צילום: משרד ההגנה הרוסי.

רוסיה תפתח בתרגיל ענק בבלארוס; ארה"ב שולחת אלפי חיילים • צפו

רוסיה ובלארוס יחלו בסדרת תרגילים צבאיים משותפים מצפון לאוקראינה בצל החשש הגובר למלחמה • 30 אלף חיילים רוסים, מערכות S-400 ומטוסי קרב רבים נפרסו בבלארוס • הבית הלבן אישר תוכנית לפינוי האזרחים האמריקנים מאוקראינה

הגעת צוותי קרב של מערכת הטילים נגד מטוסים S-400 לבלארוס. צילום: משרד ההגנה הרוסי.

רוסיה ובלארוס יחלו היום (חמישי) בסדרת תרגילים צבאיים בצל החשש הגובר לפלישה רוסית לאוקראינה. התרגילים המשותפים יתקיימו בשטחה של בלארוס, שכנתה של אוקראינה מצפון.

בתמרונים שיימשכו כעשרה ימים ייקחו חלק 30 אלף חיילים רוסים, שני גדודים שמפעילים במערכות S-400 ומטוסי קרב רבים. בנאט"ו אמרו שפריסת הכוחות הרוסיים לקראת תרגיל הענק היא הפריסה הגדולה ביותר של רוסיה בבלארוס מאז המלחמה הקרה והבית הלבן הגדיר את התרגילים "הסלמה" במתיחות סביב אוקראינה.

מנגד, רוסיה ממשיכה להכחיש כי קיימת תוכנית לפלוש לאוקראינה למרות שריכזה יותר מ-100 אלף חיילים בגבול בין שתי המדינות, אולם במערב הזהירו שמתקפה רוסית עלולה להגיע בכל רגע.

ראש הסגל הכללי הרוסי, ולרי גראסימוב, הגיע אתמול לבלארוס כדי לפקח על התרגילים מקרוב ותמונות לוויין מעידות שחלק גדול מהכוחות הרוסיים מרוכז בקרבת הגבול של בלארוס עם אוקראינה.

לפי דיווחים בכלי תקשורת באירופה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הבטיח בפגישתו השבוע בקרמלין עם נשיא צרפת עמנואל מקרון כי החיילים הרוסים יעזבו את בלארוס כשהתרגילים יסתיימו ב-20 בפברואר. גם אם זה יקרה, התרגילים מוכיחים שוב שהדיקטטור הבלארוסי אלכסנדר לוקשנקו הוא בעל ברית מרכזי של רוסיה במדיניותה מול אוקראינה.

בתוך כך, הבית הלבן אישר אתמול את תוכנית הפנטגון לשלוח 2,000 חיילים לאירופה במטרה לקדם את מבצע פינוי האזרחים האמריקנים מאוקראינה, לפי התוכנית שהתפרסמה ב'וול סטריט ג'ורנל' והתבססה על שני מקורות אמריקנים, 2,000 חיילי הדיוויזיה המוטסת 82 יגיעו לפולין, ייערכו מבעוד מועד לאפשרות של פינוי מסיבי של אזרחים אמריקנים – ולא יורשו לחצות את הגבול לאוקראינה.

בבית הלבן התייחסו לתוכנית הפינוי והבהירו כי "איש בממשל אינו מקל ראש בסיטואציה הביטחונית במזרח אירופה, ובכוונתם לשדר ביטחון לבעלות בריתם בנאט"ו". עוד הוסיפו בבית הלבן כי "אנו מעריכים כל העת את המצב הביטחוני המשתני, ונערכים למגוון רחב של תרחישים".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture