'החברותא' מספיד: "הרב סנדלר הקדיש את חייו לקירוב"

הרב אהרן גץ, מי שהיה חברו לספסל הלימודים של הנרצח הקדוש הרב יונתן סנדלר הי"ד, כותב ל-JDN על אישיותו המיוחדת • בכי ומספד

הרב יונתן סנדלר הי"ד נולד וגדל בפריז. בנערותו, הוריו החליטו לשלוח אותו לתלמוד תורה מרוחק, בטולוז, כדי לחנך אותו לתורה. הוא למד בבית הספר 'אוצר התורה', במקום בו אירע היום הפיגוע.

כשסיים לימודיו בבית הספר, מחנכיו המליצו לו להמשיך את לימודיו בארץ ישראל, בישיבת 'בית הלוי' הממוקמת בשכונת בית וגן הירושלמית.

עוד באתר:

[postim]

כשהגיע לפרקו, הוא חזר לפריז, למשפחתו, שם התחתן. אחרי נישואיו הוא הגיע לכולל זיכרון שמעון, כולל מיוחד המקדם אברכים לשליחות. הכולל מונה 40 אברכים ומדי שנה, עשרה אברכים עוזבים את הכולל ונוסעים לשליחות בעולם.

הרב סנדלר היה פעיל בארגון 'שורש', ארגון המקרב סטודנטים צרפתיים שמגיעים לארץ, במסגרת זאת, היה מזמין סטודנטים לביתו, נקשר אליהם בעבותות אהבה ומקרבם לדרך הישר.

בחודש אלול האחרון טס לטולוז כדי להיות שם שנתיים ולחזק את הקהילה. הוא סיפר לי שהוא רוצה להכיר טובה לבית הספר בו הוא גדל, וזה מאוד ריגש אותו. מדובר בבית הספר גדול המונה כ-400 ילדים, שם הוא שימש כמורה למקצועות קודש.

בנוסף, הוא היה מוסר שיעורים בקהילה בבורדו, ומקרב את הנוער המקומי. היה לו טור קבוע בעיתון צרפתי שהוא הפך אותו למאוד פופולארי. בטור הוא כתב על פרשת השבוע, השקפה ויהדות. סטודנטים שהיו קוראים את הטור היו רוצים להכיר את האדם שעומד מאחורי המילים, היו פוגשים אותו ומנהלים איתו דיונים.

היה בן 29 בלכתו. שני ילדיו הגדולים נרצחו לצדו, ובתו הקטנה, בת השנתיים, נותרה עם אמו.

מן השמים ינוחמו.

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
2 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

בקול התור פ"ה "כמעט בכל יום דבר אלינו רבינו [הגר"א] ברתת והתרגשות כי בציון ובירושלים תהיה פליטה ולא לאחר את המועד, מי ימלל ומי יתאר את גודל דאגתו של רבינו בדברו אלינו הדברים האלה ברוח קדשו ובדמעות בעיניו", ועיין ב"התקופה הגדולה" עמ' 527 בד"ה "השואה הנוראה".

וזה לשונו של בן תלמיד הגר"א: הגאון רבי משה מגיד רבלין משקלוב [אב"ד ירושלים בשנות תר"א – תר"ז] שהובאו בספר "דורש לציון" עמ' רכ"ב: דבר הנבואה (יואל ג') "בהר ציון ובירושלים תהיה פליטה כאשר אמר ה' ובשרידים אשר ה' קורא" – הדאיג מאד את רבינו הגר"א, שלפי זה יבוא זמן בעקבות משיחא שקבוץ גלויות יהיה בדרך של פליטה – היינו מתוך הכרח של צרות וגזירות, ורק שרידי הפליטה יגיעו לציון וירושלים.

דבר זה היה אחד הגורמים הגדולים שהגר"א האיץ בתלמידיו למהר ולנסוע לאר"י ולעסוק בקבוץ גלויות בעוד מועד, כדי לקיים שיבת ציון מרצון, ולא מתוך הכרח של ”פליטה".

הגר"א ראה ברוח קדשו את כל מה שיתרחש בכל הימים של עקבות משיחא עד הקץ האחרון, את זאת אנו רואים ברור ממה שכתב הגר"א בביאורו ל"ספרא דצניעותא". ע"כ..

ושם בהערה מוסיף: הרה"ג ר' ישעיה חשין ז"ל סיפר בשם אב זקינו הגאון ר' סעדיה ממוהילב תלמיד הגר"א, שהגר"א בדברו לפני תלמידיו על ענין "בציון ובירושלים תהיה פליטה" זלגו דמעות מעיניו, ואמר: "צריכים לקוות שקבוץ גלויות תהיה מרצון, ולא מתוך דרך של פליטה".

הטור הקבוע שלו על פרשת שבוע פורסם בעיתון הפופולארי קונטרס בצרפתית.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו