צילום: אבי דישי / Flash90     

השמיים נפתחים: החל מהיום טיסות ליוון, קרואטיה ובולגריה ללא חובת בידוד

לאחר שאושר ביום חמישי האחרון על ידי קבינט הקורונה, מתווה פתיחת השמיים נכנס היום (ראשון) לתוקפו ועל פיו ניתן יהיה לטוס ליוון, קרואטיה ובולגריה ולחזור מהן ללא צורך בבידוד. בנוסף אישר הקבינט, כי כניסת ישראלים מ"מדינות ירוקות" לישראל תהיה ללא חובת בידוד וללא בדיקה

מתווה השמיים הפתוחים לחזרת הטיסות האזרחיות נכנס הבוקר (ראשון) לפעילות, אבל הדרך לחופשה הבאה עוד רחוקה מאוד. הרבה תקוות נתלו בתאריך היעד לפתיחת השמיים ולאפשרות לחזור ולטוס – 16 באוגוסט (כמו סוף יוני, 1 ביולי ו-1 באוגוסט לפני כן).

טכנית, השמיים אמנם לא באמת נסגרו לטיסות מישראל ואליה. בלוח הטיסות של שדה התעופה עדיין מופיעות טיסות ולמעשה הן לא פסקו מעולם. אולם שורת התנאים המגבילים את הנוסעים הפכו את הפעילות הזו למצומצמת ביותר. לא רק איסור כניסה לישראל לנוסעים שאינם בעלי דרכון ישראלי או כאלו שאושרה להם כניסה, אלא גם שורה ארוכה של מדינות שסגרו את שעריהן בפני אזרחי המדינה האדומה שלנו. גם אזרחים ישראלים שנסעו לחו"ל, נאלצו עד כה לשהות בבידוד של שבועיים או בתנאים מגבילים אחרים בחזרתם ארצה.

אז לאילו מדינות ירוקות יוכלו הישראלים לטוס החל מהיום? ראשית כל, עלינו לזכור שמדובר בניסוי ראשוני עם מספר מדינות מצומצם. כך, שאם הניסוי יוכח כמוצלח – הכוונה תהיה ליצור הסכמים כאלו עם מדינות ירוקות נוספות כבר בעתיד הקרוב. כרגע יוון, קרואטיה ובולגריה מאפשרות לישראלים לחצות את הגבול מבלי להיכנס לבידוד – אך זה כרוך בהכנות מראש שמשתנות בין מדינה למדינה.

בכל היעדים שפורטו, על הנוסעים יהיה לערוך בדיקת קורונה בישראל, כאשר ביוון יצטרכו הנוסעים לבצע בדיקה נוספת גם בשדה התעופה עצמו. לאחר שתתקבל תשובה שלילית – יוכלו הישראלים להמשיך בחופשתם לפי ההנחיות במדינה היוונית. עם זאת, חשוב לציין שיוון תאפשר כניסה ל-600 ישראלים בלבד בכל רגע נתון.

בנוסף לכך, החל מהיום תותר גם כניסה של ישראלים מכ-20 מדינות ירוקות דוגמת ניו-זילנד, אנגליה וקנדה. אותן מדינות לא יאפשרו בשלב זה כניסת ישראלים לשטחן, זאת בשל מצב התפשטות נגיף הקורונה בישראל. היום צפויות שורת נחיתות בישראל של נוסעים שלא יידרשו לבידוד, בין השאר מגרמניה ואנגליה.

על פי התכנית, כבר היום בבוקר תצא טיסה ראשונה לבולגריה, ומחר ליוון. הטיסות הראשונות יתבצעו בהתחלה על ידי חברות זרות, שמפעילות קווים בין ישראל לבין המדינות שמאפשרות כניסה לישראלים בשלב זה. החל מיום שלישי, גם חברת ישראייר תתחיל להפעיל קווי טיסה ודילים ליעדים האלו. חשוב לציין כי יכול להיות שהטיסות יתעכבו בשל ההליכים החדשים שיש לבצע לפני העלייה למטוס.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו