צילום FREEPIK

נהיגה במהירות מופרזת – מה העונש הקבוע בחוק?

נהיגה במהירות מופרזת היא אחת מעבירות התנועה החמורות ביותר, זו גם אחת מעבירות התנועה הנפוצות ביותר בקרב הנהגים בישראל

משטרת ישראל משקיעה משאבים רבים באכיפת עבירת הנהיגה במהירות מעל החוק, ומאות אלפי נהגים ישראלים נדרשים לשלם קנסות יקרים או לנהל משפט תעבורה על כל המשתמש מכך.

נהיגה במהירות מופרזת מסכנת את חיי הנהג, הנוסעים ברכב ושאר המשתמשים בדרך. ככל שמהירות הנהיגה גבוהה יותר הסיכון למשתמשים בדרך עולה, ומעבר לכך הסיכון לתאונה קטלנית על רקע הנהיגה במהירות מעל המותר הוא גבוה יותר באופן משמעותי. לכן, המשטרה נוקטת באכיפה מוגברת של עבירת הנהיגה במהירות מופרזת והיא נעזרת באמצעים טכנולוגיים מגוונים.

כדאי לדעת כי על פי נתוני הסטטיסטיקה עולה כי משטרת ישראל משקיעה בעיקר באכיפת עבירת הנהיגה במהירות מופרזת מאחר וזו העבירה הקלה ביותר לאכיפה. על פי נתוני המשטרה עולה כי בשנת 2020 השוטרים חילקו כ-78,500 דוחות לנהגים בכביש 4 וכ-67,000 דוחות לנהגים בכביש 40, כאשר רוב הדוחות הינם בגין מהירות מופרזת.

לכן, למשרדו של עו"ד תעבורה צורי סבן מגיעים מידי יום נהגים רבים המואשמים בעבירות תנועה בגין נהיגה במהירות מופרזת. העבירה יכולה להסתכם בדוח בלבד (קנס כספי עם או ללא נקודות), אך בתי המשפט וגורמי האכיפה מחמירים מאוד בעבירה חמורה זו והנהג המואשם חשוף לעונשים קשים כמו שלילת רישיון נהיגה על תנאי או לתקופה קצובה. בהתאם למקרה ולחומרת העבירה – הנהג יכול לקבל עונש חמור הכולל שלילת רישיון לתקופה ארוכה ודרישה לעבור תיאוריה ומבחן מעשי מחדש, כולל בדיקות במרב"ד.

כדי להבין מהי עבירת נהיגה במהירות מופרזת, אילו אמצעים יש בידי המשטרה לצורך אכיפת העבירה ומה העונש הקבוע בחוק – פנינו לעורך דין תעבורה צורי סבן עם שאלות חשובות בנושא.

מה ההגדרה בחוק למהירות מופרזת?

עו"ד צורי סבן מסביר כי לשון החוק בישראל קובעת כי מהירות מופרזת מתרחשת כאשר הנהג עולה על מגבלת מהירות הנסיעה המותרת בקטע כביש שבו הוא נוהג, כלומר מהירות מעל החוק המותר. החוק מפריד בין שני סוגים של עבירת מהירות – נהיגה מעל המהירות המותרת בכביש עירוני ונהיגה במהירות מופרזת בכביש בין עירוני.

לאחר השינויים האחרונים בחוק, המחוקק מבדיל בין נהיגה במהירות מעל המותר של עד 20 קמ"ש בכביש עירוני ועד 25 קמ"ש בכביש בין עירוני לבין נהיגה במהירות גבוהה יותר. ברף התחתון הנהג צפוי לקבל דוח מהירות עם קנס כספי וללא נקודות.

עו"ד צורי סבן מוסיף ואומר כי ככל שעבירת המהירות חמורה יותר כך הענישה עלולה להיות חמורה יותר. הענישה מושפעת לא רק ממהירות הרכב אלא גם בגיל הנהג וגליון ההרשעות שלו. יש לציין כי המשטרה לוקחת טווח ביטחון מסוים במכשירי המדידה המשמשים ללכידת נהגים בגין עבירת מהירות מעל המותר, כאשר מכשיר הלייזר נחשב למדויק ביותר.

המהירות המותרת בכבישים עירוניים היא 50 קמ"ש, אלא אם קיים שלט המורה אחרת. נהג שמהירות נסיעתו בעיר היא 31 קמ"ש או יותר מעל המותר יקבל זימון לבית משפט מעבר לעונשים הקבועים בחוק. גם נהג הנתפס בעבירת מהירות בכביש בין עירוני עקב נהיגה מופרזת של 41 קמ"ש מעל המותר יקבל זימון לבית משפט, 10 נקודות ועונשים נוספים.

מה העונש הצפוי על נהיגה במהירות מופרזת?

בדרך עירונית:

  • במהירות של עד 20 קמ"ש מעל המותר – קנס 250 ₪, ללא נקודות.
  • במהירות של 21-30 קמ"ש מעל המותר – קנס 750 ₪ ו-8 נקודות.
  • במהירות של 40-31 קמ"ש מעל המותר – קנס 1500, ברירת משפט ₪ ו-10 נקודות.
  • במהירות מופרזת של 41 קמ"ש ומעלה מעל המותר – פסילה מנהלית ל-30 ימים, 10 נקודות וזימון לבית משפט.

בדרך בין עירונית:

  • במהירות של עד 25 קמ"ש מעל המותר – קנס 250 ₪, ללא נקודות.
  • במהירות מופרזת של 40-26 קמ"ש מעל המותר – קנס 750 ₪ ו-8 נקודות.
  • במהירות מופרזת של 50-41 קמ"ש מעל המותר – קנס 1500 ₪, ברירת משפט ו-10 נקודות.
  • במהירות מופרזת של 51 קמ"ש מעל המותר – פסילה מנהלית ל-30 ימים, 10 נקודות וזימון לבית משפט.

מהם אמצעי האכיפה המקובלים?

משטרת ישראל מפעילה מגוון אמצעים טכנולוגיים לאכיפת עבירות מהירות. האמצעים של המשטרה כוללים ממל"ז (מד מהירות לייזר), מצלמות מהירות מסוג א-3 (גאטסו), מכשיר רדאר דבורה.

האם בכל מקרה של נהיגה במהירות מופרזת מומלץ להתייעץ עם עורך דין?

עו"ד צורי סבן מסביר שייעוץ משפטי תמיד חשוב, אך כל מקרה לגופו. בעזרת עורך דין מיומן בוחנים לעומק את פרטי העבירה מאחר וההתייחסות היא שונה בהתאם לסוג אמצעי האכיפה, מהירות הנסיעה מעל המותר בחוק, ותק רישיון נהיגה, גיל הנהג, הרשעות קודמות וגורמים נוספים.

בעזרת עורך דין תעבורה ניתן להגיש ערעור על הדוח, לבטל את הדוח בגלל ליקויים בתפעול אמצעי האכיפה או בהתנהלות השוטר, להפחית את גובה הקנס ולהקל בחומרת הענישה.

 

 

 

 

 

 

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו