זְעָקָה גְדוֹלָה • עורך המבשר זועק בטור מיוחד אודות המצב

עורך המבשר הרב בנימין ליפקין זועק בטור מיוחד בעיתון המבשר אודות המצב הקשה בארץ ובעולם.

כתבות נוספות בנושא:

האדמו''ר מסקולען ירושלים במעונו של גאב"ד ירושלים
שמחת הנישואין לבן רב קהל חסידים טבריה ובת אב"ד מאקווא נתניה
דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
החל מחזור 23 לעידוד כתיבת חידו"ת שע"י ממלכת התורה 'וכתבתם'

אוי 

זה קרה אתמול בשעת ערב. אלמלא הייתי עד ראיה ושמיעה לכך לא הייתי מאמין שכאלה הם פני הדברים.

במשך קרוב לשעתיים לאחר צאת נשמתו בטהרה של יהודי כשר וישר שנפרד בלא עת מארץ החיים, כתוצאה מהנגיף הארור, טרם נקבע מועד הלוויה. הסיבה מצמררת ככל שתהיה אך נכונה כנכון היום: תור ארוך השתרך במזכירות המרכז הרפואי בו קרסו המערכות ונדם לבם של רבים מספור. תור של בני משפחות רבות ושונות שביקשו להוציא תעודות פטירה עבור יקירם. לפי נהלי הפרוצדורה, לא ניתן להתחיל בהליכי סידור הלוויה וקבורה, בטרם תונפק תעודת פטירה.

כשהתעודה היתה בידי בני המשפחה, נחשפה בפניהם בעיה חדשה שגם עליה לא חלמו מעודם אף לא בחלומות הביעותים שאולי פקדו אותם. העומס בבית ההלוויות העירוני גדול מאוד. ההלוויה לא תצא לפני חצות הלילה, הובהר להם. בזו אחר זו יוצאת הלוויה משם. כיום הזה, בתנאי קורונה, חובה לדלל בין שורות הקהל, לטובת המחנה הנשאר לפליטה.

כך, כמו לא היה די לבני משפחה ענפה להתמודד עם פטירה קשה וכואבת של יקירם, היה עליהם להיות מתוזזים מהכא להתם, מחוסר ודאות לחוסר אונים, מאובדן עשתונות להעדר תקוה, גם בדרכו האחרונה של יקירם ומחמד נפשם.

זוהי בבואה לקטסטרופה הרפואית שמתחוללת בעצם ימים אלו וממיטה שואה על אנשים ונשים, צעירים ומבוגרים. רצף בשורות האיוב שנוחת עלינו ועל ראשנו אינו מבחין בין צדיק לרשע, בין חצר לבין מגזר. אם חשבנו שבערב פסח אשתקד עדים היינו לנורא מכל שמתרחש בו זמנית על קהלים שלמים מכל חוגי הקשת, מסתבר שהמצב הנורא ששרר אז מחוויר לעומת קצב ההתפשטות והיקף התחלואה הפוקדים בעצם ימים אלו את כל המחוזות כולם.

אהה ה' אלוקים.

מה היה

הגל הנוכחי והאכזר של הנגיף מכה ללא רחם בכל גיל ובכל שכבת אוכלוסיה.

ילדים קטנים שלא טעמו טעם חטא וטרם הספיקו לחוות ילדות מאושרת במחיצת הוריהם, אוחזים בידיהם הרכות ספרי תהילים ונושאים צקון לחש שהנורא מכל לא יתרחש חלילה לאמם מולידתם. אמהות צעירות שמיטב שנותיהן לפניהן, נאבקות על חייהן, כשאראלים ומצוקים מרחפים למראשותיהן.

על מאורעות אלו חרץ הרמב"ם בהלכות תענית כי מצוות עשה מן התורה לזעוק ולהריע בחצוצרות על כל צרה שתבוא על הציבור. ונימוקו של הנשר הגדול עמו: "בזמן שתבוא צרה ויזעקו עליה ויריעו ידעו הכל שבגלל מעשיהם הרעים הורע להן ככתוב: עונותיכם הטו'. וזה הוא שיגרום להסיר הצרה מעליהם. אבל אם לא יזעקו ולא יריעו, אלא יאמרו, דבר זה ממנהג העולם אירע לנו וצרה זו נקרה נקרית – הרי זו דרך אכזריות וגורמת להם להדבק במעשיהם הרעים".

לנו

זוהי עת להתעשתות.

אי אפשר לעמוד מנגד, לראות את כל הצרות הללו, להכיר מקרוב את הנפשות הנאבקות על חייהן ולהמשיך את החיים במסלולם.

בראש ובראשונה יש לקרוע שערי שמים בתחינה ובתחנונים למי שאמר לעולמו די שיאמר לצרותינו די. בה בעת ובאותה מידה חובה לנקוט בכל דרכי ההשתדלות ולציית לכל ההוראות על מנת להדחיק ולהרחיק את המגפה הנוראה מבתינו.

כל גדולי הדור חרצו זה מכבר כי יש להישמע לכל ההנחיות הברורות שנועדו להציל חיים ובראשן חבישת מסכות וריחוק חברתי. על אחת כמה וכמה אין להעלות על הדעת אפשרות בלתי סבירה של צאתם לרחובה של עיר של מחויבי בידוד, בכל רמה שהיא, תוך כדי סכנת נפשות שלהם עצמם ושל יקיריהם. אסור לנו להקל ראש בכל אלו. בנפשנו ובנפש יקירינו הדבר.

קול דמי אַחֵינוּ זועק אלינו מן האדמה.זעקה גדולה ומרה

הוא אמר לי בשארית כוחותיו: "בעוד דקות כבר אהיה מורדם ומונשם; הרופאים אומרים שאין ברירה, חייבים להרדים אותי"

יו"ר ארגון 'עזרת אחים' הרב אברהם קאפ מתחנן בדמעות: "תעשו עוד מאמץ קטן למנוע את החולה הבא. אנחנו מתגלגלים אל תוך קטסטרופה איומה, לא פחות מזה"

מאת יעקב א. לוסטיגמן

התחלואה הגבוהה בציבור החרדי לא פוסחת גם על בית שמש. לשולחן המערכת הגיע סיפורו המחריד של הרה"ח ר' נפתלי ברנשטיין הי"ו, מחשובי קהילת ה'מתמידים' בעיר, בתפילה ותקוה שעוד ישוב לאיתנו הראשון ויוכל לספר על כך בעצמו בסייעתא דשמיא.

את הסיפור אנו שומעים מפיו של העסקן הרפואי, יו"ר ארגון החסד 'עזרת אחים', המעניק לבית שמש מעטפת רחבה מאוד של פעילות חסד בימי שגרה, וביתר שאת בתקופת הקורונה.

"את הרב נפתלי ברנשטיין אני מכיר כבר שנים רבות", מספר הרב קאפ בשיחה עם 'המבשר'. "הוא מתגורר לא רחוק ממני, ברח' אמרי אמת, בקריה החרדית בבית שמש.

"לפני כשבוע וחצי קיבלתי ממנו טלפון. הוא ביקש שאבוא לבדוק אותו, כי הוא נדבק בקורונה ומצבו אינו טוב. מיהרתי להגיע יחד עם רופא שנכנס הביתה, בדק אותו באופן מיידי, וקבע שהוא זקוק לחמצן בזרימה גבוהה.

"בחסדי שמים זכיתי להצטייד בתקופת הקורונה בקרוב ל־100 מחוללי חמצן, ולמרות העומס הגדול והביקוש האדיר בימים אלו הצלחנו לארגן לו מחולל חמצן.

"מאז, מדי יום ואפילו כמה פעמים ביום הייתי בקשר אתו ועם המשפחה שלו. דאגנו להם למזון מבושל, תעסוקה לילדים, פינוי האשפה מהבית על ידי מתנדבים, וכל מה שרק אפשר כדי לעזור ולסייע, כשכל הזמן הדגש הוא כמובן על מצבו הבריאותי של ר' נפתלי הי"ו.

"אבל לצערי המצב החמיר והתדרדר, עד שבמוצאי השבת האחרונה, הגיע הרופא ואמר שאין מנוס וחייבים לאשפז אותו.

"בבית החולים הדסה כבר אין מקום למאושפזים חדשים. המחלקות מלאות עד אפס מקום ולכן פונה ר' נפתלי לבית החולים איכילוב בתל אביב, כשאני כל הזמן בקשר ובודק ומוודא אתו ועם עסקני הרפואה והגורמים הרלוונטיים לוודא שהוא מקבל טיפול מהיר ובעזרת ה' גם יעיל.

"אבל אחרי פחות מ־24 שעות, בערבו של יום ראשון השבוע, התקשר אלי ר' נפתלי, כשהוא מבקש ממני למסור למתנדבי 'עזרת אחים' את תודתו העמוקה על כל מה שהם עשו למענו.

"אמרתי לו, נפתלי, מה קרה? מה עכשיו אתה מודה לנו? בוא תתמקד עכשיו בעצמך, תחלים ותחזור לאיתנך בעזרת ה', ואחר כך תבוא ותודה למי שאתה רוצה…

"אבל אז הוא אמר לי משהו ששבר אותי לרסיסים: 'בעוד כמה דקות אני כבר אהיה מורדם ומונשם', הוא אמר לי בשארית כוחותיו כשהוא מתנשף אל תוך הטלפון. 'הרופאים אומרים שאין ברירה, חייבים להרדים אותי, ואני מרגיש שאני חייב להתקשר להודות לך באופן אישי ובאמצעותך גם לכל המתנדבים בארגון שלך, על כל מה שעשיתם למעני ועל כל מה שאני בטוח שעוד תעשו למען המשפחה שלי… ובעזרת ה' אחרי שאחלים אבוא להודות לך פעם נוספת'.

"אמרתי לו שלא ידבר ככה, ושאני והוא עוד נרקוד ביחד ונחגוג את ההחלמה שלו בסעודה גדולה עם הרבה חברים וידידים, אבל לא היה לו זמן להקשיב לי כל כך בגלל שהרופאים דחקו בו ורצו כבר להרדים אותו.

"אחר כך התברר לי שהוא התקשר גם למשפחה, דיבר עם רעייתו ועם כל אחד מעשרת ילדיו, הודה להם על מה שעשו בשבילו וביקש סליחה על כל מה שפגע אם פגע וכדומה.

"החזקתי את הראש בין שתי הידיים ופרצתי בבכי", מספר הרב קאפ. "ר' נפתלי יעקב בן פריידל, אב לעשרה ילדים, הוא חבר שלי, אני מכיר אותו. אין לו שום היסטוריה של מחלות רקע. הוא לא מבוגר, בן 50 בסך הכל, אב לעשרה ילדים, פעיל מאוד, כביכול לא אליו התכוונו כשאמרו שצריך להיזהר מקורונה… התכוונו לקשישים והחולים, האנשים בקבוצות הסיכון…".

הרב קאפ קורא לציבור: "תעירו ותעוררו את כל הסביבה שלכם. זה מזעזע את הלב, אני שומע כל כך הרבה מקרים, בדיוק עכשיו שמעתי על עוד יולדת שהורדמה והונשמה שעות לאחר שילדה תינוקת קטנה.

"רבותי, אם אתם לא מרגישים טוב, שלא תעזו לצאת מהבית. אתם עלולים להרוג מישהו חלילה וחס. אם מישהו מבני ביתכם לא מרגיש טוב, תישארו בבידוד. אל תניפו יד בביטול, אל תזלזלו. נפשות רבות כבר נאבדו מאתנו, ומי יודע כמה מתוכן אבדו רק בגלל זלזול וחוסר הבנה של חומרת המצב ל"ע.

"ב"ה מבצע החיסונים כבר בשיאו, כרבע מתושבי ישראל כבר התחסנו. הבה נחכה עוד קצת עד שהחיסון יהיה ממש נחלת הכלל, ואז נוכל בעז"ה לחזור לשגרה ולחגוג את נס ההצלה".

הכתבות המעניינות ביותר

רבבות במעמד סיום המחזור השני של 'הדף היומי בהלכה' של 'דרשו' בארנה • שידור חי
המתווה שהוצג לגנץ: אביתר תמורת חומש; בימין תוקפים - "הסכמים יש לכבד"
מעמד 'כבוד חכמים ינחלו' לאברכי כולל להוראה ויז'ניץ עפולה
הפיצוץ בחתונה: מתקן קונפטי ששולבו בו זיקוקים הביא לפציעתם של הצעירים
המקובל רבי ציון בוארון ערך תפילת שובבי"ם בכולל "זוהר השלום" באשדוד
האדמו"ר מנדבורנה ירושלים במעמד פתיחת הכולל בבית מדרשו בבני ברק
שלג כבד מכסה שוב את החרמון; 20 ס"מ נוספו במפלס התחתון • צפו
הרמב"ם היומי • ספר קרבנות הלכות תמורה פרק ד' • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
עִנְבֵי הַגֶּפֶן בְּעִנְבֵי הַגֶּפֶן • שמחת התנאים לנכדת האדמו"ר מוואסלוי
המאמץ הדיפלומטי: מקרון נפגש תוך 36 שעות עם פוטין, זלנסקי ושולץ
רוסיה תפתח בתרגיל ענק בבלארוס; ארה"ב שולחת אלפי חיילים • צפו
דינר לטובת ישיבת באבוב בני ציון • גלריה
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – ט' באדר א' ה'תשפ"ב
גדולי תורה ורבני עולם התשובה באו לאחל מזל טוב בחתונת בת הרב יגאל כהן • גלריה
פריצת דרך בהפקת אנרגיה: כור גרעיני ניסיוני בבריטניה שבר שיאים
תיעוד: האדמו"ר מסאדיגורה ירושלים בציון הרשב"י במירון
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

מזמן רציתי למחות נגד הביבסט הזה.
לא יאמן שעורך עיתון חרדי (חשוב מאד!) – רואה הכל רק במשקפי טובת ביב!
הייתי מנוי לעיתון, ולצערי בטלתי.
השיבנו ה' וגו'.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture