צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

התעלמות מהחלשים: זאת התוכנית להורדת יוקר המחייה של בנט וליברמן • צפו

"הערב אנחנו מודיעים על הורדת מסים למשפחות עובדות והורדת המכסים על שפע של מוצרים", אמר ‎בנט במסיבת עיתונאים משותפת עם ליברמן וברביבאי. התוכנית כוללת שורה של הקלות למשפחות עובדות אך מתעלמת מהשכבות החלשות

כתבות נוספות בנושא:

רבבות במעמד סיום המחזור השני של 'הדף היומי בהלכה' של 'דרשו' בארנה • שידור חי
האדמו''ר מסקולען ירושלים במעונו של גאב"ד ירושלים
שמחת הנישואין לבן רב קהל חסידים טבריה ובת אב"ד מאקווא נתניה
המתווה שהוצג לגנץ: אביתר תמורת חומש; בימין תוקפים - "הסכמים יש לכבד"

צילום: לע"מ

במסיבת עיתונאים שקיימו הערב (רביעי) ראש הממשלה נפתלי בנט, שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי, הוצגה תכנית הממשלה להפחתת יוקר המחיה בעלות של כ-4 מיליארד שקל.

התכנית כוללת שורה של צעדים לשנת 2022 שיגדילו את ההכנסה הפנויה ויעודדו תעסוקה בקרב מעמד הביניים, משפחות צעירות ועובדים בשכר נמוך. עוד כוללת התכנית הפחתה רוחבית של מכסים שלטענת השרים תוביל להוזלה רוחבית של מוצרי מזון וצריכה, חומרי גלם לתעשייה וחומרי גלם לבניה שיסייעו בהפחתת מחירי הדיור והשיפוצים.

הגדלת הכנסה

לפי התוכנית, הצעדים להגדלת ההכנסה הפנויה ועידוד תעסוקה של מעמד הביניים, עובדים בשכר נמוך ומשפחות צעירות כוללת הטבת מס למשפחות צעירות עובדות – משפחות עובדות שמשלמות מסים ייהנו מנקודת זיכוי נוספת לכל אחד מבני הזוג בשנת 2022, עבור כל ילד בגילאי 6-12. שווי ההטבה במשפחה שבה שני בני הזוג עובדים, מגיע עד ל-5,352 שקל בשנה לכל ילד. מההטבה צפויים ליהנות כ- 530 אלף הורים משלמי מסים.

כך לדוגמה, משפחה עם שני ילדים בגילאי 6-12 שבה שני ההורים מרוויחים שכר ממוצע, תזכה להטבת מס בגובה של כ-10,500 שקל בשנה, שהם כ-875 שקל בחודש.
לשם יישום הצעד יקודם תיקון חקיקה בכנסת. עלות הצעד נאמדת ב-2.1 מיליארד שקל.

עוד כוללת התוכנית הגדלת הסבסוד לצהרונים למשפחות במעמד הביניים באשכולות 4-5. כך הוכרז על סבסוד תכנית "ניצנים" לצהרונים לילדים בגילאי 3-8 יגדל באופן מידי בסך של כ- 2,500 שקל לשנת לימודים לכל ילד, למשקי בית באשכול חברתי-כלכלי 4 ו-5.

כך, משפחה עם שני ילדים בגילאי 3-8 בצהרונים באשכולות החברתיים הרלוונטיים תחסוך כ-5,000 שקל בשנה. מההטבה ייהנו כ-60 אלף ילדים. עלות הצעד נאמדת ב-150 מיליון שקל. זאת, בנוסף לאשכולות 1-3 שזכאים לסבסוד כיום.

התוכנית כוללת גם הגדלת מענק עבודה לעובדים בשכר נמוך. לפי משרד האוצר, כ-300 אלף העובדים הזכאים למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) יקבלו תוספת חד פעמית של 20% למענק בגין עבודה בשנת 2022. סכום התוספת הממוצעת עומד על 800 שקל בשנה לכל עובד ויכול להגיע עד ל-1,700 שקל בשנה לאימהות לשלושה ילדים. על מנת להקל על הזכאים גם מבחינה תזרימית, ישולמו מקדמות בחודש יולי בגין המענק המשוער. לשם יישום הצעד יקודם תיקון חקיקה בכנסת ועלות הצעד נאמדת ב-250 מיליון שקל.

הפחתת מחירים

בנוסף, רה"מ והשרים הכריזו על צעדים להפחתת מחירים שכוללים ביטול הבלו על הפחם – הפחתת העלייה בתעריף החשמל. בשל עליית המחירים החריגה שהתרחשה בעולם במחירי הפחם, משרד האוצר מפחית באופן חד פעמי לשנת 2022 את הבלו על הפחם. הצעד ימתן את העלייה בתעריף החשמל למשקי הבית, העסקים והתעשייה. המשמעות למשק בית טיפוסי תהיה מיתון העלייה בכ-2.4%. זאת, לצד מחויבות הממשלה לגמילה משימוש בפחם וצמצום השימוש בדלקים מזהמים בשנים הקרובות. הצעד דורש אישור מליאת רשות החשמל. עלות הצעד נאמדת ב-600 מיליון שקל.

כמו כן הכריזו השרים על הפחתת מכסים רוחבית על מגוון מוצרי מזון – הפחתת יוקר המחיה בתחום המזון על ידי ביטול מכסים והגדלת מכסות פטורות באופן שיאפשר הוזלה של מוצרי ייבוא ויגדיל את התחרותיות של המשק הישראלי. התכנית כוללת את ביטול המכס על בשר בקר, דגי ים, מזון מן הים, שימורי טונה, נקניקים, רטבים, פירות יבשים, עוגות ועוגיות וקמח. בנוסף יורחבו באופן משמעותי המכסות הפטורות שיחולקו במכרז מחיר מינימום לצרכן בשמן זית, ביצים ודבש. לשם יישום הצעד יחתום שר האוצר על צו ועלות הצעד נאמדת ב-260 מיליון שקל.

עוד הכריזו על ביטול מכסים על מגוון מוצרי צריכה, מוצרי תעשיה וחומרי גלם לבניה. לדברי השרים, מדובר בביטול רוחבי משמעותי של מכסים בשנת 2022 בסך של כמיליארד שקל על מגוון מוצרי צריכה, מוצרי תעשיה וחומרי גלם לבניה. המוצרים כוללים בין היתר: מוצרים לבית ובהם ריהוט, כלי אוכל, מוצרי טקסטיל, שטיחים, תחבושות היגייניות, אופניים חשמליים ועוד; חומרי גלם ומכונות לתעשייה; חומרי גלם לענף הבניה; ציוד רפואי; וחלקי חילוף לרכב.

במשרד האוצר אומרים כי ביטול המכסים צפוי להביא לירידת מחירים לצרכן והגדלת הפריון למפעלים בתעשייה בשל הוזלת עלויות חומרי הגלם. בנוסף, ביטול המכס צפוי להקל על יבואנים מקבילים ויאפשר גם להם להנות מהפטור ממכס ללא הצגת תעודות מקור. הפחתת המכסים בענף הבניה צפויה להביא לירידה במחירי הדירות, זאת בדגש על דירות באזורי הפריפריה שבהן מחיר הדירה מושפע כמעט באופן מלא מעלות בניית הדירה. לשם יישום הצעד יחתום שר האוצר על צו ועלות הצעד נאמדת במיליארד שקל.

עוד הכריזו השרים כי תוקם ועדה להפחתת הריכוזיות והגברת התחרות בענף המזון. הוועדה תמפה את שוק המזון, השחקנים, נתחי השוק, רמת הרווחיות, רמות המחירים ומיזוגים ורכישות שנעשו בשנים האחרונות תוך השוואה למדינות מפותחות בעולם. הוועדה תמליץ על צעדים אקטיביים להפחתת הריכוזיות והגברת התחרות, ואף על תיקוני חקיקה ככל שיידרשו.

בנט: מורידים לעובדים

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר במסיבת העיתונאים המשותפת עם שר האוצר, אביגדור ליברמן, ושרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי: "הערב אנחנו מודיעים על הורדת מיסים למשפחות עובדות והורדת מכסים ומחירים לשפע של מוצרים. אני רוצה לספר לכם הערב את סיפורה של משפחה – משפחת גונן. משך שנים משפחת גונן או לוי או אדרי – נותנת ונותנת. ההורים שירתו בצבא, משלמים מיסים, המשפחה מחזיקה מעמד בזמנים טובים ובזמנים קשים. אלה האנשים הטובים שקמים כל בוקר, בודקים את הילדים, שולחים אותם לבית הספר, מפזרים לחוגים, הולכים לעבוד. אלה המשפחות העובדות".

"משפחת גונן נותנת ונותנת, ומסתכלת בעיניים כלות על החשבון בסופר, שהולך ונעשה בלתי אפשרי, היא מסתכלת על המיסים שאוכלים לה את המשכורת כבר הרבה שנים. בשבועות האחרונים, עם עליית המחירים העולמית, משפחות רבות בישראל מרגישות שדי, הם הגיעו כבר לקו האדום".

לדבריו, "האינפלציה בישראל אמנם נמוכה ביחס למה שקורה בעולם בשבועות האחרונים, אבל בגלל שיוקר המחיה פה גבוה מלכתחילה, זה הקש ששובר את גב המשפחה. הממשלה שלנו שמה את ההורים האלה במרכז, את המשפחות העובדות. גם בצד הנטו – שצריך לעלות, וגם בצד ההוצאות – שצריכות לרדת". בהמשך הציג בנט את עיקרי הצעדים".

הכתבות המעניינות ביותר

דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
החל מחזור 23 לעידוד כתיבת חידו"ת שע"י ממלכת התורה 'וכתבתם'
מעמד 'כבוד חכמים ינחלו' לאברכי כולל להוראה ויז'ניץ עפולה
הפיצוץ בחתונה: מתקן קונפטי ששולבו בו זיקוקים הביא לפציעתם של הצעירים
המקובל רבי ציון בוארון ערך תפילת שובבי"ם בכולל "זוהר השלום" באשדוד
האדמו"ר מנדבורנה ירושלים במעמד פתיחת הכולל בבית מדרשו בבני ברק
שלג כבד מכסה שוב את החרמון; 20 ס"מ נוספו במפלס התחתון • צפו
הרמב"ם היומי • ספר קרבנות הלכות תמורה פרק ד' • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
עִנְבֵי הַגֶּפֶן בְּעִנְבֵי הַגֶּפֶן • שמחת התנאים לנכדת האדמו"ר מוואסלוי
המאמץ הדיפלומטי: מקרון נפגש תוך 36 שעות עם פוטין, זלנסקי ושולץ
רוסיה תפתח בתרגיל ענק בבלארוס; ארה"ב שולחת אלפי חיילים • צפו
דינר לטובת ישיבת באבוב בני ציון • גלריה
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – ט' באדר א' ה'תשפ"ב
גדולי תורה ורבני עולם התשובה באו לאחל מזל טוב בחתונת בת הרב יגאל כהן • גלריה
פריצת דרך בהפקת אנרגיה: כור גרעיני ניסיוני בבריטניה שבר שיאים
תיעוד: האדמו"ר מסאדיגורה ירושלים בציון הרשב"י במירון
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
5 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

נו נו

כל ביטולי המכסים שווים "כפרות". האם היבואנים יוזילו רהיטים בשביל כך? אשרי המאמין… גם אם כן, בטח במחיר זניח. חוץ מזה, יגידו ש'זה עוד מהסטוק שלפני ביטול המכס' או לפני שהביטול נכנס לתוקף (בוא נראה אם בכלל זה ייכנס לתוקף ומתי…). בקצור הרבה אוויר חם וכלום שבכלום. אפילו לא אקמול נגד כאב ראש.

בדיוק כמו שכתב אחד המגיבים- אפילו לא אקמול נגד כאבי ראש. האבסורד הוא שגם מחיר האקמול זינק…

וואלה חבר'ה
פעמי משיח…. היכונו! היוקר יאמיר ובמיוחד ליראי השם ולומדי התורה שהם הדבר האמיתי. נשמע שההכנות לבואו הופכות אינטנסיביות. הנה השלון הפך למינות וכו וכו

ממילא על רוב הפריטים הללו אין מכס אלא מס קניה ככה שלא יורידו כמעט כלום ואולי יסתירו שגם יעלו את מס הקניה…
ממשקלת שקרים אין להאמין להם בשום דבר!

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture