היום בכנסת: הוקמה השדולה להקמת שדה התעופה בנבטים

בכנס פתיחת השדולה להקמת שדה התעופה בנבטים בראשות ח"כ אבישי ברוורמן וח"כ אורי אריאל, תמכו בחלופת נבטים כל הגופים וראשי הרשויות שהשתתפו • נעדרו מהכינוס - נציגי משרד הביטחון

בכנס פתיחת השדולה להקמת שדה התעופה בנבטים שהתקיים היום (ב') קראו המשתתפים לראש הממשלה ולשרי הממשלה לפעול ולקדם את החלטת הממשלה בהקדם האפשרי להקמת שדה התעופה הבינלאומי השני בנבטים.

קרא עוד:

[postim]

אופציית מגידו – יפגע באוכלוסיה

הכנס התקיים במעמד שר התחבורה ישראל כ"ץ. ראשי השדולה, ח"הכ אבישי ברוורמן ואורי אריאל, הח"כים מירי רגב, דב חנין, רוברט טיבייב וניצן הורוביץ וכן ארגונים סביבתיים וראשי רשויות מהדרום ומהצפון.

שתי החלופות המרכזיות להקמת שדה תעופה בינלואמי נוסף על הקיים בלוד הן מגידו שבצפון ונבטים שבנגב. חלופת נבטים נתמכת על ידי קואליציה רחבה של גופים, כאשר ההתנגדות הרחבה להקמת שדה התעופה במגידו נובעת בעיקר מהרצון להמנע מפגיעה באוכלוסייה ובאיכות הסביבה בצפון. כנגד כל אלו ניצב משרד הביטחון אשר מתנגד לחלופת נבטים בשל "שיקולים ביטחוניים".

"הועדה המליצה – שדה תעופה בנבטים"

חה"כ ברוורמן פתח את הדיון ואמר: "הועדה הבינמשרדית שמינה שר התחבורה לפני שנה למדה את החומר, שמעה את כל השיקולים ונתנה המלצה ברורה: להקים את שדה התעופה החלופי בנבטים. ההתנגדות של הצבא ומשרד הבטחון מובנת ואין ספק שהקמת השדה בנבטים יערים עליהם קשיים. עם זאת, אין לי ספק, ותומכים בעמדה זו גם בכירים לשעבר בצבא ובחיל האוויר, כי משרד הבטחון יכול וצריך להיערך בהתאם".

ברוורמן הוסיף: "לא יתכן כי השיקולים היחידים שינחו את המדינה יהיו השיקולים הביטחוניים-צבאיים ושהשיקולים הנוגעים לביטחון הכלכלי-אזרחי יזנחו. רק לחץ ציבורי חזק יצליחו לשכנע את שר הביטחון וראש הממשלה לקבל את ההחלטה הנכונה, להקים את השדה בנבטים, ולהזניק את הכלכלה בנגב קדימה. שדה התעופה יהווה מנוע צמיחה לכל הדרום, יביא תשואה כלכלית אדירה ויהווה המשך לחזונו של בן גוריון להפרחת השממה בנגב".

"ללחוץ על ראש הממשלה"

ח״כ אורי אריאל הוסיף ואמר כי "יש להתחיל בינתיים בעבודות הכנה עד שתתקבל ההחלטה הסופית. יש רוב מוחלט להקמת שדה התעופה בנבטים ויש צורך לממש את הרוב הזה לפעולה שתלחץ על ראש הממשלה לקבל את ההחלטה בהקדם. יש כאן הזדמנות מיוחדת כאשר משרדי הממשלה בראשות האוצר והתחבורה מסכימים איתנו ואף מוכנים לתקצב את מיידית. צריך להתחיל לקדם תהליכים שממילא צריך לעשות כגון תסקיר סביבה, קידום תחבורה, תמ"א 15. זה לחץ שיעזור לקבל הכרעה בקרוב".

אריאל הוסיף וגילה כי מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף במיל' אליעזר שקדי, המשמש כיום כמנכ"ל אל-אל הביע תמיכה באופציית נבטים ואמר כי ניתן למצוא פיתרונות לכל הבעיות העומדות על הפרק מצד משרד הביטחון.

הצעת מחליטים לממשלה

שר התחבורה, ישראל כץ, שהשתתף בדיון אמר: "יש צורך דחוף להקים שדה תעופה משלים לשדה התעופה המרכזי. אנחנו נמצאים באיחור של מיצוי כושר הקיבולת של נתב"ג. הועדה הבינמשרדית שהקמתי המליצה על חלופת נבטים למרות ההתנגדות של משרד הבטחון והגשתי את ההמלצה שלהם כהצעת מחליטים לממשלה".

נופר אבני מהחברה להגנת הטבע: "חלופת מגידו הרסנית לטבע ותפגע בערכי מורשת ותרבות."

ח"כ דב חנין אמר כי "החלופה בצפון היא הזויה והרעיון של להקים שדה תעופה בים מעניינת אבל לא מעשית. אני מתרשם שהקשיים ניתנים לפיתרון גם אם כרוך בכסף, אבל כל פיתוח כרוך בכסף."

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו