בעקבות פסילת פינדרוס: ש"ס יוזמת חוק שימנע פסילות דומות

על שולחן הכנסת הונחה הצעת חוק בעניין מרכז חייו של מועמד לראש ראשות מקומית ולפיה, הדבר יקבע רק לאחר כניסתו לתפקיד בפועל ולא לאחר מועד הגשת הרשימות • במקביל, מתגבשת עצומה למשרד הפנים, על מנת שידחו את הבחירות בעיר

לאחר שבית המשפט העליון, החליט לדחות הבוקר את העתירות כנגד החלטת בית המשפט המחוזי בלוד, בעניין פסילת מועמדותו של יצחק פינדרוס לראשות עיריית אלעד, חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי מש"ס, הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק בעניין מרכז חייו של המועמד, שעשוי להשליך על מקרים דומים. במקביל, החל החתמת עצומה המונית למשרד הפנים, בקרב תושבי העיר, בבקשה כי המשרד יורה על דחיית הבחירות בעיר, כדי לאפשר הצגת מועמד המקובל על רוב תושבי העיר.

על פי ההצעה, יבוצע תיקון חקיקה מכאן ולהבא ולפיו, הדרישה שמרכז חייו של המועמד לראשות העיר יקבע רק לפי כניסתו לתפקיד בפועל, ולא ישר לאחר מועד הגשת הרשימות, עוד קודם בחירתו,.

בדברי הסבר להצעת החוק שהגושה נכתב, כי "הזכות לבחור ולהיבחר היינה זכות יסוד, אשר בהעדרה אין כל ערך למושג דמוקרטיה. חוק הרשויות המקומיות (בחירות) קובע, כי הזכות להיבחר היינה 'מקום מגוריו הקבוע ביום הגשת רשימת המועמדים הכוללת את שמו הוא בתחום אותה רשות מקומית'".

עוד נכתב בהצעה, כי "הרציונל בדבר היינו כי הנבחר המיועד יהיה תושב המקום ויבוא במגע עם תושבי עירו עליהם הוא מופקד, לשם כך די בקביעה כי מקום מגוריו הקבוע 'עת נכנס לתפקידו' יהא בתחום אותה רשות מקומית. לאור כך, מוצע לתקן לשון החוק כאמור, ולהשאיר לשיקול תושבי המקום".

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי אמר הוסיף, כי "הצעת החוק חשובה מאוד ובשעות האחרונות החלו לחתום עליה חברי כנסת מסיעות רבות בבית. אני בטוח שהצעת החוק תאושר בכנסת".

כאמור, במקביל להצעת החוק, החלה החתמת עצומה בקרב תושבי העיר. יצוין, כי החוק מאפשר את דחיית הבחירות במידה ומשרד הפנים משתכנע כי ישנן נסיבות חריגות לכך. "המציאות היא שהיום נקבע שלרוב מוחלט של תושבי העיר אין מועמד, המציאות הזו לא מאפשרת את קיום הבחירות בצורה הגונה וראויה", מסרו במטה החתמת העצומה למען תושבי אלעד.

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
2 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

פרענק בלי שכל. זה לא דמוקרטיה זה משחק הפיס. אם אני אהי' ראש העיר אני מוכן לגור שם, אם לא…

הפרנקים לא יודעים להפסיד בכבוד ודגל נגררת

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו