צילום: מבשר טוב מוסקבה

טכנולוגיה מתקדמת ברוסיה לשמירת קשר עם הלוחמים היהודים ששרדו

יום השואה הבינלאומי: טכנולוגיה מתקדמת ברוסיה לשמירת קשר עם הלוחמים היהודים ששרדו • טקס זיכרון שנתי במוזיאון היהודי שבמרכז מוסקבה • תפילת 'קל מלא' על-ידי רבה הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר שליט"א • הגדלת הסיוע ל'ווטרנים' היהודים החיים במוסקבה.

לרגל מלאות 77 שנה ליום בו שחרר הצבא האדום את אסירי מחנה המוות באושוויץ, ובתאריך בו מציין העולם את 'יום השואה הבינלאומי', נערך טקס זכרון מיוחד במוזיאון היהודי הגדול שבמרכז מוסקבה, אשר נפתח בתפילת 'קל מלא רחמים' על-ידי רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר, בהשתתפותם של יו"ר הדומה הממלכתית של הפדרציה הרוסית מר ויאצ'סלב וולודין, נשיא איגוד הקהילות ברוסיה הר' אלכסנדר ברדה, נציגי ממשל, עשרות שגרירים, ראשי הקהילה והמוזיאון, וכלי תקשורת רבים.

המוזיאון היהודי, שמאז פתיחתו לפני כעשור בתמיכתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, זוכה להתעניינות רבה ברוסיה כולה, ומדי חודש מבקרים בו עשרות אלפי אנשים. רב המבקרים מתוודעים לראשונה לסבל שעבר על עמנו על אדמת רוסיה ואירופה במלחמת העולם השנייה, והלימוד על היסטוריית עם ישראל לדורותיו, מותיר עליהם חותם עמוק, ומעניק להם מבט של כבוד והערצה אל העם היהודי, והשפעתו ניכרת בין השאר בכך שאחוז האנטישמיות ברוסיה שואף לאפס.

במסגרת פעולות העזרה למען הקשישים והגלמודים היהודים במוסקבה על-ידי מרכז החסד היהודי שערי צדק, הסמוך למוזיאון היהודי, החל פרויקט חדש ואינטנסיבי באמצעים טכנולוגיים מתקדמים שהוזמנו והותאמו במיוחד, כדי לחזק את הקשר עם קשישים וגלמודים המקבלים סיוע יומי ממרכז החסד, וכעת מגוון הפעילות יתפרס על שעות רבות ונוחות במשך היום באמצעות קשר קבוע, שיכלול שיעורים מגוונים ושיחות עידוד ותמיכה.

הראשונים בפרויקט זה, הם ה'וטרנים' היהודים שלחמו בנאצים, והוא נפתח ביום השואה הבינלאומי על-ידי מייסד מרכז החסד רבה של רוסיה שליט"א, שהגיע באופן אישי לבקר את הוטרן מר קושנרוב בן ה-94, שלחם בחיל הרפואי הסובייטי. הרב קבע מזוזה בפתח דירתו והעניק לו את המכשיר החדש, ועם קבלתו אורו עיניו של הוטרן מהתרגשות, והודה מקרב לב על הסיוע הרב שהוא מקבל במשך כל השנה מעובדי ומתנדבי המרכז, אשר בשיתוף פעולה עם ארגון הג'וינט עומד לעזרתם של אלפי זקנים ונזקקים יהודים במוסקבה.


מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו