צילומים: דוברות הכנסת, דני שם טוב

פרידמן מסכם קדנציה: "היה לי העונג לשבת בפגישות שעל קיומן הציבור לא יודע"

שגריר ארה"ב בישראל הגיע לוועדת חוץ וביטחון וסיפר על שנות כהונתו: "ההכרה בריבונות רמת הגולן הייתה חשובה, ודאי גם נושא האי חוקיות של התיישבות ביהודה ושומרון, אך אם ישאלו אותי מה היה ההישג הכי חשוב, זו ההכרה בירושלים כבירת ישראל", סיפר וחתם: "נצח ישראל לא ישקר"

כתבות נוספות בנושא:

רבבות במעמד סיום המחזור השני של 'הדף היומי בהלכה' של 'דרשו' בארנה • שידור חי
המתווה שהוצג לגנץ: אביתר תמורת חומש; בימין תוקפים - "הסכמים יש לכבד"
הפיצוץ בחתונה: מתקן קונפטי ששולבו בו זיקוקים הביא לפציעתם של הצעירים
המקובל רבי ציון בוארון ערך תפילת שובבי"ם בכולל "זוהר השלום" באשדוד
 • ממש בכמה צעדים אתם יכולים לעבור בנק לחצו לפרטים

  תוכן מקודם

 • דרך חדשה לחיים – הסיפור המפתיע של נערה יתומה

  תוכן מקודם

 • עדות מזעזעת: כך נראו הדקות האחרונות של הנער אליהו שור ז"ל

  תוכן מקודם

 • מוסררה: עשרות בעלי מלאכה זורמים לבית משפחת שור

  תוכן מקודם


צילום: דוברות הכנסת

ועדת המשנה למדיניות ואסטרטגיה, בראשות ח"כ צבי האוזר, קיימה היום דיון חגיגי בהשתתפות שגריר ארה"ב בישראל, מר דיוויד פרידמן, לקראת סיום תפקידו בישראל עם חילופי השלטון בארה"ב. את הדיון כיבד בנוכחותו יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, והשלושה נשאו דברים בפתח הדיון, ולאחר מכן המשכו היה חסוי.

השגריר פרידמן: "יו"ר הכנסת לוין ויו"ר הוועדה האוזר, תודה לשניכם אני מגדיר חברים קרובים אשר למדתי להכיר בשנים האחרונות, יחד עם רבים שזכיתי לפגוש, ליהנות מחברתם וליצור קשרים עמוקים בכהונתי. אני מודה לכל חברי הכנסת על עבודתם איתי ועל מקביליכם האמריקאים בשנים האחרונות. אני מאוד מתרגש כעת וסלחו לי אם בשל כך מילותיי לא יתארו נכון את תודתי על הרגע הזה".

"אני עוזב את תפקידי בעוד תשעה ימים, ואינני מאמין שחלפו כמעט ארבע שנים מאז הועלתה מועמדותי לתפקיד. כפי שבתהילים נאמר על האל שעבורו אלף שנים חולפות כיום, כך עבורי חלפו ארבע השנים כהרף עין, שהיו לי מרתקות ומהנות".

"היו יחסים יוצאי דופן, בין הנשיא וראש הממשלה, בין שרי הממשלות, והיה לי גם העונג לשבת בפגישות שעל קיומן הציבור לא יודע – בין מנהיגי הצבא בישראל לכוחות האמריקאים השונים לשמוע את השיח והקשר ביניהם ברמה האישית והמקצועית".

"יש בין המדינות יחסים של כבוד והערכה הדדיים, של חיבה אמיתית, ובשתי המדינות עובדים קשה לקידום האינטרסים של חופש, צדק, דמוקרטיה ואמונה. הצלחנו לחזק את היחסים בין ישראל וארה"ב יותר מאי פעם, ולעשות את האומות שלנו בטוחות ומשגשגות יותר אי פעם".

"ההכרה בריבונות רמת הגולן הייתה חשובה, ודאי גם נושא האי חוקיות של התיישבות ביהודה ושומרון, אך אם ישאלו אותי מה היה ההישג הכי חשוב, זו ההכרה בירושלים כבירת ישראל. זו הייתה קריאת הכיוון של הנשיאות הזו, אשר חיזקה את הנשיא מול כל העולם, מול איראן וצפון קוריאה, בכך שהבהירה כי אמריקה לצד ידידיה ולצד האמת ולא תירתע מאויביה".

"בפרפרזה על משהו שאמר לפני כמה שבועות ג'ארד קושנר בביקורו כאן, כולם חששו שההכרה בירושלים תביא לפיצוץ, אך הסתבר שזהו פיצוץ של שלום ולא של אלימות. אני מאמין שהסכמי אברהם, שהתחילו עם בחריין ואיחוד האמירויות, הם תוצאה שאומות אחרות ראו את הקשר בין ישראל וארה"ב, ראו שאפשר לבטוח בארה"ב כשותפה ורצו גם להיות שותפים שלנו, והבינו שהדרך לשותפות עם ארה"ב עוברת דרך ישראל. כך, משיחות מאחורי הקלעים, עברנו לחברויות פתוחות וגלויות בין ישראל לשכנותיה באזור, והכל התחיל בהכרה בירושלים".

"בסופו של דבר המסר שיצא בבירור למזרח התיכון הוא שישראל היא לא הבעיה אלא פתרון לבעיות במזה"ת. זה לא רק הנושא הביטחוני, אלא גם טכנולוגיה, מסחר, וכמובן, בהקשר של מגיפה של פעם במאה שנים, חשיבה והבנה של טובי המדענים של פתרונות למגיפה, שתודה לאל, כבר רואים את האור בקצה המנהרה לגביה".

"לשרת כשגריר של מדינתי לישראל זה הכבוד הכי גדול שזכיתי לו בחיי, אשר הפך משמעותי אף יותר עם כל היחסים והחברויות שיצרתי עם נציגי הממשל השונים, כולל הנוכחים פה בחדר. כבן של רב, אשר נולד וגדל בתפוצות, אני פונה אליכם ואומר שעתידו של העם היהודי בידיכם, ובנקודת זמן זו ישראל אחראית לעתיד העם היהודי ולעתיד היהדות. חשבו על כך שב-1941 היו 18 מיליון יהודים, ב-1945 היו 12 מיליון, וכיום אנו עם 15 מיליון, כלומר עד כה לא התאוששנו לחלוטין מהשואה. מול זה, ב-1948 היו בישראל 600 אלף יהודים וכיום יש כשבעה מיליון, אז כלל הגידול של העולם היהודי מתקיים כאן במדינת ישראל, ולכן בידיכם האחריות להגן על העם היהודי ועל היהדות. אני יודע שאתם יכולים לו, אך זהו אתגר אמיתי". "אסכם במילותיו של הנביא שמואל למלך שאול: נצח ישראל לא ישקר, ואני מתפלל שכוחה של ישראל תמיד יעמוד לה".

יו"ר הוועדה, ח"כ האוזר: "שמח לארח לישיבה מיוחדת את השגריר דיוויד פרידמן. ישיבה זו אינה אירוע שגרתי כאן בוועדת החוץ והביטחון, נדמה לי שאפילו אירוע ייחודי ונדיר, אבל גם השגריר הוא ייחודי ונדיר. נשמע היום סקירה מסכמת על למעלה מ-3.5 שנות שירותו כאן בישראל ונטעים – כאן בירושלים. לא רק נשמע אלא גם נאמר תודה, ונכיר את הטוב על תרומה יוצאת דופן להידוק וחיזוק הקשרים בין ארה"ב ומדינת ישראל".

"השגריר פרידמן זכה בכהונתו להגשים חלומות של כולנו, לשנות עיוות היסטורי, ולממש הלכה למעשה את עמדתה המסורתית של ארה"ב וראייתה ההיסטורית שבירתה של מדינת העם היהודי בארץ ישראל היא ירושלים. הוא זכה לחנוך בעשר אצבעותיו את השגרירות בבירתו הנצחית של העם היהודי".

"הוא זכה להיות שותף בהליכים היסטוריים של הכרה בריבונות ישראלית ברמת הגולן, כחלק מההכרה בשינוי המציאות כאן באזור ובקריטיות של הריבונות בגולן לקיומה של ישראל וביטחונה האסטרטגי. לצד זה זכה להיות שותף בהסכמי אברהם אשר מבססים את שינוי הפרדיגמה שהתרחש במזרח התיכון עשור לאחר מה שמכונה ה"אביב הערבי" – ההכרה באמת שישראל איננה הבעיה של המזרח התיכון, אלא שישראל היא מרכיב מרכזי בפתרון של בעיות האזור".

"הסכמי אברהם הם תוצאה של מדיניות אמריקאית עיקשת להכיר בזכותו של העם היהודי להגדרה עצמית ולחדש את ריבונותו בשלום ובביטחון, ועל כל אלה, ודברים רבים נוספים תודותינו נתונה לך. בטוח שלא תשכח את השנים המרתקים שעברו עליך כאן בישראל, כמו שכל אזרחי ישראל לא יישכחו זאת לעולם".

יו"ר הכנסת, ח"כ לוין: "ראוי ונכון שהכנסת תוקיר, באופן רשמי ופורמלי, תודה עמוקה ומיוחדת לתרומתו האדירה של השגריר פרידמן ליחסי ארה"ב וישראל. היחסים היום בין ארה"ב וישראל, ובין ישראל והמזרח התיכון שונים לגמרי טרם שנכנסת לתפקיד. הדברים האלו לא קרו במקרה והם תולדה של חזון אישי שלך והשקעה בדברים שנראו כמעט בלתי אפשריים. עדיין אנחנו לא מעכלים באמת את ההשפעה והמשמעות שיש לכל מה שעשית. תחילה זה התיאום במישור הביטחוני, שחיוני לקיומה של מדינת ישראל ושמירת האינטרסים של ארה"ב כמעצמה עולמית, ושיתוף הפעולה בין המדינות, חילופי טכנולוגיות ועוד – כל אלה הגיעו לשיאים שלא היו כדוגמתם הודות להרבה מאוד פעולות שלך, שעל רובן לא ניתן לדבר".

"זה נמשך באירוע היסטורי שאין שני לו: הכרת ארה"ב בירושלים כמאוחדת וכבירת ישראל והעברת השגרירות לירושלים, בה אתה התגוררת מתחילת הדרך. השגריר פרידמן רשם את עצמו בספר הזהב של ההיסטוריה של ירושלים. זהו דבר שמעטים זכו לו. בעיר עם היסטוריה שכזו, שחשובה לרבים בכל רחבי תבל, זהו דבר עוצמתי".

"היה לך חלק נכבד בהכרת הנשיא טראמפ בריבונות של ישראל ברמת הגולן – תיקון עוול היסטוריה, שלו חשיבות מדינית, ביטחונית ואסטרטגית רבה. כמו כן ההחלטה שהתקבלה ע"י הממשל האמריקאי שההתיישבות ביו"ש אינה נוגדת את החוק הבינלאומי – דבר עצום שהגיע לשיאו בביקור מזכיר המדינה פומפאו בבנימין, שהיה לך חלק חשוב בקיומו. את הפעולות החשובות האלו עשית מתוך הסתכלות רחבה על האזור ודאגה בראש ובראשונה לאינטרסים של ארה"ב".

"החזון שאתה היית ממוביליו, שהדרך לשלום עוברת דרך ההכרה בזכות הקיום של ישראל, והכרה זו היא שתביא להכרה בעולם הערבי שישראל היא עובדה קיימת באזור וצריך לקיים איתה יחסים של שלום ושיתוף פעולה. דרך זו שהובלת ובמידה רבה דחפת במסדרונות הממשל, הוכיחה את עצמה. כל מי שהיה שותף לתהליך הזה, ובוודאי הנשיא וראש הממשלה, ראויים לקבל פרס נובל על מהלך שלאורך ההיסטוריה יישאר כמשהו עוצמתי ששינה לחלוטין את פני האזור".

"גם אם היו מחלוקות, וטבעי שיהיו, ההתנהלות תמיד הייתה מתוך גישה מכבדת בין בעלי ברית, אשר פותרים מחלוקות בשיח ולא בכיפופי ידיים. יצרת דרך עבודה נכונה ופרודוקטיבית בין השגרירות והממשל האמריקאי לממשל הישראלי. באופן אישי, למדתי ממך המון, אתה דיפלומט מהמעלה הראשונה, איש חזון וביצוע, אדם אמיץ שלא חושש ללכת נגד הזרם ולומר את הדברים כהווייתם, ואין לי שום ספק שכל אחד ואחת מאזרחי ארה"ב יכולים להיות גאים שהשגריר פרידמן ייצג אותם לאורך תקופה כה משמעותית".

"שולח מכאן, באמצעותך, תודה לכל הגורמים בממשל ובראשם לנשיא טראמפ וסגנו מייק פנס. הכרת התודה שאנו רוחשים להם היא כנה, אמיתית ומוצדקת. מאחל לך המשך עשייה ברוכה ובריאות איתנה. בטוח שתתרום עוד להידוק הקשר והיחסים בין ארה"ב וישראל עם תום הכהונה המפוארת שלך".

הכתבות המעניינות ביותר

האדמו''ר מסקולען ירושלים במעונו של גאב"ד ירושלים
שמחת הנישואין לבן רב קהל חסידים טבריה ובת אב"ד מאקווא נתניה
דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
החל מחזור 23 לעידוד כתיבת חידו"ת שע"י ממלכת התורה 'וכתבתם'
מעמד 'כבוד חכמים ינחלו' לאברכי כולל להוראה ויז'ניץ עפולה
האדמו"ר מנדבורנה ירושלים במעמד פתיחת הכולל בבית מדרשו בבני ברק
שלג כבד מכסה שוב את החרמון; 20 ס"מ נוספו במפלס התחתון • צפו
הרמב"ם היומי • ספר קרבנות הלכות תמורה פרק ד' • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
עִנְבֵי הַגֶּפֶן בְּעִנְבֵי הַגֶּפֶן • שמחת התנאים לנכדת האדמו"ר מוואסלוי
המאמץ הדיפלומטי: מקרון נפגש תוך 36 שעות עם פוטין, זלנסקי ושולץ
רוסיה תפתח בתרגיל ענק בבלארוס; ארה"ב שולחת אלפי חיילים • צפו
דינר לטובת ישיבת באבוב בני ציון • גלריה
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – ט' באדר א' ה'תשפ"ב
גדולי תורה ורבני עולם התשובה באו לאחל מזל טוב בחתונת בת הרב יגאל כהן • גלריה
פריצת דרך בהפקת אנרגיה: כור גרעיני ניסיוני בבריטניה שבר שיאים
תיעוד: האדמו"ר מסאדיגורה ירושלים בציון הרשב"י במירון
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

כל הכבוד ללוין שלא מתרפס ולא מתבייש בפני דורסנות וצביעות השמאל העולמי ומזכיר לטובה את הנשיא טראמפ . אני מבין גם למה פרידמן לא הזכיר פעם אחת את המילה טראמפ כי יכולים לעשות לו את המוות חבורת השמאל העולמי . פשוט כפיות טובה כלפי טראמפ . שהשם ישלח לנו משיח צדקנו ויגלה את האמת מול כל החושך הזה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture