משחק הכיסאות: מי הנפגעים העיקריים מהתפטרות השרים • דומינו פוליטי

בצל המתיחות בין שרי הבית היהודי לראש הממשלה, בנוגע להמשך קיום הקואליציה ומינוי נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון, מצא עצמו אלי בן דהן מודח מתפקידו • ואיך כל הסאגה הזו יכולה לגרום לתזוזות ברי משקל בתוך רשימת יהדות התורה?

התזוזות בתוך הממשלה בשילוב החוק הנורבגי גורמות לתנודות מעניינות בקואליציה בכלל ובתוך הסיעות בפרט. תחילה היה זה סגן שר הביטחון אלי בן דהן מ'הבית היהודי' שהודח מתפקידו בעקבות התפטרות השר שמעליו, אביגדור ליברמן, וכעת מי שנמצא על הכוונת הוא סגן שר החינוך מאיר פרוש, שלהדחתו נדבך נוסף – הדחת חבר הכנסת יעקב אשר.

תחילה היה זה חבר הכנסת אלי בן דהן, כאמור. על פניו להדחתו אין משמעות של יציאה מהמשחק לגמרי, אך בהחלט הפסד טייטל משמעותי בדמות סגן שר הביטחון. עם התפטרותו של אביגדור ליברמן ממשרד הביטחון, מצא עצמו בן דהן כחבר כנסת מן המניין בעקבות החוק שקובע כי התפטרות השר הממונה מדיחה גם את סגנו מהתפקיד.

במצב כזה נצרכת הצבעה מחודשת בממשלה על מנת לאשר את מינוי סגן השר לתפקיד מחדש. בבית היהודי איימו תחילה על נתניהו כי במידה ובן דהן לא ימונה שוב, אזי הסיעה לא תצביע עם הקואליציה.

קודם לכן בסביבתו של נתניהו הבטיחו להעלות את הנושא לדיון והצבעה בישיבת הממשלה שהתקיימה מוקדם יותר היום, אך הדבר לא קרה. הערב, ככל הנראה לאור המתיחות ובניסיון לרצות את הבית היהודי, נתניהו הודיע כי אלי בן דהן ימשיך בתפקידו כסגן שר הביטחון.

מלבד בן דהן, יש חבר כנסת נוסף, שלאור המצב שנוצר, חברותו בכנסת עומדת בסכנה, הלא הוא חבר הכנסת יעקב אשר מיהדות התורה. כזכור, במהלך הקדנציה נכנס אשר במסגרת החוק הנורבגי המורחב, כאשר סגן שר החינוך מאיר פרוש התפטר מהכנסת לטובתו.

כעת, עם איומי שרי הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, להתפטר מהממשלה, צפוי פרוש למצוא עצמו מודח מתפקידו במשרד החינוך במקרה והתפטרותם תצא לפועל. במקרה כזה, במסגרת החוק הנורבגי, פרוש יחזור אוטומטית לכנסת ובמקומו יודח חבר הכנסת יעקב אשר, שצפוי למצוא עצמו שוב מחוץ למשכן הכנסת.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו