צילום: דוברות הכנסת

אחרי ניצחון האופוזיציה: הכנסת נכנסת ללילה לבן של דיונים

לאחר שהאופוזיציה הצליחה להפיל סעיף בעקבות טעות של ח"כ מואטי בהצבעה, ועדת הכספים דנה בו מחדש. בהמשך הלילה תכונס מחדש המליאה לאישור תקציב 2022. בנט: "אני רואה שאתם עייפים, חכו עוד טיפה והתקציב יעבור"

לאחר הניצחון של האופוזיציה בהצבעה על אחד הסעיפים מחוק התקציב לשנת הכספים 2022, כעת דנים בכנסת על התקציב לשנת 2022 והדיון במליאה הופסק מכיוון שהתכנון מחייב לקיים דיון מחודש עליו בוועדת הכספים. דיון זה יתחדש בשעה 23:00.

בזמן ההפסקה בדיון, ראש הממשלה, נפתלי בנט, נשא הצהרה קצרה לתקשורת ואמר: "אני רואה שאתם עייפים, חכו עוד טיפה והתקציב יעבור. מרגע שיעבור – עידן חדש. המדינה חוזרת לתפקד ואנחנו יודעים בדיוק לאן הולכים מכאן. אני רוצה הערב לומר לכלל האזרחים – אלו שבעד הממשלה ואלו שנגד, אלו שבוחנים את הממשלה, ממשלת ישראל בראשותי תדאג לכלל האזרחים בישראל. תודה רבה וערב טוב".

כזכור, אחרי 22 שעות של הצבעות במהלכם אישרו חברי הכנסת של הקואליציה את התקציב לשנת 2021 ואת חוק ההסדרים, האופוזיציה הצליחה לנצח בהצבעה אחת ולהפיל את הסעיף הנוגע לדרישת האופוזיציה להוסיף כיתות לימוד לבנייה.

ח"כ אמילי מואטי מהעבודה הצביעה בטעות עם האופוזיציה, וצייצה: "טעות שלי, ישנתי שעתיים. סליחה, ממשיכים". כאמור, הסעיף שנפל שב לדיון בוועדת הכספים, והדיון במליאה הופסק.

חבר הכנסת מיקי זוהר לעג בתגובה להתרברבות של ראש הממשלה נפתלי בנט ולפיה הקואליציה לא תפסיד אף הצבעה: "בנט ממשיך לפספס פעם אחר פעם. ההשערה שלו שהם ינצחו 780-0 לא התממשה. הם הפסידו עכשיו בהצבעה".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) פתח את הדיון: "אני מוצף ברגעים אלה בעשרות הודעות לנייד לגבי הסעיף שהאופוזיציה הצביעה נגדו. אני אומר חד וחלק- לא נוותר על תוספת תקציב לבניית כיתות לימוד! זאת בושה וחרפה שחברי כנסת במדינת ישראל מצביעים במכוון נגד דור העתיד של מדינת ישראל."לא היינו צריכים הוכחה טובה יותר מזו, כדי להראות שזה תקציב חברתי. כי הסעיף הזה שהפילה האופוזיציה מדבר על תוספת של כיתות לימוד במדינה וענקים להתחדשות מבנים במערכת החינוך. לכן, הייתי מצפה מאופוזיציה אחראית להצביע בעד סעיף כזה, אבל מה לעשות, הם מצביעים אוטומטית נגד מבלי להבין בכלל על מה הם מצביעים".

מוקדם יותר, עם חידוש דיוני המליאה דחתה הקואליציה על הסף הצעת פשרה של האופוזיציה, שהציעה לשקול למשוך את ההסתייגויות לתקציב. "למרות התנגדותנו לתקציב, נסכים לשקול למשוך את ההסתייגויות לתקציב, אם יוקם מנגנון משותף לקואליציה ולאופוזיציה שיפקח על העברת כספי המדינה לרע״מ ולעמותות שקשורות בה, במטרה למנוע את העברת כספי אזרחי ישראל לחמאס, לעמותות ולארגונים מסיתים ולאויבי ישראל", נאמר בהצעה.

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אמר, כי הוא "מקווה שתקשיבו ונגמור את ההצבעות בין רגע. עברנו ליל שימורים. יש אפשרות שנגיע להסכמה שבה כל ההסתייגויות ימשכו. יש לנו הצעת פשרה הוגנת וסבירה וחשובה למדינת ישראל. אם תענו לה נוכל למשוך את כל ההסתייגויות. ההצעה לא מייצגת את כל האופוזיציה – שכל שקל שמועבר על ידי הממשלה לרע"מ ולתנועה האסלמית יעבור במנגנון פריטטי כדי שלא יעבור לחמאס. כך גם תשמרו את ביטחון ישראל וגם תמנעו פיליבסטר ארוך".

בתגובה לכך אמר שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד: "אני שמח לראות שהלילה לא פגם בהומור של האופוזציה. התשובה היא לא. תודה". בקואליציה התלוננו על כך שמרבית ההסתייגויות שהוגשו על ידי האופוזיציה אינן ענייניות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו