ממתק לשבת – פרשת חיי שרה • צפו

ממתק לשבת עם הרב נחמיה וילהלם שליט"א שליח חב"ד בנגקוק - תאילנד

ממתק לשבת פרשת חיי שרה תשפ"א
מספרים על אדם שנכנס לעיר אחת ועבר דרך בית העלמין. הוא סקר את המצבות ונחרד לראות את הכתוב עליהן. על מצבה אחת נכתב: "כאן נטמן האיש שחי 4 שנים" על מצבה נוספת כתוב "כאן נטמן האיש שחי 3 שנים" וכן הלאה. הוא נבהל וחשב שנקלע לעיר מסוכנת שכל תושביה מתים צעירים. הוא צעד אל תוך העיר בחשש, אבל ראה אנשים מבוגרים צועדים ברחובותיה. אחד התושבים הסביר לו: אצלנו מודדים את משך החיים לפי הימים שהיו באמת ראויים להיקרא ימים, כל תושב אוחז פנקס קטן ובו הוא מציין בסוף כל יום האם היה זה באמת יום מלא, האם עשה בו משהו מועיל. בסוף החיים מונים את הימים הפעילים, את הסך הכולל שלהם מחלקים לשנים וכך רושמים על המצבה כמה שנים האדם הזה היה חי באמת…
בפרשת השבוע אנחנו קוראים את הפסוק "ואברהם זקן בא בימים" ונשאלת השאלה למה התורה כופלת זקן ואז בא בימים לכאורה זו אותה משמעות, וגם הרי כבר בשבוע שעבר קראנו את הפסוק "ואברהם ושרה זקנים באים בימים" וזה היה 40 שנה לפני הפרשה שלנו ומה מחדשת כאן התורה?
מוסבר על כך שיש הבדל בין "זקן ל"בא בימים" זקן מתייחס לשנות החיים של האדם, אדם שחי הרבה שנים נקרא זקן אבל זה לא מלמד אותנו על מהות השנים הללו ועל החותם שהשאיר בעולם במשך שנים אלו.
לעומת זאת "בא בימים" מתייחס לאיכות של השנים, לא רק שעברו עליו הרבה שנים אלא שהשנים היו מלאות וחותמו ניכר על הימים האלו.
לכן התורה מספרת לנו שוב אחרי 40 שנה שגם בשנים אלו כשאברהם כבר הזדקן יותר, עדיין בא בימים והמשיך להשפיע על העולם ואדרבא דווקא בשנים האלו השתבח עוד יותר.
יהי רצון שנזכה כולנו לאריכות ימים ושנים טובות ונעשה את ההשתדלות שיהיו שנים מלאות בתוכן ובעשייה, עשייה שתשפיע על העולם להיות מקום הרבה יותר טוב כהכנה לגאולה האמיתית והשלימה שתבוא בקרוב ממש.
שבת שלום
הרב נחמיה וילהלם
בית חב"ד בנגקוק תאילנד

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture