחות טלפון שקיים עם טראמפ לפני המתקפה המערבית על משטר אסד בשבת לפנות בוקר הוא שכנע את טראמפ להשאיר את חייליו במדינה השסועה.

טענתו של מקרון כי שכנע את טראמפ להשאיר את כוחותיו בסוריה "בטווח הארוך" מעניינת, משום שבחודשים האחרונים העביר טראמפ את המסר שהוא מעוניין להסיג מהמדינה את כל החיילים האמריקנים – או כמעט כולם.

"הסברתי לו שחיוני שארצות הברית תישאר שם", אמר מקרון בראיון לתקשורת הצרפתית. הנשיא הצרפתי גם הסביר מדוע צרפת פעלה נכון כשהצטרפה לתקיפה נגד יעדי ייצור הנשק הכימי בסוריה: "יש לנו לגיטימציה מוחלטת לפעול במסגרת הזאת. שלוש חברות קבועות במועצת הביטחון החליטו להתערב".

בעקבות דבריו של מקרון הוציאו בבית הלבן הודעת הכחשה לפיו הנשיא דונלד טראמפ עדיין מעוניין להשיב את כוחות הצבא האמריקאי מסוריה בהקדם האפשרי.

דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, אמרה בהצהרתה כי "המשימה האמריקאית לא השתנתה. הנשיא היה ברור בדבריו כי הוא מעוניין להשיב את הכוחות הביתה בהקדם האפשרי". סנדרס הוסיפה: "אנחנו נחושים למחוץ לחלוטין את דאעש וליצור תנאים שימנעו את חזרתו. בנוסף, אנחנו מצפים מבעלי הברית שלנו באזור לקחת אחריות גדולה יותר – צבאית וכלכלית, על מנת לשמור על הביטחון באזור".


צפו: תקיפת המערב בסוריה השבוע

כזכור בחודש שעבר הכריז טראמפ כי בעצת יועציו החליט להשאיר את החיילים בסוריה לזמן מה. לא רק שטראמפ נמנע מהסגת הכוחות, הוא גם לא קבע לוח זמנים לנסיגה שכזו. גורם בכיר בממשל אמר אז כי התרשמותו היא שטראמפ רוצה להסיג את הכוחות האמריקניים מסוריה בתוך שנה לכל היותר. יועציו של טראמפ לוחצים עליו זה זמן מה לשמר לפחות כוח קטן של חיילים בסוריה כדי לוודא שדאעש אינו מרים שוב את ראשו וכדי למנוע מאיראן להגביר את השפעתה שם.

ארה"ב מנהלת בשנים האחרונות מבצע הפצצות בסוריה, וכ-2,000 חיילים מטעמה נמצאים על הקרקע במדינה. בין החיילים האלה כוחות מיוחדים אמריקניים המייעצים למיליציה כורדית ולארגונים אחרים הנלחמים בניסיון לסלק את דאעש מאזורים שכבש.

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי אמרה אתמול כי ארה"ב לא תוציא את חייליה מסוריה עד שתשיג את מטרותיה. בריאיון ל"פוקס ניוז" הציגה היילי שלוש מטרות של ארה"ב: לוודא שלא נעשה שימוש בנשק כימי בשום אופן המסכן את האינטרסים האמריקניים; לוודא שדאעש הובס; ולוודא שארה"ב ובעלי בריתה נמצאים בעמדה טובה כדי לפקח על מעשיה של איראן.

"אנחנו שואפים לראות את החיילים האמריקנים חוזרים הביתה, אבל איננו מתכוונים לעזוב עד שנדע שהשגנו את המטרות האלה", אמרה היילי.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו