הערכה: ב"תקיפה הישראלית" בסוריה הושמד אתר לייצור נשק כימי

ההערכה שפורסמה ב'ידיעות אחרונות' מעלה את האפשרות כי התקיפה השבוע בסוריה איננה של הברחות אמצעי לחימה וכי בתקיפה הושמד אתר לייצור נשק כימי. המטרה הראשית של התקיפה הייתה באזור חומס, שם הוסתר מתקן הנשק הכימי

כלי התקשורת בסוריה דיווח בלילה שבין רביעי לחמישי כי כלי טיס של חיל האוויר הישראלי תקפו יעדים בחומס ובקוניטרה. מקור צבאי סורי מסר לסוכנות הידיעות הסורי 'סאנא' כי בשעה 00:30 זיהו מערכות ההגנה האוויריות מטוסים של חיל האוויר הישראלי שטסו לכיוון צידון בלבנון. לדבריו, המטוסים שיגרו כמה טילים מעל שמי לבנון לכיוון מרכז סוריה.

התקשורת הסורית דיווחה כי כוחות ההגנה האווירית הופעלו בשעת לילה נגד "מטרות עוינות" באזור העיר חומס. בסוכנות הידיעות הסורית סטפ ניוז דווח כי אחד היעדים באזור זה היה מטה חיזבאללה בשדה התעופה הצבאי א-דבעה. זמן קצר לאחר מכן דווח כי מערכות ההגנה האווירית הופעלו גם באזור קוניטרה. על פי הדיווח, המערכת הופעלה נגד טילים ישראלים.

הבוקר מדווח יוסי יהושע ב'ידיעות אחרונות' כי ניתן להעריך שמדובר בתקיפה חריגה שאיננה של הברחות אמצעי לחימה וכי בתקיפה הושמד אתר לייצור נשק כימי, ואם כך הדבר הרי שמדובר בפגיעה משמעותית, המלמדת גם על מודיעין מדויק. על פי הדיווחים בסוריה, המטרה הראשית של התקיפה המיוחסת לישראל הייתה באזור חומס, שם הוסתר מתקן הנשק הכימי.

סוריה מכחישה שהיא משתמשת בכלי נשק כימיים. ב־2013 גובש הסכם בין ארצות־הברית בזמן ממשלו של ברק אובמה לבין רוסיה, במסגרתו הייתה אמורה דמשק להסגיר את כל הנשק הבלתי־קונבנציונלי שלה לפקחי האו"ם. בעקבות אותו הסכם, נמנע אובמה מלתקוף את המשטר בתגובה למתקפה כימית קטלנית נגד מורדים בדמשק, והוא סופג על כך ביקורת עד היום.

בשנים האחרונות ועם הימשכות מלחמת האזרחים בסוריה, התברר כי אין כיסוי להצהרות של משטר אסד. ממשל טראמפ הוכיח מספר פעמים כי הצבא הסורי עושה שימוש בנשק כימי, ובעקבות כך אף תקפה ארה"ב יעדים סוריים. וירוס הקורונה שמתפשט בימים אלה באיראן ביתר שאת, פתח לישראל חלון הזדמנויות שבו ניתן לפעול מול ציר איראן־סוריה־חיזבאללה. המשבר הזה משפיע על הכלכלה שם באופן דרמטי, מה שיאלץ את המשטר להקטין את הסיוע לסוריה ולחיזבאללה. ה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו