צילומים: פלאש 90, ויקידפדיה

במעבר אלנבי: שר החוץ אשכנזי נפגש בחשאי עם שר החוץ הירדני

שר החוץ נפגש עם שר החוץ של ירדן. משרד החוץ בירדן פרסם הודעה שבה נכתב כי ספדי הדגיש באוזני אשכנזי ש"ישראל צריכה להפסיק את כל הצעדים שמעמידים בסכנה את הסיכוי להשיג שלום עם הפלסטינים על בסיס פתרון שתי המדינות". במשרד החוץ הישראלי אישרו את דבר הפגישה

שר החוץ גבי אשכנזי נפגש היום (חמישי) בצהריים בחשאי עם שר החוץ של ירדן איימן א-ספדי. בידיעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הירדנית הרשמית נכתב שספדי ואשכנזי נפגשו בגשר שייח' חוסיין ודנו בסוגיות המים, ביטול המכסים של סחורות המגיעות מירדן ליו"ש, על אספקת חשמל נוספת לירדן והסדרת המעברים לאחר שאלו היו סגורים בשל הקורונה.

במשרד החוץ הישראלי אישרו את דבר הפגישה אך סירבו להוסיף פרטים. במשרד החוץ הירדני מסרו כי א-ספדי גם קרא לישראל לחזור לשולחן המשא ומתן עם הפלסטינים. זאת לאחר ההתפתחות האחרונה והסכמת הפלסטינים לקבל את כספי המסים. א-ספדי הדגיש שירדן תומכת במשא ומתן ופתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 67 וירושלים כבירה למדינה פלסטינית שתתקיים לצד ישראל.

לפי משרד החוץ הירדני, א-ספדי אמר למקבילו הישראלי במהלך פגישתם היום כי על ישראל לחדול מכל הצעדים שחותרים תחת האפשרות לחדש את תהליך השלום ופתרון שתי המדינות. בנוסף, הבהיר השר בפגישה כי על ישראל לחדול מהפרובוקציות במסגד אל-אקצא ולכבד את הסטטוס-קוו בהר הבית. הוא הוסיף כי ירדן במסגרת תפקידה המיוחד במקומות הקדושים בירושלים תמשיך במאמציה לשמור על הסטטוס-קוו ועל הזהות הערבית המוסלמית והנוצרית של ירושלים והמקומות הקדושים בה.

ב'וואלה' צוטטו שני גורמים ישראלים המעורים בפרטים שאמרו כי הפגישה התקיימה בצד הירדני של מעבר אלנבי. מדובר בפגישה ראשונה בין שר חוץ ירדני לשר חוץ ישראלי, שדבר קיומה מתפרסם מזה כמה שנים. על פי הדיווח, המלך עבדאללה מסרב תקופה ארוכה לפגוש את נתניהו, ולפי דיווחים בתקשורת הערבית אף סירב לשוחח אתו בטלפון.

שר החוץ הירדני א-ספדי אמר ביום רביעי בכנס של מכון מחקר איטלקי בנושא המזרח התיכון, כי הוא מקווה שישראל תנצל את הסכמי הנורמליזציה עם איחוד האמירויות ובחריין כדי להתקדם גם בתהליך השלום עם הפלסטינים. הוא הוסיף כי "נורמליזציה לא צריכה להיות תחליף לפתרון הסכסוך, אלא לתת מוטיבציה לישראל להתקדם".

אשכנזי אמר לאחרונה במפגש עם שר החוץ של בחריין כי "המזרח התיכון ידע יותר מדי סכסוכים ויותר מדי מלחמות. זה הזמן לשלום. אני מברך על החלטת הפלס' לחזור לשיתוף פעולה עם ישראל. ידינו מושטת לשלום והדלת פתוחה לחידוש המו"מ. אני קורא להנהגה הפלסטינית לשוב לשולחן המשא ומתן ללא כל תנאים מוקדמים".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו