כוחות איראניים השתלטו על ספינה זרה במפרץ הפרסי; האמריקנים מגבירים כוננות

מפקדת הצי החמישי של ארה"ב בבחריין הזניקה לאזור ספינת מלחמה והעמידה בכוננות מטוסי קרב • גורמים רשמיים בטהראן ניסו להרגיע: "התקרית אינה נוגעת לעניינים צבאיים או פוליטיים ולכן לא יהיו לה השלכות צבאיות או פוליטיות"

המתיחות במפרץ הפרסי עלתה היום באופן ניכר לאחר שכוח של חיל הים האיראני השתלט על ספינת מטען של תאגיד התובלה הימית הדני מארסק, שנכנסה ללא רשות למים הטריטוריאליים של איראן.

במהלך ההשתלטות ירו האיראנים לעבר חרטום הספינה, פעולה אותה כינו בפנטגון כ"בלתי הולמת". על סיפונה של האנייה אשר שטה תחת דגל של איי מרשל היו 34 מלחים, והיא הוחרמה על ידי הרשויות באיראן לאחר שנגררה לעבר נמל בנדר עבאס.

מפקדת הצי החמישי של ארה"ב בבחריין הזניקה ספינת מלחמה לאזור מיד עם שידור אותות המצוקה מהספינה, והעמידה בכוננות מטוסי קרב למקרה שיתברר כי מדובר בפעולה מלחמתית.

קרא עוד:
[postim]

בתחילה דווח כי מדובר בספינה אמריקנית, מה שעורר את החשש כי הפעולה האיראנית היתה פרובוקציה מתוכננת אשר נועדה להסלים את המצב הנפיץ באזור, אולם משרד ההגנה בוושינגטון הזדרז להבהיר כי לספינה אין כל קשר לארה"ב, וכי על סיפון הספינה לא שהה אף אמריקני.

"התקרית אינה נוגעת לעניינים צבאיים או פוליטיים ולכן לא יהיו לה השלכות צבאיות או פוליטיות", אמרו גורמים רשמיים בטהראן, והוסיפו כי מדובר בעניין אזרחי שבו תטפל רשות הנמלים האיראנית. סוכנות הידיעות האיראנית פארס דיווחה עוד כי העילה למעצר הספינה היא סכסוך בין החברה אשר בבעלותה היא נמצאת לבין רשות הנמלים באיראן, וכי ההשתלטות בוצעה על פי צו בית משפט.

הממשל האמריקני רגיש מאוד לסוגיית חופש השיט במי המפרץ הפרסי, ופוקח עין במיוחד על אזור מיצרי הורמוז, אותם איימה איראן מספר פעמים בעבר לסגור בתגובה לסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה, כדי לחנוק את נתיב השיט המרכזי בין המזרח למערב. כוחות גדולים של הצי האמריקני מוצבים באזור דרך קבע, כדי לשמור על האינטרסים הכלכליים של ארה"ב ושל העולם המערבי כולו.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו