מקרון. צילום: נשיאות הרפובליקה המקסיקנית

המאמץ הדיפלומטי: מקרון נפגש תוך 36 שעות עם פוטין, זלנסקי ושולץ

הנשיא ביקר במדינות ברקע המתיחות בין רוסיה לאוקראינה ומדינות נאט"ו. בסביבת מקרון דיברו על התקדמות רבה בפגישה עם פוטין שנמשכה 6 שעות. ברוסיה ההתלהבות הייתה פחותה. במקביל, ג'ונסון איים על רוסיה בסנקציות

נשיא צרפת עמנואל מקרון השלים מסע דילוגים של 36 שעות, שכלל ביקור במוסקבה, קייב וברלין, בניסיון לתווך במשבר בין רוסיה לאוקראינה. במהלך מסעו הקצר נפגש מקרון עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין לדיונים שנמשכו שש שעות.

לאחר הפגישה הארוכה קיים פוטין מסיבת עיתונאים, שבמהלכה אמר כי הרוסים הינם קורבן של נאט"ו התוקפנית, פוטין חזר והזהיר כי הצטרפותה של אוקראינה לנאט"ו תהווה עילה למלחמה באירופה, והוסיף כי "אם האוקראינים ינסו לכבוש את קרים, מדינות אירופה ייגררו אוטומטית לסכסוך צבאי עם רוסיה". פוטין הדגיש: "אולי יחסי הכוחות לא שווים, אבל רוסיה נשארה מעצמה גרעינית. לא יהיו מנצחים במלחמה כזאת".

מנגד, מקורות בנשיאות צרפת טענו, כי במהלך הפגישה בין השניים הושגה התקדמות רבה במגעים. המקורות טענו כי רוסיה הצהירה על מוכנותה לפתוח בדו־שיח סביב המחלוקות השונות, כולל פתיחת דיאלוג כללי על השאלות האסטרטגיות באזורים השנויים במחלוקת.

דובר הקרמלין דימיטרי פסקוב לא גילה התלהבות בהצהרתו לאחר השיחות. הוא אמר כי הפגישה בין המנהיגים יכולים להוות רק בסיס להסכמות שיבואו בהמשך וכי לא הושגו הסכמות אמיתיות בפגישה בין פוטין ומקרון.

למרות זאת, לאחר פגישתו עם הנשיא האוקראיני וולדימיר זילנסקי, חזר שוב מקרון על דבריו כי נמצאו דרכים מוסכמות להתקדם במגעים להשגת שלום ופתרונות קונקרטיים למשבר. הוא שיבח את זלנסקי ואת האוקראינים על "קור הרוח" שהם מגלים במשבר.

זלנסקי, מצדו, העריך כי "בעתיד הקרוב" יתקיים מפגש משותף של מנהיגי אוקראינה, רוסיה, צרפת וגרמניה שמטרתו לפתור את הסכסוך המתמשך במזרח המדינה. מוסקבה מאשימה את ממשלת אוקראינה בהפרת תנאי הסכמי מינסק, בעודה מכחישה שיש לה כוונה לצאת למתקפה נגד שכנתה. מקרון המשיך מקייב לברלין, שם נפגש עם הקנצלר אולף שולץ ועם נשיא פולין אנדז'יי דודה.

במקביל, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, אמר בלילה שבין שלישי לרביעי כי במקרה של תקיפה רוסית באוקראינה, בריטניה מוכנה עם חבילת סנקציות להפעלה נגד הרוסים. בנוסף אמר ג'ונסון כי בריטניה שוקלת לפרוס מטוסי טייפון וספינות מלחמה באזור כדי "להגן על דרום מזרח אירופה".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו