מאת Photo by en:User:Beivushtang - נוצר על־ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3170412

במקום הראשון בדירוג: תל אביב העיר היקרה בעולם

התחזקות השקל והעליה במחירי האלכוהול, המצרכים והתחבורה העלתה השנה את העיר תל אביב מהמקום החמישי למקום הראשון בדירוג הערים היקרות בעולם וזאת על פי העיתון הבריטי ״האקונומיסט״

אתמול (שלישי) פרסם העיתון הבריטי הוותיק "האקונומיסט" כמו בכל שנה, את דירוג הערים היקרות בעולם והשנה, עלתה העיר תל אביב למקום הראשון, עליה משמעותית מהמקום החמישי בה הייתה בשנה שעברה. לפי העיתון, "התחזקות השקל והעלייה במחירי האלכוהול, המצרכים והתחבורה, העלתה את העיר ארבעה מקומות בדירוג".

לעומת זאת, פריז, שבשנה שעברה נאלצה לחלוק את המקום הראשון עם הונג קונג וציריך, מוצאת את עצמה השנה בירידה למקום השני וגם הפעם יחד עם שותפה- העיר סינגפור. דירוגים אלו הינם תוצאות סקירה שנערכה, בה נבדקו מעל 200 מוצרים ושירותים ב-173 ערים שונות בעולם, המידע נאסף על ידי יחידת המחקר של העיתון ומפורסם כבר מעל שלושה עשורים.

דירוג הערים, נעשה בהשוואה לעיר ניו יורק ולכן סביר יותר שבמקומות הראשונים ימצאו את עצמן הערים בהן המטבע חזק יותר מול הדולר. אחרי פריז וסינגפור שכאמור דורגו במקום השני, נמצאות הערים ציריך, הונג קונג וניו יורק כיקרות ביותר. אחריהן ג'נבה, קופנהאגן, לוס אנג'לס ואוסקה. במקומות האחרונים, לערים הזולות ביותר, דורגו דמשק בסוריה, טריפולי שבלוב וטשקנט באוזבקיסטן.

העיתונאי והפרשן לענייני כלכלה של "מעריב", יהודה שרוני, טען הבוקר בתוכניתם של גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103FM כי "הממשלה אשמה, בשל יחסה לתל אביב כאל 'ילד חורג', לא מתייחסים אליה כעיר בפני עצמה".

"תל אביב דורגה בשנים האחרונות כאחת הערים היקרות ביותר גם בשל גורמים נוספים: התחזקות השקל לעומת הדולר שמעלה את כוח הקנייה והמחירים, ויש סיבות נוספות לכך", טען שרוני.

הוא הסביר כיצד בודקים את יוקר המחייה על פי ערים, ואמר כי הקטגוריה נבחנת על בסיס שילוב של נתונים כמו גם יוקר המחיה, התחבורה, המזון. "ישראל היא בין חמשת המדינות היקרות ביותר בעולם, על כל שקל שאנו מתדלקים את האוטו הולכים לקופת המדינה, זה יקר ומרגיז".

הפרשן לענייני כלכלה הוסיף כי הממשלה מטילה את נטל ההוצאות על האזרחים בתחומם שונים, וסיכם: "המע"מ בישראל כמעט פי שניים מהמקובל במדינות אירופה, הסיבה היא מדיניות הממשלה, הייבואנים מנצלים זאת".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו