היועה"מ לממשלה: "חוק התורמים" – אינו חוקי

ח"כ יריב לוין: יש מי שנמנעים במכוון מליטול חלק במאבק לשיווין בנטל זה ומגלים חוסר נאמנות למדינה | שרת המשפטים ציפי לבני מתכוונת להגיש ערר על הצעת החוק

הצעת חוק "זכויות תורמים למדינה", שקוראת להעדפה ולמתן הטבות ליוצאי צה"ל ולאזרחים שסיימו שירות לאומי או אזרחי, על פני לומדי תורה – מה שיפלה לרעה את הציבור החרדי, אושרה היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה. כל חברי הוועדה תמכו בחוק מלבד שרי יש עתיד, שטענו כי הוא פוגע באנשים עם מוגבלויות שאינם יכולים לשרת.

קרא עוד:

[postim]‬‏

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הביע את התנגדותו להצעת החוק. וינשטיין סבור כי ההצעה פוגעת בזכות לשוויון וכי יש קושי חוקתי בהעדפה בנוגע לנגישות למשאבים מוגבלים כמו קרקעות המדינה, כשהקצאתם של אלו לגורם אחד בעל על חשבון האחר ופוגעת בשוויון בין כלל אזרחי המדינה.

היועץ המשפטי לממשלה קבע גם כי ישנם "קשיים חוקתיים" כבדי משקל בהצעה. עמדה זהה של וינשטיין הביאה לכך שראש הממשלה בנימין נתניהו עצר הצעת חוק דומה בכנסת הקודמת.

ההצעה שיזם ח"כ יריב לוין (הליכוד ביתנו) חלה גם על נכי צה"ל ומשפחות שכולות ומבקשת לכלול בהטבות העדפה בתעסוקה בשירות המדינה, ברכישת קרקעות ובקבלה למעונות סטודנטים. כעת תעבור ההצעה לחקיקה בכנסת, בתמיכת הקואליציה.

"ישראל מצויה במאבק קיומי מתמיד, וכל אזרחיה אמורים ליטול בו חלק ולסייע בהגנת המדינה ובחיזוקה", נימק לוין. "אולם זה שנים ארוכות מתקיים חוסר שוויון הולך וגדל בנשיאה בנטל ההגנה על המדינה ובתרומה לה, כאשר יש מי שנמנעים במכוון מליטול חלק במאבק זה ומגלים חוסר נאמנות למדינה וחוסר מחויבות להגן על עצם קיומה". לדבריו, "על פי החוק המוצע, מתן העדפה לאדם בשל היותו תורם למדינה לא ייחשב כאפליה אסורה".

לאור עמדת היועץ המשפטי לממשלה, מתכוונת שרת המשפטים ציפי לבני להגיש ערר על הצעת החוק. לבני סבורה שראוי וחשוב לתגמל יוצאי צבא ושירות לאומי, אך "בדרכים חוקתיות" לדבריה.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו