צילום: Flash90

ברוב של 66 ח"כים: מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את החוק הנורבגי

יושבעו 12 חכי"ם חדשים: מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את החוק הנורבגי ברוב של 66 תומכים מול 42 מתנגדים. יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "אם זה לא קשור לג'ובים, שום דבר לא מעניין אתכם - אתם לא רואים בני אדם, אתם רואים כספומטים"

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את החוק הנורבגי שנועד לאפשר לשרים להתפטר מהכנסת ולהכניס במקומם את הבאים אחריהם ברשימת הסיעה. החוק היה אמור לעלות להצבעה כבר בשבוע שעבר, אך נדחה בשל מתיחויות בין הליכוד וכחול לבן. בתום הדיון במליאה, חברי הכנסת הצביעו בעד החוק ברוב של 66 תומכים מול 42 מתנגדים, ללא נמנעים.

ההצעה מבקשת להוסיף לחוק-יסוד: הכנסת, הסדר שיאפשר לחברי כנסת שהתמנו לכהונת שר או לכהונת סגן שר להפסיק את חברותם בכנסת לתקופה שבה הם מכהנים בתפקיד זה, ולחזור לכהונתם בכנסת לאחר תקופה זו. מספר חברי הממשלה להם יותר להתפטר מהכנסת ולחזור אליה ייגזר מגודל הסיעה וממספר חברי הכנסת הנמנים עם הסיעה שאינם שרים או סגני שרים.

על פי ההסדר המוצע וכדי לשמור על עצמאותו של חבר הכנסת החדש שנכנס לכנסת על פי ההסדר, השר (או סגן שר) שהתפטר מהכנסת יהא רשאי לחזור לכנסת רק במקרים מוגבלים – אם הוא חדל להיות שר או סגן שר, או אם התמנה לראש הממשלה (כולל ממלא מקום וראש ממשלה בפועל), ולא על יסוד החלטה חד-צדדית מצדו.

 

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון מצביע על החוק. צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "חוק–יסוד: הכנסת וחוק–יסוד: הממשלה אינם מחייבים כי השרים, זולת ראש הממשלה, ממלא מקומו וראש הממשלה בפועל, יהיו חברי כנסת, אך גם אינם אוסרים על כהונה בו זמנית בשתי הרשויות, המחוקקת והמבצעת. שר שהוא גם חבר כנסת מנוע לשמש בתפקידים מסוימים בכנסת, כגון יושב ראש הכנסת ואין בכוחו להגיש הצעות חוק כחבר הכנסת. אולם, בהיבטים רבים אחרים מעמדו וכוחו של שר שהוא חבר כנסת כשל כל חבר כנסת אחר, לרבות לעניין הצבעה במליאה.

מוצע להוסיף בחוק–יסוד: הכנסת סעיף שיאפשר לחבר כנסת שהתמנה לכהונת שר או לכהונת סגן שר להפסיק את חברותו בכנסת לתקופה שבה הוא מכהן בתפקידו זה, זאת, בין השאר, כדי לאפשר לשר או לסגן השר להתמקד בעבודה הממשלתית, ולאפשר לחבר הכנסת שיכהן במקומו להתמקד בעבודה בכנסת."

יוזם ההצעה ח"כ רם שפע אמר: "הרבה מאוד מילים נשפכו על החוק הנורווגי, חלקן מדויקות יותר חלקם מדויקות פחות. לחוק הזה יש תכלית אחת מהותית והיא לחזק את משכן הכנסת ולייצר מציאות שבה אחרי שנה וחצי בלי ועדות כנסת מתפקדות כמו שציבור זקוק להן, אנחנו סוף סוף נוכל להקים את ועדות הכנסת ולייצר במקביל מציאות שבה יהיו חברי כנסת שיכולים למלא את תפקידם, לעבור בין הוועדות כמו שצריך ולהתייחס לדיון בצורה מעמיקה".

 

יום ההצעה ח"כ רם שפע מציג את החוק. צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן

ח"כ יאיר לפיד, שזמן קצר לפני ההצבעה נמסרה הודעה למליאה כי הוא נבחר לעמוד בראשות האופוזיציה, התנגד להצעה: " החוק הנורווגי? זה החוק הראשון שלכם? זה הדבר הראשון שהממשלה שמה על שולחן הכנסת? עוד ג'ובים? עוד לשכות, עוד נהגים, עוד תקציבים, עוד סידור עבודה לחבר'ה? נתנו לכם הזדמנות להתחיל ברגל ימין. להעלות היום את חוק דמי אבטלה לעצמאים. אמרנו לכם, בואו נעשה את זה יחד. קואליציה ואופוזיציה. נראה לישראלים שיש דברים שהם מעל לפוליטיקה. נציל את העצמאים בשעתם הקשה ביותר. לא עניין אתכם. אם זה לא קשור לג'ובים, שום דבר לא מעניין אתכם".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד בנאומו. צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן

לפיד הוסיף ואמר: "לא מספיק לכם 36 שרים, 16 סגני שרים, מפלצת עם 52 ראשים, אתם רוצים עוד? לא מספיק מעון ראש ממשלה אחד, אתם בונים עוד אחד. לא מספיק לשכת ראש ממשלה אחת, בונים עוד אחת. מישהו אצלכם בממשלת המנותקים זוכר מאיפה מגיע הכסף? זה כסף של אנשים עובדים. שכירים, עצמאים, משלמי המיסים. כל הישראלים הטובים האלה שאתם לא רואים ממטר. אתם לא רואים בני אדם, אתם רואים כספומטים. אין יותר ישראלים, יש כספומטים".

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו