ממתק לשבת – פרשת וישלח • צפו

ממתק לשבת עם הרב נחמיה וילהלם שליט"א שליח חב"ד בנגקוק - תאילנד

ממתק לשבת פרשת וישלח תשפ"א
התאריך העברי השבת הוא י"ט בכסלו, חג הגאולה, ביום זה שוחרר אדמו"ר הזקן, רבי שניאור זלמן מהכלא ברוסיה, הרבי היה שולח כספים ליהודים בארץ ישראל, שהיתה תחת שלטון טורקי והטורקים היו במצב מלחמה עם רוסיה, המתנגדים לדרכו של הרבי הלשינו עליו שהוא מסייע לשלטון הטורקי והרבי נעצר וישב בכלא 53 יום, בי"ט בכסלו הרבי שוחרר ומאז יום זה נחגג כ"ראש השנה לחסידות",
עם שחרורו מספר הרבי, שתוך כדי ישיבתו במאסר התגלו אליו רבותיו מעולם האמת הבעל שם טוב והמגיד ממעזריטש ואמרו לו שהמאסר הוא בגלל קטרוג רוחני על כך שהחל להפיץ את תורת החסידות המבוססת על הקבלה, כששאל אותם האם בצאתו מהמאסר עליו להפסיק להפיץ תורה זו, אמרו לו להיפך עכשיו בצאתך עליך להפיץ אותה ביתר שאת.
מה בעצם חידשה תורת החסידות?
ננסה להבין זאת מפרשת השבוע,
אנחנו קוראים בפרשה על המלאך שנאבק עם יעקב ופוגע לו בגיד הנשה, כשמתחיל לעלות השחר המלאך פונה ליעקב ואומר לו "שלחני כי עלה השחר" ויעקב עונה לו "לא אשלחך כי אם ברכתני" הסיפור הזה נשמע מוזר, יעקב שוכח כמה דברים קטנים מעבר לנהר וחוזר לבדו לאסוף אותם, באמצע הלילה, ברחוב חשוך, קופץ עליו איש ונאבק איתו כל הלילה, סוף סוף מתחיל השחר להאיר והאלמוני רוצה ללכת, יעקב היה צריך לשמוח שהנה סוף סוף הוא מתפטר מהבריון הזה שרב איתו, ובמקום זה הוא מעכב אותו ומבקש ממנו ברכה?
כתוב על כך, שיעקב מעביר לנו מסר מאוד חשוב לחיים, במקום לברוח מהאתגר עלינו להפוך אותו לברכה, מישהו מנסה לפגוע בך, להנמיך אותך, אתה לא נפגע אלא רואה איך מתוך זה תוכל לצמוח. בזה יעקב בנה לנו את דרך החיים היהודית לא לברוח מהרע ולהמשיך הלאה אלא לראות איך אני בונה את עצמי מתוך זה. יעקב אומר לעצמו נלחמתי כל הלילה, יצאתי פצוע ועכשיו אחזור כך אחרי שבזבזתי לילה? מה פתאום, לא אשלחך כי אם ברכתני אני לא מעביר את הלילה הזה עד שאראה שיוצאת לי ממנו ברכה והכל היה שווה, ובאמת המלאך מברך את יעקב ומשנה את שמו לישראל כלומר מה שעד היום היה נעשה בעקבה וברמייה – "יעקב" ייעשה מעתה בצורה ישרה ומתוכננת עם הראש – "ישראל" אותיות לי ראש.
לכולנו יש מצבים שאנחנו מרגישים כאילו יש מלאך שנאבק איתנו ולא משחרר, אנחנו מחכים כבר לרגע שנגיד שזה מאחורינו, התקופה המיוחדת שאנו נמצאים בה היא תקופה מאתגרת מאוד אבל במקום לשבת ולצפות מתי כבר תגמר כבר התקופה הזו בואו נתבונן ונראה איזו ברכה אנחנו יכולים לקבל דווקא מהתקופה הזו, התורה מלמדת אותנו שעלינו לדעת שאתגרים בחיינו הם אלו שגורמים לנו להיות מי שאנחנו והם אלו שמעמידים אותנו בגובה הנכון ולכן עלינו להפיק מכל אתגר ברכה גדולה.
זה אחד החידושים המיוחדים של תורת החסידות, המבט פנימה לכל מצב, לכל אדם ולכל דבר, ההבנה שלכל מה שהקב"ה ברא יש משמעות פנימית מעבר למה שאנחנו רואים על פני השטח.
ימים אלו הם הזדמנות טובה לשדרג את החיים שלנו ולהתחיל ללמוד חסידות ו"טועמיה חיים זכו".
יהי רצון שנזכה להפוך כל קושי לאתגר וכל בעיה לברכה כך נצליח להפוך את האתגר הגדול של הגלות שלנו לברכה גדולה של גאולה בקרוב ממש.
שבת שלום וחג גאולה שמח
הרב נחמיה וילהלם
בית חב"ד בנגקוק תאילנד

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture