חתול מחמד. צילום: תמונות דגל

מומחים מעריכים: הקורונה תפתח מוטציות חדשות וייתכן שמסוכנות יותר

מומחים מעריכים, כי העובדה שזן האומיקרון מדביק מיליונים רבים של אנשים ברחבי העולם, וכי החיסונים לא מונעים הדבקה אלא רק תחלואה קשה – מאפשרת לנגיף להשתדרג בזן חדש • ומה הקשר לחיות המחמד?

כנראה תצטרכו ללמוד את שמן של אותיות נוספות ביוונית, כיוון שהמומחים ברחבי העולם מעריכים שווריאנט האומיקרון אינו האחרון שנגיף הקורונה יספק לעולמנו.

הסיבה המרכזית לכך נובעת מההדבקה המהירה כל כך של האומיקרון, שמתפשט ברחבי העולם כמו אש בשדה קוצים. בצורה הזו יש לנגיף כר נרחב יותר של אפשרויות להשתדרג ולפתח מוטציות חדשות, משום שהחיסונים פועלים נגד הסימפטומים שלו, אך לא נועדו למנוע הפצה.

בהקשר לכך אומר לאונרדו מרטינז, אפידמיולוג מאוניברסיטת בוסטון, כי "יש לפתוח במסע חיסונים רחב בעולם. כל עוד האומיקרון מדביק אנשים בקורונה, יש לו יותר ויותר סיכויים לעבור מוטציה חדשה ולהשתדרג".

לדברי ד"ר סטיוארט קמפבל ריי, מומחה למחלות זיהומיות מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, "ככל שהוא מדביק יותר אנשים כך הוא מגיע גם לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה, וכך יש לו אפשרות לשדרג את עצמו ולפתח גרסה יותר מתקדמת של עצמו".

ד"ר קמפבל גם מצנן את ההתלהבות מהעובדה שהאומיקרון פחות קטלני מהדלתא, ואומר כי "העובדה שהתפתחה מוטציה פחות מסוכנת, לא בהכרח אומרת שגם המוטציה הבאה תהיה כזו".

שתי סכנות נוספות שעלולות להתחולל הן חולים שיחלו במקביל בכמה מוטציות של הקורונה – האומיקרון והדלתא, למשל – ושהמפגש בין זנים שונים ייצור מוטציה עם היתרונות של כל אחד מהם, כך שהיא גם תהיה מידבקת יותר וגם קטלנית יותר.

כמו כן, דאגה נוספת היא הדבקה מבני אדם לחיות המחמד שלהם, ואז היווצרות של נגיף קורונה חדש בקרב חיות המחמד, שידלג בחזרה לבני האדם.

ביחס למציאות כרגע, קובע ד"ר פרבהט ג'ה מהמרכז לחקר בריאות גלובלי בבית החולים סנט מייקל שבטורונטו, כי "אנחנו במצב של כישלון ענקי במנהיגות העולמית". לואיס מנסקי, מנהל המכון לווירולוגיה מולקולרית באוניברסיטת מינסוטה, התבטא בפסימיות: "במצב הנוכחי – מוטציות חדשות הן עובדה".

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

חייבים סגר לשבועיים, חייבים לעבור ללמוד בזום, המצב גרוע ביותר ,לא רואים אופק,
בריאות קודמת לכל,
רק סגר יציל אותנו, בבקשה הצילו…

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו