בכירים בישראל: "הבית הלבן שוקל לפרסם את עסקת המאה לפני הבחירות"

שליחו של הנשיא טראמפ נפגש עם גנץ בהמשך לפגישתו עם נתניהו ובחן את ההשפעה האפשרית על המערכת הפוליטית בישראל במקרה של הפרסום. ברקוביץ' ערך עם השגריר פרידמן "השלמות בנוסח התוכנית". בכחול לבן מודאגים שהתוכנית תשרת את נתניהו

השליח המיוחד לענייני משא ומתן בינלאומי של הנשיא דונלד טראמפ ויועצו האישי, אבי ברקוביץ', נפגש הערב (שלישי) עם יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ. ברקוביץ', שזהו ביקורו הראשון של בישראל כשליח של הנשיא טראמפ לאזור במקומו של ג'ייסון גרינבלט שפרש לפני כחודשיים, נפגש אתמול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והלילה המריא חזרה לארצות ברית.

ב'חדשות 13' דווח מפי בכירים ישראלים כי הבית הלבן שוקל לפרסם את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ לפני הבחירות בישראל בחודש מארס. זאת, אחרי שפרסום התוכנית נדחה פעמיים, על רקע הבחירות באפריל ובספטמבר. לדברי הבכירים הישראלים, עדיין לא התקבלה החלטה סופית בנושא – אך הדבר נשקל ברצינות. אחת הראיות לכך היא הגעתו של שליחו של טראמפ אבי ברקוביץ' לישראל השבוע.

על פי הדיווח של ברק רביד, ברקוביץ' גם ניצל את ביקורו בישראל כדי להיפגש עם השגריר דייוויד פרידמן, ולבצע השלמות אחרונות בנוסח התוכנית. על פי הגורמים הבכירים, הדחייה המתמשכת בפרסום התוכנית הביאה לכך שהיה צורך לבצע בה תיקונים ושינויים. ב'ישראל היום' העריכו כי ברקוביץ העלו בפני נתניהו וגנץ את השאלה האם לדעתם יש סתירה בין מערכת בחירות לבין צעד מדיני כה משמעותי מצד הממשל.

בתוך כך, גורמים בכחול לבן חוששים מתסריט שבו הבית הלבן יפרסם את התכנית לפני הבחירות לבקשת נתניהו, ואף יכניס אליה תכנים שמשרתים אותו פוליטית – כמו סיפוח בקעת הירדן. בבית הלבן סירבו להתייחס לדברים. "לפרסום תוכנית השלום ערב הבחירות עלולה להיות השפעה משמעותית על הבוחרים", טוען רביד, הפרשן המדיני של 'חדשות 13'.

לדברי הפרשן המדיני של 'ישראל היום', אריאל כהנא, יש מקום להניח שברקוביץ דיבר עם נתניהו גם על הסכם אי־הלוחמה עם מדינות ערב. לנוכח מה שקורה באזורנו בימים האחרונים, ובעיקר לנוכח ההצהרות האיראניות על נקמה או סילוק האמריקנים מעיראק, מתבקש שהצד האמריקני־ישראל־סוני, יכין מענה. הסכם אי־לוחמה בין ישראל לנסיכויות המפרץ, בהחלט יעביר מסר חיובי לאזור.

ברקוביץ, שהיה יד ימינו של חתנו של טראמפ ויועצו הבכיר, ג'ארד קושנר, אמון על הצגת תוכנית השלום שאותה גיבש גרינבלאט יחד עם השגריר דיוויד פרידמן וקושנר, שאחראי ל"תיק השלום" בממשל. ברקוביץ, רק בן 32, שנכנס זה מכבר לנעליו של ג'ייסון ד. גרינבלאט, הוא בוגר ישיבת "קול תורה" בירושלים.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו