היהודי התלונן לחכם: לא זכיתי בלוטו / ממתק לשבת פרשת משפטים

בפרשת השבוע אנחנו קוראים על התקופה שאחרי יציאת עם ישראל ממצרים, עכשיו מתחיל השלב הבא: לבנות את החיים העצמאיים במדבר. וכאן החלו לצוץ בעיות / ממתק לשבת עם הרב נחמיה וילהלם, שליח חב"ד בבנגקוק

מספרים על חכם אחד, שעמד ודרש בבית הכנסת כי אדם שבוטח בה' בלב שלם יזכה בכל מה שצריך. שמע אותו אדם פשוט ולקח את הדברים ברצינות. הוא עזב את העבודה, קנה כרטיס לוטו בהגרלה של מיליון שקלים והמתין בביטחון גדול לזכייה המובטחת. חלפו כמה שבועות והוא לא זכה בהגרלה ובמקום זה באה לביתו עניות ודלות של אדם המובטל מעבודתו.

חזר היהודי לאותו חכם והתלונן על כך שההבטחה לא קוימה. החכם ענה כי בקרוב הכרטיס שלו יזכה בהגרלה והוא מוכן אפילו להציע לו עסקה: החכם ייתן לו כרגע חצי מיליון שקל, וכאשר יזכה הכרטיס במיליון השקלים, הוא יעביר לחכם את כל המיליון. היהודי חשב רגע וההצעה מצאה חן בעיניו.

אמר לו החכם: לכן לא זכית בהגרלה, כי אינך בוטח באמת שתזכה. אילו היית בטוח בכך כמו שמחר תזרח השמש ברקיע, לא היית מוותר על פרס של מיליון שקל תמורת חצי מיליון…

בפרשת השבוע אנחנו קוראים על התקופה שאחרי יציאת עם ישראל ממצרים, עכשיו מתחיל השלב הבא: לבנות את החיים העצמאיים במדבר. וכאן החלו לצוץ בעיות: חודש אחרי יציאת מצרים, נגמר להם האוכל. הם יצאו עם כמות מוגבלת של עוגות ומצות, וחודש אחר כך, בט"ו אייר, נגמר להם המזון. הם פנו למשה בבהלה, מה יעשו מיליוני אנשים במדבר בלי אוכל? אך ה' הבטיח כי יקרה בקרוב נס שעוד לא קרה כמוהו: ירד לחם מן השמים.

במקום ללכת לעבודה מדי בוקר, להמתין חודש שלם למשכורת ואז לקנות אוכל, האוכל יפול כל בוקר מן השמים. טרי ובחינם. עם זאת, ה' דרש שתי דרישות ביחס לאוכל הזה: כל יום לוקטים אוכל רק לאותו יום וביום שישי לוקחים גם עבור שבת, לחם משנה.

למה באמת אלוקים ציווה עליהם ללקוט כל יום רק לאותו יום ומדוע לא ייקח כל אחד לביתו אספקה לשבוע שבועיים עד שיגמר ואז יחזור לקחת שוב אלא שהקב"ה החדיר בהם את מידת הביטחון כל לילה הולכים לישון בידיעה שרק הקב"ה יתן לי מחר אוכל, בבית לא נשאר כלום, ומצד שני ביום ששי הם לוקחים כפול גם עבור יום השבת והם צריכים בשבת לקום בידיעה שהיום לא ירד לחם מן השמיים והם שוב צריכים לסמוך על כך שמה שלקחנו אתמול יספיק גם להיום ויהיה טרי וטעים למרות שעבר עליו יום.

בזאת הקב"ה עזר להם לתרגל את מידת הביטחון בצוהר החזקה ביותר ועם התחלה כזו של עבודה על מידת הביטחון היו עם ישראל מוכנים לכניסה לארץ הקודש.

יהי רצון שבזכות זה שנחזק בתוכנו את מידת הביטחון ונחשוב טוב נזכה לראות את הטוב הגלוי בברכת השם בכל מעשינו עד לגאולה אמיתית ושלימה שתבוא בקרוב ממש.

שבת שלום
הרב נחמיה וילהלם
בית חב"ד בנגקוק

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture