המל"ל: נבחנת אפשרות לניתוק כפר עקב ומחנה שועפאט מירושלים

תכנית סודית שהונחה על שולחנו של המטה לביטחון לאומי עוסקת בניתוק שכונות מזרח ירושלים מהעיר והקמת מועצה אזורית נפרדת. בעיריית ירושלים מתנגדים: "המהלך לא ייתן מענה טוב יותר מזה שהעירייה נותנת"

תכנית סודית שנבחנת על ידי המטה לביטחון לאומי כוללת הפרדה של שכונות ערביות שכיום כלולות בתוך ירושלים, כך פורסם לראשונה בחדשות 10.

בדיון שנערך במטה לביטחון לאומי, דנו בניתוק השכונות שנמצאות במזרח ירושלים מהעיר. ההצעה המרכזית שעמדה במרכז הדיונים הייתה לנתק את כפר עקב ושועפאט מירושלים ולהפוך אותן למועצה אזורית בתוך שטחי ישראל עם רשות עצמאית נפרדת שתקבל תקציב ישירות מהממשלה.

בשכונות הללו חיים כ140 אלף בני אדם, אחד מכל שמונה מתושבי הבירה, אשר במהלך העשור האחרון מצבן הדרדר והן סבלו מהזנחה מצד העירייה. בשלב זה התכנית היא בגדר הצעה ולא בוצעו צעדים מעשיים לקידומה. גורמים מטעם הממשלה יסיירו בשכונות בשבועות הקרובים במטרה לבחון פתרונות אפשריים לפתרון המצב.

בעיריית ירושלים לא התלהבו מהרעיון ומסרו: "יצירת מועצה נפרדת לא ייתן מענה טוב יותר ממה שהעירייה נותנת במסגרת מגבלות הביטחון הקיימות באזור זה ולא תפתור את הבעיה. הדרך הנכונה היא מתן מענה לאתגרי הביטחון והשקעה של משאבים משמעותיים שיאפשרו את מימוש הריבונות".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הגיב בחיוב לפרסום ואמר: "התכנית במל"ל לניתוק כפרים במזרח ירושלים היא בכיוון הנכון לשמירה על ירושלים מאוחדת עם רוב יהודי ולכך התכוונתי בנאום יום ירושלים היום בכנסת".

חבר הכנסת עומר בר לב (המחנה הציוני) אמר בתגובה ש"נראה שהמל"ל מחובר יותר למציאות מממשלת הימין, שטומנת את ראשה עמוק בחול כשהם, בתוספת הטוען לכתר לפיד, תומכים בזכות השיבה ומנציחים את נוכחותם של 350,000 פלסטינים ומפקירים את ביטחון ישראל. מי שנלחם להשאיר את מחנה הפליטים שועפאט על יושביו תחת אחריותינו שלא יתפלא אם ימצא עצמו נלחם, שוב, על הכותל המערבי".

סגן יו"ר הכנסת יואל חסון אמר: "ממשלת הליכוד הולכת בהרבה מעגלים, אבל בסוף היא לא תוכל להתחמק מהאמת שהמחנה הציוני מציב בראש סדר היום: אין פתרון שישמור על ביטחון ישראל, פרט להפרדה של שתי מדינות. אני מברך את תכנית המל"ל ומקווה שהגורמים המשיחיים בממשלה לא יטרפדו עוד צעד חיוני לביטחון ישראל ולשמירת ריבונותה בעיר הבירה ירושלים".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו