הקנצלר שולץ. צילום: ממשלת ספרד

"ברלין, אנחנו בבעיה": קנצלר גרמניה מואשם ברפיסות מול רוסיה

העיתונים בגרמניה לועגים לפוטין על היעלמותו מהחזית המדינית מול רוסיה שצרה על אוקראינה, ושגרירת גרמניה בארה"ב מדווחת כי גרמניה מאבדת מאמינות בוושינגטון. מגזין פופולרי לעג ל"כישרון ההיעלמות" שלו

"איפה אוֹלף שוֹלץ?", שאלה בחודש שעבר הכותרת הראשית של העיתון וולט אם זונטאג. בעמוד הראשי הודפסה קריקטורה של ממשלתו החדשה של הקנצלר הגרמני, ומגזין פופולרי לעג ל"כישרון ההיעלמות" שלו.

כשהאיום מפני פלישה רוסית לאוקראינה עדיין כאן, שולץ המריא אמש לוושינגטון לביקור ראשון מאז נכנס לתפקיד בדצמבר, שם ייפגש עם הנשיא ג'ו ביידן. בראש סדר העדיפויות שלו: להוכיח לעולם שברלין מחויבת לברית מדינות המערב — וגם, ובכן, להראות שהוא לא נעלם לשום מקום. פחות מחודשיים לאחר שהחליף את הקנצלרית אנגלה מרקל, מופנים חיצי ביקורת חדים ביותר כלפי שולץ, הן מבית והן בחו"ל. אחת הטענות היא שהוא אינו מפגין את המנהיגות הדרושה באחד המשברים החמורים ביותר שפרצו באירופה מאז סוף המלחמה הקרה.

ממשלתו — קואליציה בהובלת המפלגה הסוציאל דמוקרטית (SPD), הירוקים והמפלגה הדמוקרטית החופשית (FDP) — סירבה לשלוח נשק לאוקראינה, אך הציעה במקום זאת לתרום לה כ-5,000 קסדות. כמו כן, היא נזהרה מלפרט איזה סוג של סנקציות היא עשויה להטיל על רוסיה במקרה של פלישה לאוקראינה. ובאשר לקנצלר שולץ, הוא הפך את עצמו בשבועות האחרונים למעין "מצרך נדיר" — כל כך נדיר, עד שמגזין 'דר שפיגל' הנוטה לשמאל תיאר אותו "כמעט בלתי נראה, לא ניתן לשמוע אותו".

בשעה שנשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת איטליה מריו דראגי היו עסוקים בשיחות טלפון עם נשיא רוסיה, שולץ לא טרח להתקשר למוסקבה. הוא עדיין לא טס לקייב, ואת הביקור שלו בוושינגטון לקח חודשיים לתכנן. רק בשבוע שעבר הוא הודיע כי בכוונתו לטוס בשבוע הבא לאוקראינה ולרוסיה, שם ייפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין.

בחודש שעבר פורסם בכלי התקשורת בגרמניה קטעים מתוך מזכר ששלחה השגרירה בוושינגטון, אמילי האבר תחת הכותרת "ברלין, אנחנו בבעיה", שבו הזהירה מפני "נזק עצום" למוניטין של הפדרציה. לדבריה, לא מדובר רק בסיקור התקשורתי, אלא גם בחברי קונגרס שהטילו ספק במהימנותה של גרמניה. האבר כתבה כי לדעת רפובליקאים רבים, ברלין "קרובה כל כך לפוטין" מתוך מטרה לשמור על זרימת הגז הטבעי שהיא קונה מרוסיה.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו