צילום: מארק ניימן לע"מ

גנץ לריבלין: "יתכן ואצטרך לבקש את הארכת המנדט לאחר חג הפסח"

יו"ר כחול לבן התקשר לנשיא המדינה ועדכן אותו אודות המאמצים ל"הקמת ממשלת חירום ואחדות לאומית". כחול לבן: "גנץ עדכן את הנשיא כי להערכתו יתכן ויצטרך לבקש ממנו לאחר חג הפסח את הארכת המנדט המתאפשרת על פי חוק"

יו"ר כחול לבן ויו"ר הכנסת ח"כ בני גנץ התקשר אל נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ועדכן אותו אודות המאמצים להקמת ממשלת חירום ואחדות לאומית – כך נמסר מכחול לבן. עוד נמסר כי, "גנץ עדכן את הנשיא כי להערכתו יתכן ויצטרך לבקש ממנו לאחר חג הפסח את הארכת המנדט המתאפשרת על פי חוק. נשיא המדינה הבהיר כי הוא ישקול את הדברים מול הנסיבות שיוצגו לו בבוא העת לקראת תום המנדט הצפוי ב-13.4 בחצות".

הפרשנית הפוליטית דפנה ליאל מסבירה כי כחול לבן רוצה להשאיר אצלה את המנדט, כי ברגע שהוא יעבור לנתניהו, המשמעות היא שהליכוד ישלוט בוועדה המסדרת של הכנסת. משמעותה של שליטה בוועדה המסדרת היא שאין אפשרות לקדם את החוקים נגד נתניהו, מנוף הלחץ העיקרי שעוד יש לכחול לבן על הליכוד ונתניהו במשא ומתן הנוכחי. יצוין שלראשונה ציינו בהודעת כחול לבן את תוארו הנוסף של גנץ כ"יו"ר הכנסת", ככל הנראה במטרה לשגר מסר לליכוד ולהזכיר כי הם עדיין שולטים על הכנסת.

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ נפגשו ביום שישי "במטרה לקדם את המשא ומתן להקמת ממשלת חירום לאומית", כלשון ההודעה המשותפת שיצאה מהליכוד וכחול לבן. עוד נמסר כי "השיחה התקיימה באווירה עניינית וטובה והושגו בה הבנות והתקדמויות. השניים הנחו את צוותי המשא ומתן לנסות ולהביא בהקדם האפשרי לסיכומים שיאפשרו הסכם קואליציוני בין כחול לבן לליכוד".

מדובר בפגישה השנייה בין השניים מאז גנץ נפרד מיש עתיד ותל"ם, לאחר הפגישה הממושכת שנערכה במוצאי שבת לפני שבוע, שערכה כשמונה שעות. נתניהו וגנץ נפגשו במעון ראש הממשלה בירושלים, ישבו בחדרים נפרדים ושמרו על הנחיות הבידוד, מאחר וראש הממשלה שוהה בבידוד במעונו עד ליום רביעי השבוע בעקבות פגישותיו עם שר הבריאות יעקב ליצמן שהתברר בשבוע שעבר כחולה בקורונה. נתניהו היה במשרדו שבבלפור וגנץ ב"פטיו" הסמוך.

גנץ אמר ביום שישי כי "נכון להיום, ניתן לומר שהגענו להסכמות ברוב הנושאים שיבטיחו בראש ובראשונה את שמירת החוק ושלטון החוק. רוב הדברים הבשילו לכדי סיכום ואני יכול להבטיח לכם שלא יהיה אדם אחד במדינה שלא ירגיש את השינוי לאחר שניכנס לממשלה. יחד עם זאת, ישנם מספר נושאים מהותיים וקריטיים שנמצאים בדיונים. לנוכח גודל השעה, ברור לכולנו שאין אלטרנטיבה אחרת לאף אחד מהצדדים ולמדינת ישראל דרושה ממשלה".

"כולם מבינים שרק ממשלת חירום לאומית תציל את ישראל ותוציא אותה מהבוץ הכלכלי שמחכה לכולנו אחרי שנתגבר בכוחות מאוחדים על נגיף הקורונה. בימים אלו, עלינו להיכנס תחת האלונקה הלאומית ולהילחם בקורונה תוך עין פקוחה לאתגרי הביטחון השוטפים".

"אני יודע שכמה ימים לפני ליל הסדר ישנה תחושה של חוסר ודאות, אבל אני יכול להבטיח לכם שאני עושה את הכל אבל הכל כדי שנקבל פה ממשלה טובה ויציבה, במקום בחירות רביעיות שיעלו מיליארדי שקלים שפשוט אין למדינה להוציא. לא נוותר על עקרונותינו, אבל נעשה הכל כדי שזה יקרה לטובה ובמהרה- כי עת צרה היא לישראל", דברי גנץ.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו