צילום: הדס פרוש / פלאש 90

הצעת חוק: תמריץ כספי למשפחות הקוברות את יקיריהן בקבורה רוויה

יוזם החוק, ח"כ מיכאל מלכיאלי: "הצפיפות ההולכת וגדלה כמו גם המחסור בקרקעות בבתי העלמין ברחבי הארץ, הביאה לכך שחייבים לעודד את הקבורה הרוויה לאנשים שרבותיהם התירו להם להיקבר כך"

מספר שנים לאחר ש'וועדת סלבין' שהוקמה על פי ההסכם הקואליציוני לתת פתרונות למצוקת הקבורה ברחבי הארץ, סיימה את תפקידה, מסתבר שאף דבר לא קודם הלכה למעשה, ומצוקת המקום הגדולה עומדת בעיינה, ואף ישנו חשש גדול כי בשנים הקרובות, לא יהיו יותר קבורת שדה לאנשים החפצים להיטמן בקרקע.

לאור כך, ח"כ הרב מיכאל מלכיאלי (ש"ס) הגיש הצע"ח ולפיה, יוענק תמריץ כספי למשפחות הקוברים את יקיריהם בקבורה רוויה, וזאת על פי פסיקת רבותיהם, במקום המענק המוענק כיום לחברות הקדישא.

כידוע, על פי החוק, לכל תושב ישראל מוקנית הזכות להיקבר חינם אין כסף במקום מגוריו בישראל, אין זה משנה היכן נפטר בארץ או בחוץ לארץ, כאשר רק במקרים מאוד מסוימים ניתן לגבות על כך תשלום דוג' בבקשה לקבורה בחלקה מוגדרת או חריגה, קבורה בבית עלמין סגור, קבורה שלא במקום המגורים ועוד. אך בשל צפיפות ההולכת וגדלה כמו גם המחסור בקרקעות בבתי העלמין ברחבי הארץ תוך הבנה שבעיה זו רק תלך ותחריף, הביאה לכך שבשנים האחרונות עמלים על המצאת פתרונות קבורה יצירתיים, כך נולד הרעיון והרצון לעודד מעבר משיטת הקבורה הרווחת המכונה 'קבורת שדה' לקבורה רוויה דוג' קבורה בכוכים (סנהדרין) קבורה זוגית (מכפלה) וקבורה בקומות (קבורה רמה) היינו – גדילה לגובה במקום להתרחב על חשבון קרקעות מסביב".

חבר הכנסת הרב מיכאל מלכיאלי (ש"ס) מסביר את המהות הצעת החוק, לשם עידוד הקבורה הרוויה, החליטה הממשלה כידוע לפני מספר שנים להעניק מענקים בדרכים שונות לחברות הקבורה, במקביל, אדם הבוחר להיקבר בקבורת שדה במקומות המאפשרים קבורה רוויה נדרש לשלם מחיר גבוה במיוחד. "אי לכך, יזמתי הצעת חוק שבהתאם להחלטת הממשלה לעידוד הקבורה הרוויה, משפחות הנפטרים אשר יבחרו בקבורה רוויה יתומרצו ישירות, כאשר התמריץ יהא דיפרנציאלי בהתאם לרמת הצפיפות בקבורה ובהתאם לסוג הקבורה", אומר מלכיאלי. חלוקת התמריצים תאפשר כאמור מחד לכל אזרח להיקבר לפי רצונו ותפיסת עולמו ומאידך תעודד את עקרון הקבורה הרוויה".

0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
9 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

מוזר…
מה אכפת לאדם שנפטר שיקבל תמריץ….
זה לא מעניין אותו ,מה שמעניין זה איפה יקבר

אמרתי להם שבשום אופן לא אסלח לא לעולם הזה ולא לעולם הבא למי שיקבור אותי בקומות וכד'. אמרתי שאם אין לי מספיק כסף שיקברו אותי בכבוד בקרקע בירושלים, שישליחו אותי לאיזה בור אדמה כלשהו בארץ ישראל והעיקר שאזכה בקבורה באדמת הקודש של ארץ ישראל. זו הצוואה היחידה שלי לעת עתה

איזה טמטום
לא חסרים שטחים ענקיים בדרום שאפשר לקבור שם בכבוד גם אלף שנה, רק מה ההתמכרות הישראלית לגור במרכז בצפיפות דוקא ממשיכה גם אחרי המוות…….
למישהו איכפת פה להיקבר בדרום במדבר?
אין שום ענין להיקבר בירושלים דווקא או בבני ברק
להיפך בירושלים עיר הקודש אסור היה לקבור, רק מחוץ לחומות,
האבות הקדושים, השבטים הקדושים לא קבורים שם שנורא התחננו לא להיקבר במצרים
יותר מכך
ברש"י פרשת שלח כתוב שמכיוון שחברון הייתה עיר הכי מכוערת יחסית הקצו אותה לקבורת מתים
וירושלים שנטלה ט' קבין יופי תוקעים שם מתים מכל העולם!!!!
להעביר במהירות חוק בכנסת שמי שלא ירושלמי לא יכול להיקבר שם!
פתאום יש מצוקה חדשה
מצוקת קבורה בבירה…….
פשוט טמטום

מה קשר?
לאורח: בירושלים מגיע לך בחינם, ומקום סתם בארץ זה בתשלום, כי החוק מחייב שמגיע לך מקום קבורה במקום מגוריך.

לדוד: התמריץ ניתנת למשפחה ולא לנפטר, (מגוחך מה שחשבת, שהתמריץ לנפטר..)

לדוד ולאורח: אתם חושבים שכולם כמוכם, במדינה יש יותר אחוזים שפחות מעניין אותם חשיבות מקום הקבורה.

מוזר, יש לי רעיון אחר, בין ירושלים לים המלח אפשר לקבור משהו כמו מליארד בני אדם.
האם אין יד הלוביסטים שמייצגים כמה קבלנים בעד בצע כסף בדבר ????

מתירים לכתחילה להיקבר בקבורת קומות
ואף מצווה בדבר שיהיה מקום לחיים ולבניהם אחריהם לדור ולחיות באדמת הקודש
וכמו תמיד 'הכסף יענה את הכל'

כמו תמיד הרב מלכיאלי מגיע עם פתרונות יצירתים ומוכיח פעם אחר פעם כמה צריך אותו ושכמותו בכנסת המינים

יש תשובה מפורשת ממרנא הגרי"ש אלישיב שהקבורה בקומות כמוה כלא נקבר כלל, ואת הפסק לדור תשאיר בבקשה לפוסקי הדור ע"ה, עיין גם בשו"ת אגרות משה ועוד על השטויות שכתבת..

הוא מרן הרב עובדיה יוסף שבכל ישראל ובכל העולם סומכים על פסקיו
והוא פסק להיקבר בקומות לכתחילה הלכה למעשה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו